Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Facility management
Archiv článků od 12.8.2013 do 9.9.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.9.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Ing. Petr Blasinski, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Rozličné elementy zařízení vzduchotechniky při své funkci generují nežádoucí hluk, který je příčinou stížnosti uživatelů, i když předepsané mikroklima je zajištěno. Mimo užití aktivních prvků útlumu hluku aplikovaných přímo na vzduchotechnická zařízení lze také využít pasivních prvků.

9.9.2013
Ing. Vladimír Stehlík, výrobní náměstek Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav, a. s.

Po několika požárech v Čechách, kde vznikly problémy se zprovozněním a účinností hydrantů, začaly hasičské záchranné sbory preventivně vyžadovat provádění kontrol hydrantů na množství a tlak vody v souladu s normou ČSN 73 0873 Požární bezpečnost staveb – zásobování požární vodou. Bohužel, v tento moment se dostáváme do kolize s normou ČSN 75 5401 Navrhování vodovodního potrubí.

4.9.2013
ATREA s.r.o., Martin Jindrák

Bezproblémový provoz bazénů a welness center závisí především na kvalitní a spolehlivé vzduchotechnice, řízeném větrání, odvodu vlhkého vzduchu a rychlé regulaci teploty. Významným výrobcem větracích jednotek s rekuperací tepla a dalších větracích a klimatizačních systémů je společnost ATREA s.r.o.

2.9.2013
Ing. Jiří Frýba

Méně zkušení provozní manažeři oboru TZB mívají někdy potíže při identifikaci příčin technických problémů, které někdy běžná praxe přináší. Tabulku lze používat obousměrně – tedy s její pomocí hledat zdroj problému, nebo ji použít jako podklad k plánu údržby, směřující k vyloučení výskytu poruch a závad zařízení.

1.9.2013
Ing. Robert Wawerka, AdMaS - EGAR

Výzkumné centrum AdMaS, součást Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně, se zúčastnilo spolu s BIM Academy z Northumbria University soutěže Singapore BIM Competition 2013. Průběh soutěže je možné zhlédnout na webových stránkách organizátora a v naší fotogalerii.

28.8.2013
WÖHLER BOHEMIA, s. r. o.

Technická norma TPG 704 01, která je v platnosti od roku 2008, vychází z technických pravidel ČSN EN 1775. V současné době TPG 704 01 je revidována z důvodu přizpůsobení předpisů evropským normám. Změny se mimo jiné týkají i zkušebních metod pro nová plynová zařízení s provozním tlakem do 100 mbar, které jsou popsány v pracovním listě G 600.

28.8.2013
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Při projektování a oživování inteligentních budov hraje podstatnou roli vzájemná komunikace jednotlivých systémů, jako jsou měření a regulace, chlazení, EZS, EPS, hotelové systémy a další funkční celky. Zájemci o tuto problematiku jsou zváni na školení společnosti Domat: Komunikace protokolem Modbus.

26.8.2013
Ing. Jiří Frýba

Méně zkušení provozní manažeři oboru TZB mívají někdy potíže při identifikaci příčin technických problémů, které někdy běžná praxe přináší. Tabulku v článku lze používat obousměrně – tedy s její pomocí hledat zdroj problému, nebo ji použít jako podklad k plánu údržby, směřující k vyloučení výskytu poruch a závad zařízení.

26.8.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Pro zajištění požární bezpečnosti budov je zpravidla vhodné kombinovat aktivní a pasivní systémy a prvky přispívající k požární bezpečnosti budov. Správné řešení vzduchotechnického potrubí je důležitým prvkem pasivní požární bezpečnosti staveb. Systém FIRESTOP je založen na mimořádné teplotní odolnosti minerální kamenné vlny Knauf Insulation. Přináší ucelené řešení protipožární izolace.

21.8.2013
mascotte, s.r.o.

Mezinárodní veletrh nejnovějších trendů bezpečnostní techniky, systémů a služeb FSDays 2013 (Prague Fire & Seucurity Days 2013), již tradičně pro obory FIRE&SECURITY, IT PROTECTION, SAFE TRAFFIC, RESCUE PRAGUE a INTELIGENTNÍ BYDLENÍ, se uskuteční ve dnech 17.–21. 9. 2013 v PVA EXPO PRAHA opět souběžně se stavebním veletrhem FOR ARCH 2013.

19.8.2013
Ing. Jan Hart, Ing. Veronika Nídlová, Ing. Vendula Nejedlá, Technická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze

Při tvorbě inovací u PZTS byl kladen důraz na co nejjednodušší a nejlevnější řešení, především z důvodu minimalizování nákladů na úpravu již používaných technologií. Zároveň byla snaha co nejvíce zvýšit bezpečnost stávajících technologií nebo usnadnit jejich montáž.

18.8.2013

Elektromagnetické zkoušečky mají dlouhou tradici, jednalo se o první dostupné zkoušečky napětí a dodnes se široce používají. Elektronické zkoušečky umožňují řešit větší rozsah problémů bezpečněji a rychleji. Budete pracovat s podstatně nižším vstupním proudem. To znamená, že práce bude bezpečnější.

15.8.2013
Camfil s.r.o., Ing. Imrich Mészáros – riaditeľ a konateľ Camfil s.r.o. – slovenského závodu celosvetového lídra vo výrobe vzduchových filtrov a navrhovaní filtračných riešení

V levickom výrobnom závode Camfil testovali nové využitie filtrov pri vzduchových kompresoroch, čím dosiahli rozsiahlu úsporu nákladov na údržbu: ročne ušetria až 16 680 eur.

13.8.2013
Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle

Pivovarnictví je jedním z oborů, ve kterém výrobce průmyslových kotlů, společnost Bosch Termotechnika, zastává ve světě velice významné místo. Od roku 2011 došlo k významnému rozšíření dodávek parních kotlů pro střední a menší pivovary v ČR. Jedná se především o pivovary, které již delší dobu prokazují stálé zvyšování výroby piva.

12.8.2013
Ing. Jan Topič, Vysoké učení technické v Brně Fakulta stavební

Článek se zabývá vlivem typu střešní krytiny na tepelnou zátěž stájí pro chov skotu v závislosti na vnějších tepelných ziscích a vlivem tepelné zátěze na užitkovost dojnic. Metodika výpočtu tepelné zátěže vychází z ČSN 73 0543 – 2 Vnitřní prostředí stájových objektů – Část 2: Větrání a vytápění.

12.8.2013
Ing. Eva Beránková, Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava

Každé stavební dílo prochází svým životním cyklem, od počáteční myšlenky, přes jeho projektování, realizaci, případně změnu stavby a užívání až po jeho odstranění. Článek upozorňuje na provázanost životního cyklu staveb s životností a opotřebením staveb a neopomíjí ani nejdůležitější pohled na tuto problematiku, což je ekonomické vyjádření podílů jednotlivých nákladových položek, které v průběhu životního cyklu vznikají.

12.8.2013
ASIO, Ing. Karel Plotěný, Ing. Oldřich Pírek, ASIO

Z pohledu udržitelné sanitace by voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené měly být recyklovány. Pro tento přístup se často užívá akronym NEW. Za tímto účelem se často voda dělí podle typu znečištění tak, aby pak její využití bylo co nejekonomičtější, a z důvodu lepší komunikace se jednotlivým typům vod přiřazují barvy – color of water.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama