Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Bezpečnost budov

19.7.2024Profesní komora požární ochrany, z.s.
Profesní komora požární ochrany připravila ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem České republiky v souladu s platnými předpisy vzory dokladů, jejichž používání by mělo zároveň přispět i ke sjednocení přístupu dozorových orgánů.
16.7.2024Ing. Lenka Kouřilová, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Odborný Dokumentace se zaměřuje na aplikaci teoretických principů v reálném provozu, konkrétně na objektech Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Představujeme postupný proces vytváření dokumentace zdolávání požáru pro specifický objekt, který vyžaduje zvláštní ohled na jeho atypický charakter a vysoké riziko provozu.
14.7.2024Profesní komora požární ochrany, z.s.
Prezidium Profesní komory požární ochrany (PKPO) vyhlásilo 28. 5. 2024 výherce v soutěži Zlatý plamen za rok 2023 a zároveň předalo prestižní Cenu Mgr. Vladimíra Hápa, kterou PKPO uděluje osobnostem za významné zásluhy a přínos v oblasti požární ochrany.
12.7.2024Profesní komora požární ochrany, z.s., Ivana Nohová, 2. viceprezidentka PKPO
Od 1. 1. 2024 je účinný Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon. Podle něj nebude prováděno územní řízení s následným vydáním územního rozhodnutí. Stavební úřad povede jen jedno řízení pro povolení (záměru) stavby, s výjimkou drobných staveb podle Přílohy č. 1 k tomuto zákonu.

DISKUZNÍ FÓRUM

forum.tzb-info.cz

Dobrý den, prosím o radu. V projektu na tesařskou konstrukci je předepsána barva RE15 DP3. Našel jsem v eshopu barvu u které je uvedeno splnění normy
Dobrý den, potřebuji poradit. Hledám jak velká má být nehořlavá plocha před krbovými kamny. Někde píší 300mm nebo 500mm nebo 800mm. Dočetl jsem se, že
Dobrý den, rád bych poprosil o radu, jak vyřešit detail kolem komína v místě vyústění ve stropu (dřevěná prkna s rákosem na trámech, mezi trámy vata,

