Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci - BOZP

Každý, od jednotlivých pracovníků po národní zdravotnické systémy, prohrává, je-li zanedbávána BOZP. To ale znamená, že každý může těžit z lepších politik a postupů.

Je nezbytné, aby si tvůrci politik BOZP uvědomovali, jaké jsou náklady na nedostatečnou nebo neexistující BOZP. Některé jsou zřejmé – například promeškané pracovní dny a vyplácení nemocenské. Některé se ale odhadují obtížněji, například cena za lidské utrpení. Hospodářské dopady nehod na pracovišti a pracovních úrazů na společnost mohou být skryté, např. slabší morálka pracovníků nebo ztráta klientů a zakázek.

Odhady se liší – což je jeden z důvodů, proč je zapotřebí další výzkum – ale ve většině zemí se náklady na pracovní úrazy a nemoci z povolání zpravidla pohybují v rozmezí od 2,6 % do 3,8 % HDP.

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) chce, aby tvůrci politik měli k dispozici co možná nejpřesnější čísla. Proto vydala zprávu porovnávající nejlepší vnitrostátní studie nákladů spojených s nedostatečnou BOZP. Tato zpráva představuje výchozí bod pro rozsáhlejší projekt o odhadu nákladů na nedostatečnou BOZP v Evropě.


