Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

BIM - Informační model budovy

BIM

BIM je zkratka anglického termínu Building Information Modeling nebo také Building Information Management. Do češtiny jej překládáme nejčastěji jako Informační model budovy. Na základě této definice by bylo možné si představit, že se jedná pouze o digitální model budovy ve 3D, který zahrnuje geometrický model budovy a negrafické informace k budově a jejím částem. S těmito třemi čistě prostorovými dimenzemi si ale při popisu BIM nevystačíme.

Informační model budovy může zahrnovat veškeré fáze budovy, od fáze definice investičního záměru, přes fázi projekční přípravy, fázi výstavby, fázi samotného užívání budovy, fázi případné změny dokončené budovy až po fázi demolice budovy. Čas se často označuje za tzv. čtvrtý rozměr modelu - 4D. Někdy jsou připojovány i další dimenze, jako cena (5D model), udržitelnost (6D model) atd.

Do procesu BIM v ideálním případě vstupují všechny zainteresované strany. V projekční fázi to jsou investor, architekt, projektant, oboroví specialisté (statik, rozpočtář, akustik, tepelný technik, energetik atd.), v dalších fázích se připojí zhotovitel, uživatel budovy, správce budovy atd. Je zřejmé, že pokud mají všechny tyto skupiny osob účinně spolupracovat na jednom projektu, je nutné dodržovat určitá pravidla spolupráce. Velmi důležité je sdílení informací. V souvislosti se sdílením informací v BIM mluvíme o tzv. společném datovém prostředí (anglicky Common Data Environment, zkr. CDE).


