Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Facility management / od 5.5.2014 do 22.12.2014


zpět na aktuální články

22.12.2014
doc. Ing. Alena Tichá, Ph.D.; Ing. Gabriela Kocourková, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav stavební ekonomiky a řízení

V současné době je normativní základna pro stavební práce zastaralá a je potřeba ji aktualizovat. Nové technologie a materiály přinášejí do stavební výroby zcela jiné možnosti výkonů a výkonových norem. Článek představuje současnou situaci s využití tradičních i nových metod normování práce ve stavebnictví.

8.12.2014
Ing. Eva Wernerová Beránková, doc. Ing. František Kuda, CSc., VŠB - TU Ostrava, Fakulta stavební

Článek se zabývá jednou z podstatných dokumentací pro provozování stavebních objektů, a to dokumentací skutečného provedení stavby. Cílem článku je představit tuto dokumentaci jako základ pro tvorbu další provozní dokumentace, která neodmyslitelně patří ke každému dobře užívanému a provozovanému objektu. V článku jsou uvedeny možnosti, jak lze dokumentaci využit v praxi a také jak s ní nakládat během životního cyklu objektu. V článku jsou rovněž uvedeny způsoby jejího zpracování a aktualizace.

24.11.2014
CEEC Research

Stabilní ekonomický vývoj, nízké úrokové sazby, ale také příznivá poloha České republiky vůči ostatním zemím regionu, povedou k oživení trhu s byty, kancelářskými prostorami, ale i průmyslovými halami a logistickými parky.

10.11.2014
doc. Ing. František Kuda, CSc., Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava

Cílem článku je uvést metody a nástroje, kterými lze hodnotit náklady během provozní fáze životního cyklu staveb. Určování nákladů životního cyklu staveb je důležitou částí každého výstavbového projektu a předběžné stanovení nákladů v provozní fázi životního cyklu přispívá k udržitelnosti budoucího stavebního objektu.

3.11.2014
doc. Ing. František Kuda, CSc., Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava

Předmětem článku je stanovení východisek, která byla motivem pro vznik certifikované metodiky „Zvyšování kvalifikace a rekvalifikace správců domů jako nástroj udržitelnosti užitku bytového fondu“. Metodika byla vytvořena s cílem formulace postupů a obsahové náplně při zvyšování kvalifikace osob, zabývajících se správou majetku, zj. bytového fondu. Zmíněná metodika je orientována na čtyři skupiny osob, které se správou majetku v oblasti bytového fondu přicházejí do kontaktu.

20.10.2014
doc. Ing. Viera Somorová, PhD., Katedra technológie stavieb Stavebná fakulta STU BA

Cieľom štvrtej časti európskej normy Facility management je systémové usporiadanie produktov facility managementu v nadväznosti na ich členenie podľa prvej časti normy 15221-1 s kódovaním jednotlivých produktov facility managementu, a to spôsobom kategorizácie, klasifikácie a použitím štruktúr. Norma ďalej poskytuje princípy alokácie nákladov na produkty facility managementu a štruktúru pre benchamarking (porovnanie) aktivít facility managementu v rámci organizácií v Európe.

29.9.2014
Ing. Michal Frank, Ing. Lenka Smetanová, Ph.D., Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s., Brno

Při vytvoření nového výrobku, který má být použitelný pro zvýšení ochrany obyvatelstva i majetku v případě požáru, je nutné splnit všechny předepsané požadavky, jež jsou pro takový výrobek stanoveny. Stěžejní a nezbytnou zkouškou, která je požadována, je zkouška požární odolnosti. Požaduje-li se stanovení požární odolnosti z hlediska ochrany instalací, které slouží k napájení životně důležitých přístrojů a zařízení, jehož selhání by ohrozilo bezpečnost lidí, musí být výrobek navržen a proveden takovým způsobem, aby si zachoval celistvost a izolační funkci během příslušného požárního namáhání.

