Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Facility management / od 2.1.2017 do 26.3.2018


zpět na aktuální články

26.3.2018
Lenka Novotná , Adam Truska, VUT Brno, fakulta stavební, Ústav stavební ekonomiky a řízení

Recenzovaný Až největší světová ekonomická krize donutila firmy ve snaze přežít, aplikovat Facility management na svoji strukturu a výsledky ukazují, že bylo dosaženo požadovaných cílů. Stejné pravidlo platí i pro jeden z jeho nástrojů – outsourcing. Do nástupu krize nepopulární, jakoby nedůvěryhodný nástroj.

5.3.2018
Ing. Michal Prak, Doc. Ing. Alena Tichá, PhD.

Recenzovaný Činnosti energetického managementu mají vést k efektivnímu systému nakládání s energií a snižovat produkování emisí skleníkových plynů. Systém hospodaření s energií může být zařazen do portfolia facility managementu a nejlépe do útvaru správy nemovitostí.

5.2.2018
Jan Talášek, pit Software, s.r.o.

Recenzovaný Zamyslíme-li se nad posledními dvaceti lety, uvědomíme si, jak zásadně se změnil charakter výroby i charakter služeb a s tím související charakter práce mnoha z nás. Prošly změnou jen nástroje, které používáme ke každodenní činnosti nebo sehrál svou roli také lidský faktor spravující nové systémy?

18.12.2017
doc. Ing. Viera Somorová, PhD., Katedra technológie stavieb Stavebná fakulta STU BA

Recenzovaný V súčasnej dobe je pozornosť manažmentu organizácie sústredená na maximálnu efektívnosť základnej činnosti s cieľom zvýšenia konkurencieschopnosti na trhu. Tento cieľ je možné dosiahnuť aj optimalizáciou prevádzkových nákladov, a to uplatnením facility managementu v organizácii.

27.11.2017
Ing. Katarína Janková, NATURAL SOLUTIONS, s.r.o.

Recenzovaný Príroda predstavuje pre ľudí ich prirodzené prostredie, z ktorého sa vyvinuli, a ktorému sa museli prispôsobiť, aby v ňom prežili. Ľudia žili vo vzájomnej súčinnosti s prírodou a vnímali ju všetkými zmyslami od nepamäti. S postupným vývojom ľudstva sa však tento vzťah odcudzoval.

13.11.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Recenzovaný Otevřené kancelářské prostory, takzvaný open-space, nefungují a v budoucnu je nahradí kanceláře v kavárnách, míní futuroložka British Telecommunications (BT) Nicole Millardová, kterou citoval zpravodajský server The Daily Telegraph.

30.10.2017
Ing. Zdeněk Čežík, konzultant managementu a pracovních procesů

Recenzovaný Tento článek čerpá z průzkumu zveřejněného ve FlexJobs 5th Annual Super Survey, kde klíčovým poselstvím nejen pro zaměstnavatele a projektanty kancelářských ploch je, že flexibilita práce je u 80 % respondentů tohoto průzkumu uváděna jako nejdůležitější faktor ve spojení s pracovním místem.

Bytové domy v Praze © TZB-info
19.6.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Recenzovaný Definice, co je společnou částí v bytovém domě, je klíčová zejména při úpravách konstrukcí domu a při poruchách, které ovlivňují jednak předmětný prostor jako takový a jednak dotčené bytové jednotky. Z určení společné části vyplývá, kdo financuje úpravy a rekonstrukce těchto konstrukcí a prostor. Definice společných částí vychází z nového občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.) a z již zrušeného zákona o vlastnictví bytů (č. 72/1994 Sb.).

5.6.2017
JUDr. Alena Kučerová

Recenzovaný Také máte v bytovém domě instalovaný kamerový systém? Co pro Vás bude znamenat rok 2018, kdy nabývá účinnosti nový evropský právní rámec v oblasti ochrany osobních údajů, který představuje Obecné nařízení 2016/679.

15.5.2017
Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení společnosti ista Česká republika, ista Česká republika s.r.o.

Recenzovaný K nejčastějším otázkám patří dotaz na to, jak správně stanovit poměr spotřební a základní složky. Obecně je doporučováno použít poměr 50 % základní a 50 % spotřební složka, v případě měřičů tepla pak počítat spotřební složku 60 % a základní 40 %.

8.5.2017
Ing. Petr Svoboda, Eva Polatová

Recenzovaný V roce 2015 vydal Národní památkový ústav metodiku pro požární ochranu zpřístupněných památek. Od té doby ji využívají správci hradů a zámků nebo památkáři, širší odborná veřejnost s ní však zdaleka obeznámena není.

1.5.2017
pplk. Ing. Marek Hütter, SOŠ PO a VOŠ PO ve Frýdku-Místku

Recenzovaný Článek se zabývá problematikou požární ochrany památkově chráněných objektů, uvádí jejich specifika. Dále popisuje princip funkce vybraných druhů požárně bezpečnostních zařízení a všímá si současné legislativy, přičemž poukazuje na některé alternativní možnosti řešení problémů v oblasti požární ochrany u památkové chráněných staveb. V závěru je popsán způsob fungování zařízení zamezující iniciaci požáru.

24.4.2017
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., Ing. Jan Koller, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek stručně charakterizuje problematiku měření teploty při požárních zkouškách. K ověření požadavku normy byl realizován experiment se třemi termočlánky (TČ) typu K různých průměrů vnitřních drátků a délek připojených vodičů. TČ byly vkládány postupně do elektrické topné pícky vyhřáté na 800 °C se záznamem teplot v čase až do dosažení maximální ustálené teploty; následně byly TČ vyjmuty z pícky a opět se záznamem teplot při ochlazování na laboratorní teplotu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce a grafech. Pokusy potvrdily, že citlivost/reakce TČ na měnící se teplotu plynného prostředí závisí na průměru termočlánkových drátů. Je zřejmé, že tyto poznatky mohou mít praktické využití i v oblasti požární ochrany.

17.4.2017
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., Ing. Jan Koller, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek popisuje hasební experimenty k ověření možnosti zvýšení hasební účinnosti nízkotlaké, středotlaké a vysokotlaké vodní mlhy jejím nabitím elektrickým polem vysokého stejnosměrného napětí. Výsledky experimentů potvrdily vlivy velikosti elektrického napětí, konfigurace elektrod (anody, katody), velikosti objemového průtoku vody, tlaku vody a typu mlhové hlavice.

27.2.2017
Ing. Zdeněk Čežík, konzultant managementu a pracovních procesů

Recenzovaný Pro řízení procesů bude nadále klíčový člověk. Jeho vědomosti, tvrdé i měkké dovednosti, budou spojeny s novými znalostmi strojního inženýrství, informatiky, elektroniky a kybernetiky. V rámci rozvoje a výuky technických oborů se musí v souvislosti s pojetím Průmysl 4.0 i do těchto oborů promítnout kombinace poznatků za sociálních a humanitních věd.

23.1.2017
Ing. Jozef Löffler, Výskumný ústav vzduchotechniky, Slovensko

Recenzovaný Príspevok vysvetľuje prečo je u nebytových budov nad 500 m2 nutné uskutočniť energetické kontroly klimatizačných a vykurovacích systémov závisle, spolu (nie nezávisle). Ďalej odporúča rozšíriť opakované kontroly klimatizačných a vykurovacích systémov tam kde je to vhodné.

9.1.2017
Ing. Zdeněk Čežík, konzultant managementu a pracovních procesů

Recenzovaný Uživatelem požadovaný standard, týkající se pracovního prostředí, spočívá v přípravě zadání, vypracování projektu změn či nového pracoviště, podpoře při realizaci s autorským dozorem. Společnosti, která nebere péči o personál formálně, tento standard nestačí.

2.1.2017
Ing. Tomáš Říha, Masarykova univerzita, Brno

Recenzovaný V příspěvku jsou uvedeny praktické příklady integrace služeb, které byly realizovány v letech 2011 až 2016 na Masarykově univerzitě. Jedná se pouze o pár vybraných agend z celkového portfolia agend řízených Provozním odborem rektorátu Masarykovy univerzity.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama