Decentralizace a optimalizace výroby tepla metodou Energy Performance Contracting (EPC)

Datum: 30.3.2011  |  Organizace: Siemens, s.r.o.  |  Firemní článek

Jesenická nemocnice jako soukromé zdravotnické zařízení, realizovala s firmou Siemens rekonstrukci tepelného hospodářství metodou EPC bez počátečního vstupního kapitálu. Projekt umožnil modernizovat energetické zázemí nemocnice, zajistil spolehlivost dodávek tepla a teplé vody a zajistil přehled o toku energií v areálu nemocnice.

  • Projekční a inženýrská činnost
  • Vybudování nových zdrojů tepla a zdroje technologické páry pro prádelnu
  • Instalace nového systému měření a regulace typu Desigo PX
  • Sledování a vyhodnocování spotřeb energie
  • Monitoring a optimalizace provozních parametrů
  • Servis systému měření a regulace po celou dobu smluvního vztahu

Investor: Jesenická nemocnice spol. s.r.o.
Objem zakázky: 13,6 mil. Kč bez DPH
Garantovaná roční úspora: 2,01 mil. Kč bez DPH
Termín realizace: listopad 2009/ březen 2010
Místo realizace zakázky: Jeseník, Česká republika

Jako zdroj tepla a páry pro celý areál osmi objektů sloužila centrální parní plynová kotelna z roku 1976. Teplá užitková voda pro celý areál byla centrálně připravována ve výměníku a společně s topnou vodou byla dále distribuována topnými kanály do míst konečné spotřeby objektech areálu. Systém měření a regulace byl poplatný době vzniku a v podstatě nefunkční.

 

V rámci projektu decentralizace a optimalizace výroby tepla byla zrušena centrální zastaralá a předimenzovaná parní kotelna. Byly vybudovány plynové nízko a středotlaké přípojky do lokálních zdrojů v rámci celého areálu. V jednotlivých objektech byly v nových prostorách vybudovány nové teplovodní zdroje (1x500 kW, 1x300 kW, 1x150 kW a 1x60 kW) sestavené z kondenzačních kotlů Buderus. Pro technologické účely byl instalován parní vyvíječ Certuss o výkonu 500 kg/hod, který zásobuje parou prádelnu. Zároveň byl instalován řídicí systém Siemens Desigo PX a monitorovací systém EMC. Dispečerské pracoviště je doplněno o vizualizační systém Desigo Insight a propojeno s řídicími podstanicemi. Vzhledem k nutnosti dálkového dohledu nad instalovanými zařízeními byl realizován vzdálený přístup na centrální dispečink, který umožní specialistům sledovat a přenastavovat požadované parametry energetického systému jako celku.

 

Vyjádření investora:

Jesenická nemocnice jako soukromé zdravotnické zařízení, realizovala s firmou Siemens rekonstrukci tepelného hospodářství metodou EPC bez počátečního vstupního kapitálu. Projekt nám umožnil modernizovat energetické zázemí nemocnice, zajistil spolehlivost dodávek tepla a teplé vody a zajistil přehled o toku energií v areálu nemocnice. Dnes již vidíme, že ušetřené finanční prostředky nad rámec ve smlouvě garantovaných úspor můžeme použít k dalšímu zlepšování prostředí pro naše pacienty i lékaře.

Ing. Jan Jedlička
ředitel nemocnice

 

Datum: 30.3.2011
Organizace: Siemens, s.r.o.



Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Normy

Knihovna FM

Partner - Facility management

logo Mark2 Corporation

Odborné semináře TZB-info

Odborné semináře - Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2016: Aquapalace Hotel Prague
Březen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2017: Aquapalace Hotel Prague


účastníci semináře FM

Spolupráce

Česká pobočka mezinárodní asociace Facility managementu (IFMA CZ) www.ifma.cz

Odborný garant

Petra Gütterová
 
 

Aktuální články na ESTAV.czDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu ConecoNa chatě po zimě zkontrolujte navlhlé zásuvky či prodlužovací kabely