Mohlo by vás zajímat


9.2.2024Wavin Czechia s.r.o.
Společnost Wavin, přední světový poskytovatel plastových potrubních systémů pro obytné, kancelářské, komerční a průmyslové objekty, oznámila rozšíření své podpory pro projektanty a architekty. Nové iniciativy zahrnují inovativní nástroje, odborné školení a zvýšenou dostupnost odborných konzultací s cílem podpořit profesionály v oblasti infrastrukturního plánování. V loňském roce firma v České republice nabídla projektantům TZB i bezplatné zapůjčení licence pro softwarový nástroj Wavin TechCON, klíčový prvek pro efektivní plánování a design potrubních systémů.
2.2.2024redakce
TZB-info doporučuje Podzimní pravidelné školení poběží v termínu 14.-16.+21.-22. října 2024. Intenzivní 5denní (3+2 dny) vzdělávací seminář je zaměřen na technické, ekonomické a energetické aspekty správy nemovitostí. Účastníci obdrží Certifikát managera správy a provozu nemovitostí, který vydává TZB-info.
26.1.2024Wavin Czechia s.r.o.
Vstřícnost ke svým partnerům a klientům se zdá být svatým grálem pro předního světového poskytovatele plastových potrubních systémů a dodavatele udržitelných řešení, z kterých je patrný velký respekt a úcta k vodě, k přírodním zdrojům a přírodě obecně. Svědčí o tom mimo jiné nabídka služeb, nástrojů a softwarů, kterou poskytuje bezplatně projektantům a architektům. Dle Pavla Seidla, technického poradce Wavin Czechia, jim tím chce nejenom usnadnit práci a často náročný přechod na BIM (Building Information Modeling), ale pochopitelně i prezentovat své produkty, které vznikají ve 40 výrobních závodech pětadvaceti evropských států.
28.11.2023MANAG, a.s.
Stavební společnost MANAG a.s., jejíž historie sahá až do roku 1991, provádí kompletní dodávky bytových, občanských, průmyslových i ostatních pozemních staveb převážně na území České republiky. Za dobu svého působení získala firma MANAG a.s. bohaté zkušenosti s realizací stovek projektů a vybudovala si pověst spolehlivého partnera, který odvádí stoprocentní dílo k plné spokojenosti svých zákazníků.
23.11.2023HELUZ cihlářský průmysl a.s.
S rozvojem digitalizace v oboru stavebnictví došlo i ke změnám v rámcových vzdělávacích programech, kdy od podzimu roku 2022 nastala povinnost výuky metody BIM na všech středních školách stavebního zaměření. Trend digitalizace stavebnictví a výuku metody BIM dlouhodobě podporuje vzdělávací projekt stawebnice.online. Najdete zde základní informace o metodě BIM, výuková videa pro projektování v Archicadu a nově také IFC Čtečku Stawebnice.
21.11.2023Ing. Ondřej Vystavěl, Ing. Michal Kuruc, Ph.D., Ing. Alena Berková, Ing. Tomáš Volařík, Ph.D.
Recenzovaný Vyhotovení dokumentace památkově chráněných staveb v komplexní digitální podobě je důležitým krokem v procesu záchrany kulturního dědictví a umožňuje zachování co nejvíce informací o nemovitých kulturních památkách pro budoucí generace. Jednou z možností, jak k této problematice přistoupit, se jeví vyhotovení informačního modelu stavby nemovité kulturní památky. Vlastnímu modelování předchází sběr podkladových dat. Za tuto činnost by měl být v rámci procesu BIM zodpovědný geodet. V současné době se často jedná o geometrické zaměření daného objektu pomocí technologií laserového skenování s následným zpracováním do tzv. mračna bodů, které tvoří základní prostorový podklad pro tvorbu informačního modelu naskenovaného objektu. Standardem by mělo být připojení měření do závazného souřadnicového a výškového systému. Za účelem vizualizace výsledného informačního modelu pro širokou veřejnost se v současnosti stále více uplatňují nástroje herního vývojového prostředí. Uvedená problematika je v příspěvku popsána na případové studii vzniku informačního modelu památkově chráněného objektu Maxmiliánův dvůr v Kroměříži postavené v polovině 19. století olomouckým arcibiskupem Maxmiliánem Sommerau Beckem.
14.11.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Jak probíhá mobilní skenování budov laserovou technologií a jak z mračna bodů vznikne digitální dvojče stavby, a to navíc ve fotografické kvalitě. Unikátní technologie využívající 3D street view a pro budoucí využití již existujících digitálních dvojčat také umělou inteligenci byla tématem rozhovoru s Ladislavem Čapkem, zakladatelem společnosti Intellmaps.
Foto © Fotolia.com
13.10.2023doc. RNDr. Dana Procházková, Ph.D., DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní
Recenzovaný V rámci čtyřdílného seriálu představíme možnosti bezpečnostního inženýrství, včetně řízení rizik, metod a dokumentace při stavbě a provozu potrubí. V druhém díle se zaměříme především na řízení rizik a potřebná data.
Foto © Andrei Merkulov, Fotolia.com
11.10.2023doc. RNDr. Dana Procházková, Ph.D., DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní
Recenzovaný V rámci čtyřdílného seriálu představíme možnosti bezpečnostního inženýrství, včetně řízení rizik, metod a dokumentace při stavbě a provozu potrubí. V prvním díle se zaměříme především na bezpečnost potrubí.
18.9.2023redakce
Rozhovor zaměřený na průběh výstavby z pohledu investora. Erik Štefanovič a Zbyněk Kovář ze společnosti DELTA Česká republika přiblíží téma nastupující digitalizace a rozvoje ve stavebnictví, projektové přípravy, výběrových řízení, řízení a koordinace staveb, ale také projektování budov s ohledem na udržitelnou výstavbu či měnící se požadavky investorů v době, kdy skokově vzrostly ceny energií.
14.9.2023Mgr. at Mgr. Jan Lodl, redakce a ČKLOP
Česká komora lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) uspořádala diskusi k tématu digitalizace a BIM. Jedním z diskutujících byl i Jan Lodl. Podle jeho vyjádření není digitalizace cílem, ale prostředkem k větší efektivitě, úspoře práce a snížení nákladů. Jak ji efektivně skloubit s metodu BIM a úspěšně digitalizovat stavebnictví?
31.7.2023Radek Syka, Česká Doka bednicí technika, spol. s r. o.
Recenzovaný Monolitická výstavba nebo práce s betonem je dnes součástí téměř každého stavebního projektu a spolu s nimi i bednění. V článku jsou uvedeny jednotlivé typy bednicích systémů s ohledem na vývoj, kterým prošly během necelých sta let. Pozornost je zaměřena i na prvky, jež do oblasti bednicí techniky přinesla digitalizace.
20.7.2023Ing. David Neužil, Construsoft s. r. o.
Recenzovaný Autora článku jsme se zeptali, jakou výhodu spatřuje ve vyžívání BIM ve stavebnictví a co konkrétně mu poskytuje či neposkytuje přímé propojení s platformou CDE (společné datové prostředí). Jaké jsou jeho výhody a nevýhody, včetně případných ohrožení celého projektu?
15.7.2023PlanRadar GmbH
Když je řeč o zeleném stavebnictví, lidé často přemýšlejí o energeticky úsporných prvcích, jako je účinná izolace, ekologicky šetrné osvětlení nebo recyklovatelnost materiálů. To je samozřejmě podstatné – nicméně je velmi důležité přemýšlet také o samotném stavebním procesu jako celku. Především je třeba najít nové způsoby, jak využít digitalizaci a nové technologie, aby byly budovy udržitelné po celý svůj životní cyklus.
3.7.2023Saint-Gobain Česká republika
Stavebnictví produkuje 37 procent emisí oxidu uhličitého, spotřebovává 50 procent přírodních zdrojů a vytváří 40 procent pevného odpadu. Transformace směřující k udržitelnosti tedy leží do velké míry právě na tomto odvětví. Pojem udržitelná výstavba je v něm široce znám, slabší už je to se znalostí, co vše se pod ním skrývá. Jen jeden z pěti dotázaných subjektů v oblasti stavebnictví systematicky kalkuluje uhlíkovou stopu projektu, ukazuje unikátní Barometr udržitelné výstavby 2023.
Větrání Futura ve standardu s 3D projektem v BIM, foto Jablotron Living Technology
26.6.2023JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
Projekty VZT od Jablotronu automaticky v BIMu. Větrací jednotka Futura divize Living Technology přináší v základní výbavě bezkonkurenční balík funkcí, které jsou jinak považované za nadstandard.

Partner - BIM - Informační model budovy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Partneři - Facility management


VIDEA



 
 
Reklama