RECENZOVANÉ A ODBORNÉ ČLÁNKY

další články

10.7.2024Ing. Silvie Drabinová, Ph.D., poradkyně projektu Počítáme s vodou
Inspiraci pro návrh čerpali projektanti z historického využití daného místa, kde dříve rostly ovocné stromy mezi políčky.
Foto © ambrozinio, Fotolia.com
10.7.2024Profesní komora požární ochrany, z.s.
Ing. Martin Pospíšil, Ph.D., člen prezidia Profesní komory požární ochrany se aktivně podílí na přípravě a aktualizaci norem, které ovlivňují praxi v oblasti požární ochrany. Je předním expertem na požární bezpečnost historických památek a výškových budov. Mimo jiné má na starosti požárně bezpečnostní ochranu Pražského hradu. V rozhovoru odpovídá i na problematiku panelových domů z hlediska požární bezpečnosti.
8.7.2024doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. arch. Bc. Anna Gregorová
Recenzovaný TZB-info doporučuje Dřevostavby, tj. stavby, u kterých je dominantně použitým materiálem dřevo a výrobky na bázi dřeva, jsou v současnosti předmětem rostoucího zájmu developerů a odborné veřejnosti. Je to především díky tomu, že nabízejí alternativní způsob výstavby bezpečných staveb s velkým ekologickým přínosem. Předpoklady pro jejich větší realizaci jsou potom vytvářeny pomocí nových verzí evropských norem. V tomto příspěvku jsou pezentovány některé nové postupy pro jejich navrhování podle 2. generace Eurokódu 5.
6.7.2024Mgr. Jakub Adámek, Mgr. Petr Duchek
Pozice koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) není v českém právním řádu žádnou novinkou. Nicméně v souvislosti s novými technologiemi i způsoby práce jsou s tímto právním institutem spojeny často mnohé nejasnosti a problémy. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme položili odborníkům několik otázek, které s danou funkcí úzce souvisejí a vážou se ke stavebnictví.
3.7.2024AIRFLOW Lufttechnik GmbH, organizační složka Praha
Extrémní podmínky – slova evokující napětí, adrenalin, zážitky. Jedná-li se o horskou turistiku nebo sport, jsou příslibem příjemně strávených chvil a zábavy. Máte-li však za úkol provést odborné měření a regulaci, veškerá zábava končí a nastupují obavy a vrásky na čele.
28.6.2024CertiCon a.s.
V české vědecko-technologické společnosti CertiCon se rozhodli věc, kterou každý den používáme, posunout na zcela novou úroveň. A výsledek stojí za to. Q-Rune kiosek přináší revoluční koncept plně digitálního přístupového systému s videokamerou, jež posouvá komfort a bezpečnost.
26.6.2024redakce
Srdečně Vás zveme na 9. ročník konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádáme 19. září ve spolupráci s Profesní komorou požární ochrany. Využijte neopakovatelnou příležitost načerpat objektivní a aktuální technické informace od nejlepších expertů z oboru.
Generální komisař ČR pro EXPO 2025 Ondřej Soška
25.6.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Světová výstava EXPO 2025 v Ósace se otevře 13. dubna 2025, a Česká republika zde opět předvede svůj národní pavilon, který slibuje být nejen vizuálně atraktivní, ale také technologicky inovativní. V rozhovoru s generálním komisařem české účasti na EXPO 2025 v Ósace, panem Ondřejem Soškou, jsme se dozvěděli více o přípravách, architektuře a cílech českého pavilonu.
Systém požárního odvětrání schodiště. Zdroj: PK otvírače oken
21.6.2024PK otvírače oken s.r.o.
Bezpečnost je jedním z nejdůležitějších kritérií ve stavebnictví, ať už jde o průmyslové, soukromé nebo veřejné budovy. Nejenže je potřeba klást důraz na použití kvalitních materiálů a technologií, ale především na zajištění bezpečnosti osob a na ochranu majetku. Nejčastějším rizikem je požár.
Vodní elektrárna ve Vranově, kterou provozuje společnost E.ON, oslavila letos 90 let od svého uvedení do provozu
8.6.2024E.ON Česká republika, s.r.o.
Unikátní bateriové úložiště spustila letos na jaře společnost E.ON ve své vodní elektrárně na vranovské přehradě. Akumulátor o výkonu 2,5 MW a využitelné kapacitě 2,5 MWh se může v případě potřeby zapojit naplno do pěti sekund do služeb výkonové rovnováhy a pomoci tak udržovat stabilitu a spolehlivost rozvodné sítě. Investice za téměř 60 milionů korun je unikátní v tom, že poprvé v rámci České republiky bylo takto velké bateriové úložiště instalováno přímo dovnitř budovy, a ne do kontejnerů, jak se používá běžně. Instalace navíc proběhla do stavby elektrárny ze 30. let 20. století, což si vyžádalo i jedinečné řešení požárního zabezpečení.
8.6.2024Mgr. Martin Winter, Kristína Nagyová
Řeší vady bytové jednotky váznoucí na společných částech domu SVJ nebo vlastník bytu? Kdo může vady oken reklamovat a rozhodnout o typu nároku z vadného plnění? Otázek je mnoho a na řadu z nich reaguje novela občanského zákoníku. Na zásadní změny v jejím znění jsme se zeptali odborníků v rámci naší spolupráce s portálem epravo.
6.6.2024Mgr. Martin Valenta, ředitel školy, Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice
TZB-info doporučuje Firmám chybí a budou chybět vzdělaní specialisté? Nevadí! Výpadky dodávek elektřiny, tepla, vody, nebo plynu nebude mít při haváriích kdo opravit? Nevadí! Že nebudou řidiči autobusů a zdravotnické záchranné služby? Nevadí!?
30.5.2024Vlastimil Růžička, redakce
Další z řady konferencí České komory lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) se tentokrát zaměřila na legislativní opatření směřující k ochraně klimatu a na unikátní stavby s originálním designem. V ohlédnutí představíme nové technologie opláštění v souvislosti s novými evropskými normami, na nichž se komora v řadě případů spolupodílí.
27.5.2024ROCKWOOL, a.s.
Energie ze slunce je využívána čím dál častěji a fotovoltaické elektrárny se stávají běžnou součástí střech. Očekává se, že růst solární energie bude nadále pokračovat a jeho tempo bude ještě rychlejší než doposud. Při montáži fotovoltaických elektráren je nutné myslet nejen na úspory energií, ale i na požární bezpečnost budov.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


VIDEA 
Reklama