Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ceny energií a paliv

1.6.2020MND a.s.
U běžných věcí, jako jsou jídlo či služby, téměř okamžitě poznáme, co je nepřiměřeně drahé, a odmítneme zaplatit zbytečně moc. Když nám číšník přinese pivo pod míru, obratem mu ho vrátíme. Jak ale zjistit, zda neplatíme zbytečně moc za energie? Na to jsme se zeptali největšího českého těžaře zemního plynu - MND (Moravských naftových dolů).
31.5.2020Tisková zpráva ERÚ
Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší stále častěji dotazy spotřebitelů, po kterých dodavatelé vymáhají pohledávky prostřednictvím inkasních agentur. Často přitom není jasné, jak a kdy dlužná částka vznikla, případně proč byla navýšena o další poplatky.
26.5.2020Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Syntetická paliva – též e-paliva, zelená paliva nebo obnovitelná paliva – jsou způsob akumulace elektřiny. To znamená, že na počátku syntetických paliv je čistá elektřina, s jejíž pomocí se elektrolýzou vody získá vodík. Ten se použije buď přímo, nebo k výrobě složitějších uhlovodíků, například nafty nebo plynu. Cílem tohoto procesu je snižování emisí CO2.

Nejčastější dotazy a odpovědi z oblasti cen paliv a energií

porovnání dodavatelů elektřiny a plynu porovnávač tzb-infoKalkulátor cen energií TZB-info - nezávislé porovnání dodavatelů elektřiny a plynu
porovnání nákladů na vytápěníPorovnání nákladů
na vytápění

Nejpoužívanější výpočet!Chcete mít stálý přehled o změnách v cenících a obchodních podmínkách dodavatelů elektrické energie a plynu v ČR? Objednejte si pravidelný týdenní nebo měsíční e-mailový report.
Přečtěte si reference od stávajících zákazníků.
V případě zájmu nás kontaktujte
Aktuální ceny paliv a energií v České republice
  Zemní plyn Uhlí a uhelné brikety
  Elektrická energie Dřevní štěpka
  Zkapalněné plyny Pelety
  TOEL (topný olej extra lehký) Krbové dřevo
  Výše výkupních cen elektřiny
z OZE a zelených bonusů
Brikety z biomasy

Historický přehled vývoje cen

Vývoj cen na Pražské energetické burze PXE (zdroj: PXE)

Elektřina na rok 2021 (EUR/MWh)

Zemní plyn na rok 2021 (EUR/MWh)Porovnání dodavatelů elektřiny

Porovnání dodavatelů zemního plynu
Postup jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

