Fakultní Thomayerova nemocnice během prvního roku fungování EPC ušetřila 7,5 milionu Kč
Plán EPC projektu od ČEZ ESCO byly úspory přes 30 % za elektřinu, plyn, vodu nebo vytápění
Polovinu úspor přináší nemocnici výměna osvětlení za úsporná LED svítidla, které snížila spotřebu o 60 % ve srovnání s předchozími typy. Součástí projektu byla i rozsáhlá stavební modernizace památkově chráněných objektů.
Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, jedna z největších pražských nemocnic by měla díky EPC každoročně šetřit přes 30 % na nákladech za elektřinu, plyn, vodu nebo vytápění. Součástí projektu byla i rozsáhlá stavební modernizace památkově chráněných objektů a pavilonů jednotlivých oddělení. Zakázku realizovala ENESA ve spolupráci se společností Metrostav.
Více o projektu při slavnostním ukončení projektu realizace energeticky úsporných opatření metodou EPC:
- Opatření na vylepšení energetického chodu nemocnice stála 54 mil. korun. Byla součástí celkové rekonstrukce starších pavilonu, která přišla na téměř 400 mil. korun bez DPH. Nemocnice hradila náklady z dotace Operačního programu životní prostředí (OPŽP), ze státního rozpočtu a také z vlastních zdrojů.
EPC po roce provozu
Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice díky energetickým úsporám od společnosti ENESA z holdingu ČEZ ESCO ušetřila za první rok fungování projektu 7,5 milionu korun. Částka překonala garantovanou úsporu o zhruba 300 tisíc korun.
Polovinu úspor přináší nemocnici výměna osvětlení za úsporná LED svítidla, které snížila spotřebu o 60 % ve srovnání s předchozími typy. Pro teplotní komfort je klíčová instalace pokročilého systému regulace vytápění jednotlivých místností podle způsobu či času využití. Každá místnost si tak automaticky řídí dodávku tepla podle vlastní okamžité potřeby nezávisle na ostatních prostorách. V pokojích, sesternách či ambulancích lze udržovat vyšší teplotu než na chodbách, toaletách či schodištích – vždy s ohledem na vnitřní komfort a rozumnou spotřebu energie.
Hned po předání rekonstruovaných prostor zaměstnanci kvitovali, že nové osvětlení přispívá k větší bezpečnosti práce, což je další bonus ke smluvně garantovanému snížení nákladů za elektřinu. Lepší osvělení dobře hodnotili i pacienti.
„Projekt EPC, který se u nás budoval za plného provozu bez zásadního omezení péče, je bezesporu jedním z největších projektů v historii naší nemocnice. Od pacientů i zaměstnanců máme velmi pozitivní zpětnou vazbu na vyšší tepelný komfort a celkově příjemné prostředí. Významné jsou i finanční prostředky, které díky projektu energetických úspor šetříme, a které můžeme následně investovat do ještě kvalitnější zdravotní péče. I proto kolegům z ostatních nemocnic tyto EPC projekty určitě doporučuji,“ říká ředitel Fakultní Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.
Nemocniční areály, stejně jako objekty v majetku měst a krajů tvoří významnou část úspěšných EPC projektů, jen ENESA jich realizovala více než sedm desítek s celkovou garantovanou úsporou nákladů na energie za 2,5 mld. korun. Za poslední roky její projekty pomáhají šetřit energie např. v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav, v jihlavské, karlovarské či českolipské nemocnici, ale i v areálech kolejí a menz ČVUT, v Kongresovém centru Praha nebo Národním divadle.
„Nemocnice jsou z podstaty energeticky velmi náročné objekty s nepřetržitým provozem. Řada z nich je navíc v desítky let starých nebo památkově chráněných objektech, které jsou z dnešního pohledu energetiky velmi nehospodárné. Na příkladu Thomayerovy nemocnice je vidět, že EPC jdou ve spolupráci s památkáři realizovat i tam, kde je nutné zachovat historický ráz a architektonické a technické prvky původní stavby. Spolu s našimi partnerskými firmami jsme navíc dokázali EPC udělat bez většího narušení chodu nemocnice, což považuji za velkou přidanou hodnotu,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.