15.9.2014
Ing. Ilona Šimoníková

O doutnání nebo hoření stohu organického materiálu jako sena, slámy atd. se lze dočíst velmi často. Procesy, jež k těmto jevům vedou, ale netrvají minuty, nýbrž dny až týdny. V tomto článku je proto popsán celý proces samozahřívání vedoucího k doutnání. Vzhledem k dlouhodobosti procesů se lze velmi dobře zaměřit na prevenci, některé z těchto metod jsou zde popsány.

8.9.2014
Ing. Zuzana Holubová, ČVUT v Praze, Fakulta stavební

V předešlých článcích byl prezentován model FMA a jeho verifikace v praxi. Tento článek je zaměřen na prezentaci možných oblastí rozvoje modelu FMA a oblasti facility managementu. Byly detekovány tři hlavní oblasti výzkumu. Tento článek prezentuje první dvě oblasti výzkumu. První oblast výzkumu by se měla zabývat otázkou používání ČSN EN 15 221 v praxi a její použitelností pro detekci FM procesů ve společnosti. Druhou oblastí pro výzkum je metodika členění účetních nákladů na facility management.

22.8.2014
IFMA CZ

Asociace IFMA CZ si Vás dovoluje pozvat na již tradiční prestižní akci Týden Facility managementu 2014, která se koná ve dnech 10.–14. listopadu 2014 v Praze. Letošní již XIV. ročník nese motto „NOVÉ PŘÍLEŽITOSTI“. Záštitu nad akcí převzala ministryně pro místní rozvoj paní Věra Jourová a Ing. Jiří Nouza, náměstek primátora hl. m. Prahy.

14.7.2014
doc. Ing. Viera Somorová, PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava

Kvalita poskytovaných služeb v organizaci (u klienta) je prioritou ve vztahu k jeho hlavní činnosti. Norma STN EN 15221-3 Kvalita ve Facility managementu určuje postup pro stanovení kvality služeb facility managementu. Účelem této části normy je poskytnout návod, jak dosáhnout, měřit a zlepšovat jejich úroveň.

30.6.2014
Mgr. Adam Kučera, Masarykova univerzita

Moderní budovy umožňují sjednotit sledování a ovládání různých automatizačních a elektronických systémů do jednoho prostředí, nazývaného BMS (Building Management System). Zatímco v mnohých instalacích BMS hraje roli doplňku, který zejména zvyšuje pohodlí práce, od určité velikosti systému se BMS stává nepostradatelnou součástí provozu budovy.

16.6.2014
Ing. Ilona Šimoníková

První možností ochrany proti poškození technologie při výbuchu je její návrh, aby vydržela tlak, který vzniká při výbuchu, tj. bude odolná výbuchu. Konstrukce odolné výbuchu můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. První skupina jsou konstrukce, jež jsou odolné výbuchovému tlaku, a druhou skupinou jsou konstrukce odolné výbuchovému rázu.

9.6.2014
Ing. Zuzana Holubová, ČVUT v Praze, Fakulta stavební

V předešlých článcích byly prezentovány závěry z literatury a veřejného průzkumu a byl představen pilotní model auditu Facility Managementu. Tento článek je zaměřen na prezentaci výsledků testování pilotního modelu FMA ve středně velké strojírenské společnosti. Testování modelu odhalilo několik komplikací.

26.5.2014
Ing. Michal Frank, Ing. Martina Drdlová, Ing. Vladan Prachař, Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s., Hněvkovského 30/65, 61700 Brno

Zkoumané materiály, které přispívají ke zvýšení bezpečnosti obyvatelstva, patří do speciální oblasti pokročilých materiálů, jejichž výzkum a vývoj je v dnešní době nezbytný a žádaný. Výběr vhodných plniv a zkoušky základních vlastností materiálů z nich vyrobených určují nejvhodnější materiál pro dané použití.

12.5.2014
Doc. Ing. Viera Somorová, PhD., Katedra technológie stavieb Stavebná fakulta STU BA

Prioritným cieľom druhej časti európskej normy je poradenstvo pri uzatváraní dohôd v oblasti facility managementu. Norma je určená pre organizácie, ktoré majú záujem na uzavretí dohody o poskytovaní služieb facility managementu v rámci spoločného európskeho trhu, ale i v rámci domáceho trhu štátu Európskej únie.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama