Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Příklady řešení modernizace energetických systémů v Pardubickém kraji metodou EPC

Projekt EPC umožnil Pardubickému kraji v uvedených objektech realizovat potřebnou modernizaci energetických systémů, na kterou by jinak kraj neměl dostatek finančních prostředků.

V rámci modernizace energetických systémů byly použity kondenzační kotle, nové systémy měření a regulace, termostatické hlavice u otopných těles, moderní pohony a akumulačné nádrže. Byly doizolovány rozvody, zařízení i některé fasády.

Pardubický kraj se rozhodl zrekonstruovat energetické hodpodářství 3 svých objektů. Vzhledem k nedostaku financí bylo ideální metodou financování EPC. Projekt zahrnuje odborný léčebný ústav v Žamberku, domov mládeže v Lanškrouně a průmyslová škola v Letohradu. Financování investičním úvěrem společnosti Siemens, splácení z dosažených úspor.

Objem zakázky: 20,3 mil. Kč
Roční náklady na energie před realizací 11,4 mil. Kč
Garantované úspory 2,9 mil. Kč/rok.

Technické řešení v jednotlivých objektech v majetku Pardubického kraje zejména zahrnovalo:

ODBORNÝ LÉČEBNÝ ÚSTAV ALBERTINUM ŽAMBERK:
 • Zrušení centrální parní kotelny a výstavba centrální teplovodní kotelny o výkonu 1,6 MW
 • Vybudování nových teplovodních zdrojů (3x o výkonu do 100 kW), lokální příprava teplé vody, předávací stanice v jednotlivých objektech, instalace termostatických hlavic
 • Instalace parního vyvíječe 1000 kg/h pro potřeby prádelny, jídelny a sterilizace
 • Instalace dispečerského pracoviště s vizualizačním systémem Desigo Insight a jeho propojení s řídicími podstanicemi PX
DOMOV MLÁDEŽE PŘI STŘEDNÍ ZEMĚDĚLSKÉ ŠKOLE LANŠKROUN:

 • Zrušení centrálního zásobování teplem z cizího zdroje a výstavba vlastní teplovodní kotelny s kondenzačními kotli o výkonu 160 kW včetně ohřevu teplé vody
 • Zateplení obvodového pláště domova mládeže
 • Instalace nového systému měření a regulace Synco Living, instalace termostatických ventilů a hlavic Siemens
STŘEDNÍ ZEMĚDĚLSKÁ ŠKOLA LANŠKROUN:

 • Náhrada původního zastaralého systému měření a regulace moderním systémem Siemens PX
 • Osazení všech šesti otopných větví školy trojcestnou regulační armaturou s el. pohonem
 • Doplnění otopného systému automatickým expanzním automatem a instalace termostatických ventilů a hlavic Siemens
PRŮMYSLOVÁ STAVEBNÍ ŠKOLA LETOHRAD:

 • Náhrada původního zastaralého systému měření a regulace moderním regulačním systémem Siemens
 • Tepelné izolace akumulačních nádrží, oddělení bytu školníka od centrální otopné soustavy
 • Osazení všech topných větví moderními armaturami včetně nových el. pohonů
 • Nové a vhodnější hydraulické zapojení AKU nádob v kotelnáchPOPIS K POUŽITÝM VÝROBKŮM:Součástí realizované instalace jsou stacionární nepřímotopné ohřívače vody OKC NTR/1 MPa, které vyrábějí Družstevní závody Dražice- strojírna, s.r.o. Dodávají v objemech od 300 až do 1000 litrů. Obsahují vnitřní trubkový výměník s teplosměnnou plochou podle velikosti nádrže 1,5 až 4,5 m2. Slouží pro přípravu teplé vody prostřednictvím externích zdrojů energie, jako jsou plynové kotle, kotle na tuhá paliva, alternativní zdroje energie,výměníkové stanice, dálkové vytápění a jejich kombinace.

Ucelený sortiment zahrnuje i nepřímotopné ohřívače menších objemů, již od 80 litrů, ale nabídka DZ Dražice je mnohem širší: průtokové i zásobníkové ohřívače vody elektrické, nepřímotopné i kombinované, s jedním nebo dvěma výměníky, pro domácí i průmyslové instalace. Mnohé instalace vyžadují také akumulační nádoby i zde si mohou zájemci vybrat od jednoduchých akumulačních nádob až po nádrže s vnitřním zásobníkem, s jedním nebo dvěma výměníky, například pro připojení solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Nízké ztráty tepla a vyšší úsporu energie zajišťuje také nová izolace Symbio, která je součástí dodávky. Více informací o sortimentu na www.dzd.cz.

 
 
Reklama