Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

FM služby
Archiv článků od 12.12.2012 do 10.6.2013

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

10.6.2013
Ing. Vendula Nejedlá, Ing. Veronika Nídlová, Ing. Petr Vaculík, Ph.D., Ing. Jan Hart, Ing. Zdeněk Votruba, Technická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze

Otázka spolehlivosti a kvality bezpečnostních systémů je v dnešní době primárním kritériem pro výběr konkrétního typu zabezpečení. Nejrizikovější jsou z tohoto pohledu perimetrické systémy, které prakticky ve všech svých variantách a technologiích výrazně podléhají vlivu vnějších podmínek a rušivých vlivů.

27.5.2013
Petra Gütterová, redakce

Téměř 100 definic, které vysvětlují základní pojmy, které se ve facility managementu objevují. Slovník Vám může pomoci při první orientaci ve facility managementu nebo při potřebě přesné terminologie.

Facility Management Benchmark FM2012
16.5.2013
Alstanet, s.r.o., Zuzana Štěpanovská, Václav Zapletal, Petr Materna, A.T. Kearney

A.T. Kearney ve spolupráci se společností Alstanet v průběhu roku 2012 realizovala komplexní anonymní benchmarkingovou studii FM2012, která srovnávala nákladovou efektivitu facility managementu účastníků při reflektování kvality poskytovaných služeb. Srovnávání bylo provedeno ve třech kategoriích: administrativní prostory, obchodní prostory a vozový park.

13.5.2013
Pavel Komenda

Tento článek je určen novým zájemcům o podnikání v oblasti správy technické infrastruktury budov. Podává základní informace o poskytování technických služeb při správě nemovitostí v oblasti technického zařízení budov ve všech objektech klienta poskytovatele služeb formou facility managementu. Text pojednává především o budovách, sloužících výhradně k administrativní činnosti s rozsahem od velkých budov ve vlastnictví až po malá pracoviště v pronajatých objektech.

8.5.2013
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Na stavební fakultě v Brně proběhla mimořádná přednáška britského profesora Stephena Lockley, předního experta digitálního modelování budov – BIM (Building Information Modelling). Lockley podal dvouhodinový přehled o BIM, a to zejména s důrazem na blížící se povinnost projektování staveb za veřejné peníze výhradně prostřednictvím BIM. Tato povinnost bude platit na britských ostrovech od roku 2016.

8.5.2013
Bilfinger HSG Technologies and Facility Management s.r.o.

Od března se v oboru facility managementu setkáváme se společností Bilfinger HSG Technologies and Facility Management, s. r. o. Nejde však o žádného nováčka na trhu. S novým názvem přichází zkušená firma HSG Zander CZ, s. r. o. O novém jménu i o historii a plánech společnosti jsme hovořili s jejím ředitelem Ing. Jiřím Foltou.

Ing. Jirkovský, ředitel Siemens Building Technologies
27.4.2013
Siemens, s.r.o.

Spíše než na legislativní omezení v oblasti výstavby inteligentních budov narážíme spíše na problém rozdílného přístupu k investičním nákladům u developerů a k následným provozním nákladům u provozovatelů budov. V testovacích i reálných projektech jsme se u uživatelů opakovaně setkali s obavou ze ztráty soukromí.

Založení Asociace energetických specialistů o.s. (AES)
24.4.2013

Asociace energetických specialistů je nově založenou asociací sdružující energetické specialisty za účelem získání výhod společným postupem. Prvním benefitem, který je platný od 1. května 2013, je možnost výhodného pojištění ze zákona povinného pro každého specialistu. Dalším připravovaným benefitem je možnost společného postupu při využívání SW.

8.4.2013
Ing. Veronika Nídlová, Ing. Jan Hart, Technická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze, Ing. Petr Vaculík, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze, Technická fakulta, katedra technologických zařízení staveb

Současné biometrické identifikační systémy dokáží číst téměř všechny jedinečné údaje z lidského těla. Jedna z posledních možností inovace tak připadá na identifikaci dle kůstek v kostře zápěstí (karpální kosti).

4.3.2013
Ing. Štěpánka Michálková, ČVUT, Fakulta stavební, obor Ekonomika a řízení ve stavebnictví

Benchmarking je kontinuálně a systematické porovnávání vlastní výkonnosti v produktivitě, kvalitě a výrobním procesu s podniky a organizacemi představující špičkové výkony.

Kolik zákazníků změnilo dodavatele plynu v roce 2012?
5.1.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

V médiích se často objevují články, které poukazují na fakt, že dodavatele změnily statisíce zákazníků, ale v roce 2012 dodavatele změnilo o 13 885 zákazníků méně než v roce 2011.

25.12.2012

Dnešní pohled na projekční společnosti je tuzemský. Očekává se pokles výkonu i tržeb, obrat zahraničních aktivit je jen 5–20%, roste podíl společností ochotných přijmout zakázku s nulovou nebo i zápornou marží, vytížení projekčních společností je cca 81%, nákup softwaru jen pokud je pro zlepšení efektivity práce.

LEDVANCE® AREA – jedno z nejlepších OSRAM svítidel
21.12.2012
Karel Murtinger, energetický poradce

LED diody mají poměrně vysokou účinnost, kterou je možné ještě zvyšovat, mohou mít téměř libovolnou barevnou teplotu a mají velmi dlouhou životnost. Předpokládá se, že organické LED (OLED), které se zatím používají na displeje, by mohly časem sloužit také jako levné plošné zdroje světla.

EPC v nemocnici v Pardubicích
15.12.2012
Siemens, s.r.o.

V rámci projektu řešeného metodou Energy Performance Contracting (EPC) dojde v areálu nemocnice k instalaci nové energeticky efektivní prádelny a k realizaci dalších úsporných opatření. Siemens v rámci desetiletého projektu smluvně garantuje snížení emisí CO2 o více než 21 000 t a finanční úsporu téměř 120 miliónů Kč.

Analýza změny ceny zemního plynu
13.12.2012
Ing. Jan Schindler, redakce

Ve vývoji ceny plynu nastal jen malý pohyb u obchodníků, byla to spíš stagnace cen než pohyb nějakým směrem. Došlo ke zvýšení cen několika dosud nejlevnějších dodavatelů, které však bylo kompenzováno naopak snížením nabízené ceny některých, původně dodavatelů s vyššími cenami.

Analýza vývoje cen elektrické energie na přelomu let 2012/2013
12.12.2012
Ing. Jan Schindler, redakce

Ceny obchodníků se snižují, ale zvýšily se regulované ceny energie, příspěvek na obnovitelné zdroje a další poplatky. V analýze počítáme se zvýšením DPH na 21 %. Není možno nevidět negativní vliv fixace cen elektřiny a je třeba zdůraznit, že další změny cen probíhají a u některých obchodníků budou probíhat i začátkem roku 2013.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama