Siemens získal ocenění v soutěži Energetický projekt roku

Datum: 20.4.2006 12:43  |  Organizace: Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens byla oceněna v rámci soutěže Energetický projekt roku za realizaci energetické revitalizace areálu psychiatrické léčebny Kosmonosy.

Projekt, který získal hlavní cenu v kategorii Investiční akce, byl řešen v roce 2004 metodou Energy Performance Contracting (EPC). Soutěž Energetický projekt roku organizuje již čtvrtým rokem společnost ABF, a.s., a jsou v ní oceňovány projekty, které významně přispívají ke zlepšení životního prostředí.

Při realizaci projektu metodou Energy Performance Contracting je počáteční investice splácena po dobu několika let z dosažených úspor energie s tím, že poskytovatel služby EPC za dosažení těchto úspor ručí. Projekt energetické revitalizace areálu psychiatrické léčebny Kosmonosy byl plně financován z prostředků zajištěných společností Siemens.

Původní spotřeba tepla v areálu léčebny činila 52.440 GJ za rok. Poskytovatel energetických služeb - společnost Siemens - se smluvně zavázal uspořit 25 % původní spotřeby. Dosavadní výsledky projektu ale předčily očekávání, protože úspory za roky 2004 a 2005 dosahují hodnoty více než 45 % původní spotřeby. Garantovaná čísla tak byla významně překročena. Snížení hlavních emisí skleníkových plynů je pro dosahovanou úsporu vyčísleno na více než 1650 tun CO2 za rok.

Technické řešení projektu spočívalo v nahrazení původní parní kotelny novými zdroji ve formě dvou lokálních teplovodních plynových kotelen a zavedení kompletního systému měření a regulace s názvem Siemens Unigyr. Pro potřebu místní prádelny byl vybudován samostatný zdroj středotlaké technologické páry. Dále byly v rámci projektu vybudovány nové zemní rozvody topné vody, do budov byly instalovány předávací stanice se směšovacími uzly pro ÚT a přípravu TUV. Stávající otopné soustavy byly hydraulicky vyregulovány a hlavní oběhová čerpadla v kotelnách byla osazena frekvenčním měničem. Nadřazený systém měření a regulace zajišťuje výrobu a dodávku tepla přesně podle potřeb léčebny a jeho součástí je také dispečerské pracoviště v kanceláři energetika, které umožňuje dálkový monitoring a správu všech částí systému, přehled o případných poruchách a energetické manažerství.

Projekt je monitorován odborem investičního rozvoje Ministerstva zdravotnictví ČR. Nedílnou součástí smlouvy o poskytování energetických služeb je také smlouva o servisní činnosti zaručující léčebně optimální funkci systému měření a regulace po celé období zaručených úspor a splácení vynaložené investice s ukončením v roce 2011. Před podpisem smluv došlo prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví ČR k registraci projektu v databázi ISPROFIN vedené Ministerstvem financí ČR.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

Kam dál


    Témata 2018

     
     

    Aktuální články na ESTAV.czDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu ConecoNa chatě po zimě zkontrolujte navlhlé zásuvky či prodlužovací kabely