Mohlo by vás zajímat


Provozování fotovoltaické elektrárny není jen o úspoře peněz za dodávky energie, ale nese s sebou i větší povinnosti pro jejího provozovatele. Jelikož jde většinou o provoz se zvýšeným požárním nebezpečím, platí v rámci zajištění požární ochrany přísnější podmínky.
Nařízením vlády č. 195/2021 Sb. bylo novelizováno NV č. 361/2007 Sb. Jedná se o jeden z velmi důležitých předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Předpis nabývá účinnosti v různých bodech postupně, a to až do 12. 7. 2027. Podívejte se na přehled změn.
Konference Požární bezpečnost staveb 2023 TZB-info
Navrhování výškových dřevostaveb se začíná prosazovat i v České republice. Ve fázi přípravy nebo realizace je několik bytových domů. S poptávkou sílí i odborná debata o podobě předpisů pro navrhování. U vyšších budov na bázi dřeva se v případě nosné konstrukce často jedná o kombinaci s železobetonem a s nehořlavými materiály. Druhý fenomén, který je pro stavebnictví i hasiče aktuální, je elektromobilita. Jak se hasí elektromobil v podzemních garážích? A jaké jsou představy o zajištění bezpečnosti evakuace a zásahu v hromadných garážích? Odpovědi přinesla konference Požární bezpečnost staveb 2023, kterou pořádal portál TZB-info.
Kontroly správních orgánů probíhají téměř na denní bázi, a to ať předem ohlášené či nikoliv. Proto je vhodné mít oblast BOZP i požární ochrany řádně zajištěnou. Běžně se kontroluje široká oblast této problematiky, od provádění lékařských prohlídek, přes vyšetřování pracovních úrazů nebo kategorizace práce až po revize zařízení. Jednotlivým problematikám je věnována série článků na blogu společnosti BEPRA profi.
V roce 2023 došlo k legislativním změnám v oblasti pracovně-lékařských prohlídek. Cílem bylo zjednodušení byrokratického systému, avšak změny vnesly do praxe určité spekulace a nejasnosti. Pro kategorii práce 1 a 2 byla zrušena povinnost periodických lékařských prohlídek, stejně jako povinnost mimořádných prohlídek pro ženy po mateřské či rodičovské dovolené. Změny se dotkly také obsahu lékařských posudků o zdravotní způsobilosti.
Foto © redpixel, Fotolia.com
Novela Zákoníku práce, která vyšla pod číslem 281/2023 Sb. s účinností od 1. 10. 2023, přináší změny v oblasti informovanosti zaměstnanců, dohod o pracích mimo pracovní poměr nebo náhrady nákladů při výkonu práce na dálku. Zavádí také zcela nové pojmy jako dohoda o odpočinku nebo nepřetržitý denní odpočinek. Předpis má dělenou účinnost a některé změny začnou platit i 1. 1. 2024, popř. 1. 1. 2029. V článku přinášíme hlavní změny platné od 1. 10. 2023.
Možná vás to překvapí, ale většina střech v Česku neodpovídá normám ani zákonům. Projektanti totiž často do projektu nezahrnují správně navržený záchytný systém proti pádu. Na první pohled jde o levnější řešení. Ve finále však jen zbytečně vyhazují peníze investorů z okna. Navíc riskují tučné pokuty i vězení, když se na střeše někomu něco stane. To samé hrozí stavbyvedoucím, kteří projekt nezkontrolují. Co s tím? Pomůže vám systém od Axel Safety, který šetří peníze i starosti.
Foto © Fotolia.com
Recenzovaný V rámci čtyřdílného seriálu představíme možnosti bezpečnostního inženýrství, včetně řízení rizik, metod a dokumentace při stavbě a provozu potrubí. Ve čtvrtém díle se zaměříme především na otázky a závěry v posouzení technického stavu potrubí, neopomeneme ani budoucí trendy a možné příklady.
S účinností nových právních předpisů v oblasti vyhrazených technických zařízení (VTZ) se znovuotevřela otázka jmenování odpovědných osob za vyhrazená technická zařízení elektrická, plynová, tlaková a zdvihací. Již dříve byl v legislativě pojem odpovědné osoby v obecné rovině zakotven, a to např. v zákoně č. 309/2006 Sb.
Ve vývojových laboratořích společnosti Honeywell v Brně vznikly nové zachycovače pádu VC510 a VC570, které na konci června získaly Red Dot Design Award – mezinárodní ocenění za produktový, průmyslový a komunikační design. Honeywell je odhodlaný dál poskytovat nejlepší uživatelskou zkušenost v podpoře bezpečnosti pracovníků a zlepšování efektivity a produktivity práce.
Ochranu pracovníků před riziky spojenými s expozicí azbestu má posílit nový právní předpis připravený Evropským parlamentem. Nová pravidla u azbestu výrazně snižují stávající limitní hodnoty a v souladu s nejnovějším technickým vývojem se stanovují přesnější způsoby měření úrovní expozice. Podívejme se na vývoj evropské legislativy a na nový právní předpis podrobněji.
Bezpečnost práce a bezpečnost strojních zařízení patří zajisté mezi stěžejní témata, která řeší každý výrobní podnik. Drtivá většina firem má dnes speciální programy pro prevenci a zajištění bezpečnosti svých zaměstnanců a strojního vybavení. Setkáváme se s různými formami od plakátů na stěnách, používání speciálního pracovního oblečení nebo školení až po přidání šestého S do zavedeného systému „5S“. To vychází z angličtiny a znamená “Safety“, tedy bezpečnost.
Institut je určený pro všechny, kteří mají na starost zajistit bezpečné prostředí práce ve výškách. Jsme tu pro projektanty, stavbyvedoucí, koordinátory BOZP, zaměstnavatele i investory a developery v oblasti nemovitostí. Jste si jistí, že víte o všech úskalích a zákonných povinnostech, které máte? Vyhněte se problémům! Pomůžeme vám s tím. Založili jsme Institut bezpečnosti práce ve výškách. Díky týmu odborníků budete mít jistotu, že jsou vaše stavby v pořádku. Zjistěte, s čím vám Institut pomůže a kdo za ním stojí.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Facility management


Odborné semináře TZB-info


Odborné semináře - Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2016: Aquapalace Hotel Prague
Březen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2018: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2019: Aquapalace Hotel Prague
Červen 2020: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2022: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2023: Aquapalace Hotel Prague


účastníci semináře FM

Odborný garant


Petra Gütterová
Reklama

VIDEA



 
 
Reklama