Energetické služby se zárukou (z angl. Energy Performance Contracting, také EPC) představují velmi efektivní nástroj realizace úsporných opatření. Metodu EPC lze charakterizovat jako zaručení předpokládaného snížení spotřeby energie, které se projeví v úsporách provozních nákladů, použitých na splácení původní investice. Metoda EPC byla v ČR představena v r. 1992.
Metoda EPC má mnoho různých modifikací s použitím odlišných názvů. Označení jako například: Contract Energy Management, Performance Contracting (PFC), Technology Performance Contracting, Contract Du Resultat nebo Third Party Financing (financování třetí stranou) nevyjadřují různé modifikace EPC, ale jde obvykle o jednu a tutéž službu, která je obecně velmi podobná službě u nás nazývané EPC.
Financování projektu při uplatnění "čisté" podoby metody EPC probíhá tak, že investice jsou po přijatelnou dobu spláceny pouze z uspořených nákladů. Součástí projektu řešeného metodou EPC přitom může být financování třetí stranou. Způsob financování lze zvolit nezávisle.Smlouva o energetických službách řeší všechny podstatné náležitosti partnerského obchodního vztahu mezi dodavatelem ESCO a zákazníkem. Je uzavírána na dobu nutnou ke splacení pořizovacích nákladů projektu, v současnosti nejčastěji na 5 - 10 let.
Vzorová smlouva (zdroj MPO) pro uzavírání smluvních vztahů s poskytovateli energetických služeb se zárukou (metoda EPC) je použitelná nejen pro příspěvkové organizace státu, ale pro všechny ostatní zájemce o metodu EPC, například obce, kraje, vlastníky průmyslových či zdravotnických areálů apod. (s výjimkou organizačních složek státu).Projekt EU s názvem „European Energy Service Initiative towards the EU 2020 energy saving targets" (EESI 2020) - zpravodaj s výsledky projektu obsahuje: