Pokročilé řízení systémů vytápění, větrání a klimatizace

Datum: 12.10.2010  |  Autor: Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Energoklastr, ČVUT a CVVI uspořádali ve dnech od 13. do 17. září 2010 v Praze workshop a konferenci Advanced HVAC Control 2010 na téma pokročilé řízení systémů vytápění, větrání a klimatizace. Poslechněte si nejzajímavější přednášky z konference.

V České republice existují rozsáhlé výzkumné programy věnující se energetickým úsporám při provozu budov, metodám regulace a automatizace budov, které mají praktické využití v oblastech projektování a stavitelství. O tom, jak si stojí tyto výsledky v evropském kontextu, diskutovali přední čeští a zahraniční odborníci.

Z programu konference jsme pro čtenáře vybrali nejzajímavější přednášky, které si můžete poslechnout ze zvukového záznamu.

Prediktivní regulace MPC (Model-based Predictive Control) - výzkum a aplikace na budově Fakulty strojní a elektrotechnické ČVUT v Praze.

Ing. Martin Chlupáč, Energocentrum plus, s.r.o. (přednáška v angličtině)

Zvukový záznam z přednášky


Prediktivní regulace MPC (Model-based Predictive Control) je jednou z nejoblíbenějších metod regulace rozměrných systémů. Vznikla na základě potřeb těžařského průmyslu v 70. letech 20. století a od té doby prodělala bouřlivý rozvoj. Různé varianty MPC regulátoru dnes můžeme nalézt například v rafineriích ropy, chemických závodech, ale i v systému ESP automobilů.
Inteligentní budovy

prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Zvukový záznam z přednášky


Využívejme nové možnosti systémů řízení budov - význam dodatečné optimalizace systémů řízení po uvedení do provozu (post-commissioning).

Ing. Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.

Zvukový záznam z přednášky


Úspory energií metodou EPC (Energy Performance Contracting) - aplikace metody při dosahování úspor energie v léčebně duševně nemocných v Jihlavě

Ing. Bohuslav Kyjánek, Energ, člen AB Facility Services

Zvukový záznam z přednášky


Ve dnech 13.-17. září 2010 se na Katedře řídicí techniky FEL ČVUT v Praze ve spolupráci se sdružením Energoklastr uskutečnil workshop a konference na téma pokročilého řízení systémů vytápění, větrání a klimatizace. Kromě přednášejících Katedry řídicí techniky (Lukáš Ferkl, Pavel Burget, Ondřej Nývlt, Zdeněk Váňa) se o převážnou část programu postarali hosté ze dvou prestižních evropských univerzit - Lieve Helsen a Clara Verhelst z KU Leuven (Belgie) a Dimitrios Gyalistras a Frauke Oldewurtel z ETH Zürich (Švýcarsko). Workshop probíhal dva dny formou přednášek a dva dny formou seminářů, přičemž hlavními tématy bylo modelování budov (KU Leuven), jejich regulace (ETH Zürich) a instrumentace (ČVUT). V rámci workshopu se ve středu 15. září uskutečnila v hotelu Clarion konference, na které kromě zahraničních hostů vystoupili například Karel Kabele (garant oboru Inteligentní budovy na ČVUT) či Bohuslav Kyjánek (AB Facility).

Díky mimořádnému ohlasu z řad účastníků se plánuje pokračování formou kolokvia, které se uskuteční pod záštitou IEEE pravděpodobně v červnu 2011 v Praze.

http://support.dce.felk.cvut.cz/pub/ferkll/HVAC/index.html
http://www.czechinvest.org/data/files/hvac-booklet-2-2202-cz.pdf

 

Hodnotit:  

Datum: 12.10.2010
Autor: Ing. Petr Bohuslávek, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu ConecoNa chatě po zimě zkontrolujte navlhlé zásuvky či prodlužovací kabely