KRÁTKÉ ZPRÁVY

archiv zpráv

DISKUZNÍ FÓRUM

forum.tzb-info.cz

Dobrý den, měl bych dotaz, zda je v současné době lepší přejít na tarif se spotovými cenami elektřiny (zvažují Elimon svěží spot) nebo raději fixovat na delší dobu (zvažuji Skautskou energii pro 2021-2022). Děkuji za odpovědi.
Narazil jsem na článek na lidovkách, kde se píše, že ERU vadí ceny elektřiny, které se odvíjejí od cen na burze. Podle mě se jedná o nejférovější způsob účtování, navíc má jít i o nástroj, který má pomáhat řešit nestabilní obnovitelné zdroje elektřiny, tak upřímně tomuto postoji ERU vůbec nerozumím.
Mám dvoutarifni sazbu D 25 u Čezu, jistic 3x25 A a zajímalo by mně, zda se tato sazba vyplati při spotřebě 1 MWh v NT a 1 MWh ve VT. Dekuji za pomoc.
Dobrý den prosím o radu, co se oplatí (z hlediska možného vývoje cen elektřiny ) zvolit si tarif z fixací na 1 - 2 roky nebo tarif na dobu neurčitou, protože přecházím od ČEZ k Lumiusu( mám s něma dobrou zkušenost - plyn) nabízí dobrou finanční úsporu. Děkují
Tento projekt je mi velmi sympatický, jsem rád jeho členem. Po zjištění nových cen jsem ale na rozpacích, jakým směrem směřuje. Již při prezentování nových cen není schopen nabídnout nižší ceny, než nejlevnější dodavatele, kteří mají podmínky stižené tím, že mají smlouvy na dobu neurčitou. K dnešku
Dostali jsme se do situace že které zatím nevíme jak dál pokračovat. Máme sloup mezi slinicí a sousedovo plotem na městském pozemku cca 1.5metru široké pásmo. Máme už skříňku od ČEZu na sloupu a na náš pozemek to je 2metry. Tudíž by kabel musel být zakopaný v tomto pásmu podél plotu souseda. Podle m
Dobré odpoledne, prosím o radu jaký má být přesný postup. 24.5. mi končí smlouva na dobu určitou u Innogy, a to s výpovědní lhůtou 40 dní. Změnu dodavatele jsem řešil už zkraje dubna, ale z důvodu liknavosti na straně nového dodavatele se 40-denní lhůta nestihla. Pouze mě informovali, že můžu vyp
Přihlaste se na seminář Správa a provoz nemovitostí - Facility management v praxi 2020
18.5.2020Energetický regulační úřad
Ceny určené složitými vzorci, které využívají jen těžko dostupné údaje z burzy, nebo matoucí ujednání o zafixování ceny, která dodavatelům nebrání ve zdražování. Kvůli podobnému jednání dodavatelů se spotřebitelé obrací s dotazy na Energetický regulační úřad (ERÚ) ve stovkách případů ročně a desítky jich využívají také mimosoudního řešení sporů.
14.5.2020TOMEGAS s.r.o.
Společnost TOMEGAS je především tradičním dodavatelem zkapalněných plynů, jako je propan, propan-butan, v posledních několika letech rozšiřuje společnost TOMEGAS nabídku zákazníkům i o technické plyny, které nacházejí uplatnění v dalších průmyslových odvětvích a službách.
24.4.2020Ing. Jan Schindler, redakce
Samoodečet stavu elektroměru nebo plynoměru je vhodným nástrojem pro ty, kteří mají rádi přesnost a pořádek. Setkáme se s ním zejména koupi, prodeji nemovitosti, při změně dodavatele, vyúčtování na konci roku.
22.4.2020MND a.s.
Kvůli současným omezením se spousta z nás ocitla v nelehké situaci a díváme se, kde bychom mohli ušetřit, aniž by to zasáhlo náš rodinný život. Výběrem toho správného dodavatele energií můžeme ušetřit i několik tisíc korun ročně. Díky novince od MND lze nyní vše zajistit kompletně z pohodlí domova, včetně podpisu smluvních dokumentů přes mobil.
21.4.2020Česká peleta, z.s.p.o.
Patříte mezi domácnosti, které vytápí kotel nebo kamna na dřevní pelety? Pak zbystřete! I trh s palivy brzy zasáhne koronavirová krize. Podle odborníků letos před začátkem topné sezony stoupnou ceny pelet o 5–15 %. Jak se letos vyhnout vyšším nákladům na vytápění, jsme se zeptali Vladimíra Stupavského, předsedy národní asociace Klastr Česká peleta.
8.4.2020Ing. Jan Schindler, redakce
V souvislosti s poklesem cen elektřiny i plynu na burzách se objevují zprávy v médiích, že ceny těchto komodit by dodavatelé měli během několika příštích měsíců snížit. Tento názor však nezastávám a uvádím několik důvodů, proč se tak s největší pravděpodobností nestane.
29.3.2020Ing. Jan Schindler, redakce
Operátor trhu (OTE) zveřejnil měsíční zprávu za únor. Ceny elektřiny a plynu na spotovém trhu byly v únoru stabilní a držely se na velmi nízké úrovni. Vzrostl počet odběrných míst obou komodit. Domácnosti s cenami ze spotového trhu měly v únoru skvělé ceny elektřiny i plynu.
24.3.2020Energetický regulační úřad
Energetický regulační úřad zveřejnil výzvu, kterou žádá všechny účastníky energetického trhu, aby při řešení možných problémů se zákazníky i ostatními účastníky trhu přihlíželi k omezením vyvolaným pandemií COVID-19. U drobných spotřebitelů hrozí v důsledku zásahu vyšší moci zejména potíže s opožděnými platbami. U velkých odběratelů se jedná především o nevyužití rezervované kapacity v důsledku omezení výroby.
17.3.2020MND a.s.
V cenách potravin a spotřebního zboží se orientuje většina z nás. U cen energií již to tak nebývá. Na to, jak jednoduše zjistit, jestli neplatíme za energie zbytečně moc, jsme se zeptali přímo těžařů z Moravy, v Moravských naftových dolech. Na naše otázky odpovídal Jan Sýkora, ředitel marketingu MND, a. s.
Reklama
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


NEJČTENĚJŠÍ


VIDEAPartneři oboru
Ceny energií a paliv
 
Reklama