Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Facility management / od 18.4.2016 do 5.12.2016


zpět na aktuální články

5.12.2016
Ing. Ondřej Štrup, FM Institute, s.r.o.

Recenzovaný Outsourcing se stává fenoménem současnosti. Mnozí manažeři předpokládají, že jeho implementací odstraní mnohé problémy, ušetří horentní náklady, sníží počty zaměstnanců a do budoucna přesunou na někoho jiného „své problémy“. Je to tak jednoduché? A je to vůbec pravda?

28.11.2016
Ing. Jaroslav Synek, Katedra technologie staveb, Stavební fakulta ČVUT v Praze

Recenzovaný Příspěvek se zabývá významem informací, jejich zpracování a ztrát v průběhu výstavbového projektu, pro výslednou kvalitu staveb. Uvádí statistiky příčin poruch, ztrátové funkce a možná východiska.

21.11.2016
doc. Ing. Viera Somorová, PhD., Katedra technológie stavieb Stavebná fakulta STU BA

Recenzovaný Klient a poskytovateľ služieb facility managementu musia tvoriť dokonale zohraný tím, ktorý na jednej strane spolupracuje a na druhej strane je náročný na kvalitu práce svojho partnera.

7.11.2016
PhDr. Mgr. Dagmar Hrabincová, Doc. Ing. Alena Tichá, Ph.D, Vysoké učení technické v Brně Fakulta stavební

Recenzovaný Článek je zaměřen na problematiku evidence majetku veřejné správy, tedy jak státních institucí, tak i orgánů územní samosprávy. Přitom je především orientován na evidenci a správu majetku obcí a dobrovolných svazků obcí.

3.10.2016
Ing. Zdeněk Čežík, konzultant managementu a pracovních procesů

Recenzovaný Integrace služeb k optimalizaci kapacit, nákladů a lidských zdrojů, je hlavní náplní Facility Managementu. Tzv. „tvrdé“ služby zahrnují prostory a infrastrukturu, komplexní péči o budovy a plochy včetně rozvoje. Integrace je funkční při propojení s tzv. „měkkými“ službami.

29.8.2016
Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D., Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Recenzovaný Každoroční celkové ztráty způsobené v České republice požáry (přímé i nepřímé) nejsou zanedbatelné. Na celkové výši těchto škod se do značné míry podílí také požáry způsobené při provozu elektrických rozvodů a zařízení. Z hlediska požární ochrany zůstává v těchto případech klíčovou otázkou míra dodržování požárně bezpečnostních požadavků při navrhování, výstavbě, ale zejména při provozu těchto zařízení.

15.8.2016
Filip Veselý, jednatel OFFICE HUNTERS

Recenzovaný Doposud kanceláře na periferiích využívaly hlavně výrobní závody a velkoobchody. Do svých hal jednoduše přistavěly kanceláře. Nyní se o tato místa zajímají také jiné společnosti. Jak tuto situaci vidí developer a jak konzultant managementu a pracovních procesů?

8.8.2016
Jan Talášek, pit Software, s.r.o.

Recenzovaný Jednou z nejvýznamnějších částí technické správy budov jsou bezesporu periodické, nebo taky opakované činnosti. Patří mezi ně zejména úkony preventivní či prediktivní údržby, ale především pak revizní a kontrolní činnosti. Jsou zárukou bezpečného provozu – nebo v případě bezpečnostních prvků – zárukou funkčnosti v době, kdy jsou potřeba.

1.8.2016
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., ČVUT Praha, UCEEB, VŠB TUO FBI Ostrava, externí školitel

Recenzovaný Článek shrnuje materiálové a požární vlastnosti pevných hořlavých látek/materiálů/výrobků, které se využívají jako vstupy numerických modelů požáru. Současně se uvádí zkušební normy pro jejich stanovení.

25.7.2016
prof. Dr. Ing. Karel Pavelka, Fakulta stavební ČVUT, katedra mapování a kartografie

Recenzovaný Společně se zástupci katedry geomatiky stavební fakulty ČVUT Praha jsme připravili třídílný seriál o tématu nadmíru aktuálním a takřka futurologickém – o dronech v oblasti stavebnictví. Ve třetím závěrečném dílu prozkoumáme možnosti jejich využití pro mapování a monitoring ve stavebnictví.

11.7.2016
prof. Dr. Ing. Karel Pavelka, Fakulta stavební ČVUT, katedra mapování a kartografie

Recenzovaný Společně se zástupci katedry geomatiky stavební fakulty ČVUT Praha jsme připravili třídílný seriál o tématu nadmíru aktuálním a takřka futurologickém – o dronech v oblasti stavebnictví. Poznáme jejich historii i současnost, včetně legislativy, jejich bezpečnost i nezbytné limity.

4.7.2016
Tomáš Velemínský, jednatel Erste Group Immorent

Recenzovaný Nedostatek přirozeného světla, chybějící stínění a špatné větrání. To jsou nejčastější nedostatky, které trápí Čechy při práci v kancelářích. Přitom v nich stráví v průměru až 2000 hodin ročně. Na pracovní výkon má přitom podle psychologa vliv i výhled a výška stropů.

23.5.2016
Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, VŠB – TU Ostrava, Katedra bezpečnostního inženýrství, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Aktivní požárně bezpečnostní zařízení, zejména elektrická požární signalizace, stabilní hasicí zařízení a zařízení pro odvod kouře a tepla, tvoří významnou součást zabezpečení staveb. Pro jejich správnou funkci je nezbytné věnovat pozornost prioritě uvedení zvoleného zařízení do činnosti, jejich vzájemné koordinaci a interakci.

16.5.2016
Ing. Milan Hampl, prezident IFMA.CZ, IKA DATA spol. s r.o.

Recenzovaný BIM ze své podstaty obsahuje precizně zpracovaná data o množstvích, výměrách a skladbě jednotlivých prvků tvořících stavbu. V angličtině se takový report nazývá QTO (Quantity Take Off). Začneme-li však studovat, jakou další podporu ke správnému odhadu ceny BIM model rozpočtářům poskytuje, budeme zklamáni.

9.5.2016
doc. Ing. Viera Somorová, PhD., Katedra technológie stavieb Stavebná fakulta STU BA

Recenzovaný Jedným z najdôležitejších priestorov organizácie v stavebnom objekte je pracovisko. Funkcia pracoviska, vzájomná nadväznosť a prepojenosť v rámci organizačnej štruktúry má pre organizáciu strategický význam. Je významnou zložkou jej efektívneho fungovania.

25.4.2016
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., Ing. arch. Bc. Petr Hejtmánek

Recenzovaný Autoři v článku seznamují se závadami, které více či méně negativně ovlivňují požární bezpečnost bytových domů. Z uvedených příkladů je patrné, že i banální a snadno opravitelné závady mohou nakonec vyústit v rozsáhlý požár, jehož materiální škody převýší náklady nutné na opravu, a jehož škody nemusí být pouze materiální. Je potřeba nepodceňovat požární bezpečnost v žádné fázi životního cyklu objektu.

18.4.2016
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Recenzovaný Zajistit možnost bezpečné evakuace hořícího domu a zásahu požárních jednotek je úkolem úzké spolupráce požárního technika a vzduchotechnika. Autor ve svém příspěvku seznamuje čtenáře se současným stavem legislativy týkající se tohoto problému. Poukazuje na zásadní problém spočívající v rozdílech požadovaných hodnot v platných ČSN 73 0802 „Požární bezpečnost staveb“ pro nevýrobní objekty a ČSN 73 0804 pro výrobní objekty.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama