Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Facility management
Archiv článků od 30.12.2019 do 4.2.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

ČEZ ESCO - Projekt energetických úspor v Národním divadle
4.2.2020
ČEZ, a. s.

ČEZ ESCO realizuje například výstavbu velkých energetických zařízení, kogeneračních jednotek nebo fotovoltaických elektráren, energetický management a projekty energetických úspor nebo dodávky osvětlení, vzduchotechniky, klimatizací či elektromobilní infrastruktury.

Čím déle necháte čmáranici na stěně, tím více času má barva k pronikání do její hloubky. I po odstranění graffiti pak můžou zůstat na stěně jakési „duchy“.
4.2.2020
Ing. Jan Hrdlička - Fasádní servis

Počmárat dům sprejem je dílem okamžiku. Odstranění barev by mělo také proběhnout co nejdřív. Jinak proniknou do hlubších vrstev fasády a po odstranění po nich zůstanou nevzhledné stíny. Ne vždy je majitel nebo správce budovy schopen zareagovat na čmáranice na fasádě tak rychle, jak by chtěl. Třeba proto, že mu o graffiti nikdo neřekl.

4.2.2020
Callida, s.r.o.

TZB-info doporučuje BIM je téma, které se už nyní dotýká řady subjektů působících ve stavebnictví. Zavádění metody BIM v ČR podpořila i vláda České republiky svým usnesením č. 958 a BIM bude povinný u nadlimitních zakázek už od roku 2022. Je tedy jen otázkou času, kdy BIM a postupná digitalizace stavebnictví zaklepe také na dveře Vaší firmy.

2.2.2020
Daniel Dvořák, LESENSKY.CZ s.r.o.

Ceny nemovitostí v Česku i nadále stoupají. V posledním desetiletí nejvíce vzrostly v Brně. Ve 3.Q  2019 ceny stouply průměrně o 2,3 %. V ČR existuje velmi silná poptávka po investičních bytech.

2.2.2020
redakce a Česká agentura pro standardizaci

Odborný Ředitel odboru Koncepce BIM Jaroslav Nechyba se zamýšlí nad jednotlivými milníky Koncepce zavádění BIM v České republice pro Magazín ČAS, čtvrtletník České agentury pro standardizaci.

30.1.2020
Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

TZB-info doporučuje Jak skloubit moderní požadavky na dřevěné konstrukce s historickou roubenou stavbou? A lze aplikovat současné systémy požární bezpečnosti v replice historické konstrukce? O tom, jak se nahlíželo na obnovu zničené památky a jak se nový Libušín projektoval, přednášel architekt Jakub Masák na konferenci Požární bezpečnost staveb v září 2019 na veletrhu For Arch.

29.1.2020
TESTO, s. r. o.

Použitím termokamery získáte značnou výhodu jak v řemeslech tak v průmyslu: měříte celé plochy místo jednotlivých bodů, pracujete efektivněji a můžete kvalitu své práce působivě vysvětlit.

© Fotolia.com
28.1.2020
Ing. Jaroslav Synek, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra technologie staveb

Recenzovaný Příspěvek se zabývá možnostmi a přínosy zavádění a využívání digitalizace informací i procesů v projektovém řízení stavebních projektů se zaměřením na řízení kvality ve stavebnictví. Popisuje aplikaci digitální kontroly kvality na stavbě. Shrnuje důvody, současné užívané postupy a jejich přínosy pro každodenní stavební praxi.

Instalované bezpečnostní prvky na veřejném prostranství Office Park Nové Butovice, Praha
28.1.2020
Ing. Alena Šimková, Vlastimil Růžička

Odborný Společně s expertní kanceláří, která poskytuje poradenství v oblasti právních a technických předpisů, sledujeme nové tuzemské a evropské normy. Tentokrát jsme oslovili Ing. Alenu Šimkovou, která představí aktuální "bezpečnostní" normy a s nimi související nové možnosti při řešení prevence kriminality ve výstavbě.

© kange_one - Fotolia.com
22.1.2020
Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., president SIA ČR - Rada výstavby

Vstoupili jsme do období digitalizace. Ještě před dvěma, třemi roky bylo stavebnictví označováno jako obor, který je digitalizací nejméně zasažen a naše úsilí o zahájení diskuse o podmínkách Stavebnictví 4.0 bylo označováno za odtržené od skutečného stavu v přípravě staveb i na stavbách samotných.

22.1.2020
Grohe ČR s.r.o.

Nové podomítkové těleso GROHE Rapido SmartBox nabízí architektům, projektantům, developerům a instalatérům nekonečný počet možných řešení v podobě jediného podomítkového montážního tělesa.

21.1.2020
Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Pokrok v konstrukci klimatizačních jednotek dosáhl stavu, kdy provozovatel prakticky již nemusí nic dělat. Na začátku si nastaví své preference a o vše ostatní se stará elektronika. Tento stav svádí řadu provozovatelů k pocitu, že toto „nicnedělání“ je normální stav.

17.1.2020
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Stavba, užívání i demolice budov má dopady na životní prostředí. Na ČVUT zkoumají, jak je lze snadno měřit a tedy i minimalizovat už ve fázi přípravy stavby.

17.1.2020
Callida, s.r.o.

TZB-info doporučuje BIM je „multioborová disciplína“ a právě proto se dotýká téměř všech členů projektového týmu – od investora, přes projektanta a dodavatele až po provozovatele. Realizovat BIM projekt, respektive jej dobře nastavit, není vůbec jednoduchý úkol. Cesta k úspěšnému BIM může začít na menších tzv. pilotních projektech, při jejichž realizaci se dají aplikovat vytipované dílčí procesy. Následně po vyzkoušení a ověření lze přejít k dalším, složitějším zadáním.

16.1.2020
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

V devíti areálech ČVUT v Praze startují stavební a energeticky úsporná opatření, která ušetří ročně 20 milionů korun, sníží emise CO2 o 4125 tun a spotřebu vody o 71 500 kubíků.

7.1.2020
Enerfis, s.r.o.

I v letošním roce se vývoj služby Enectiva Facility Management posunul dál. Energetický management a správa budov se spojily do jednoho místa v aplikaci Enectiva. Poskytuje evidenci zařízení, plánování úsporných opatření a upozorňuje na termíny blížících se servisních povinností.

© Dmitry Naumov - Fotolia.com
6.1.2020
doc. Ing. Ladislav Tuhovčák, CSc., Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Jan Ručka, Ph.D.

Recenzovaný Posouzení rizik vodovodních systémů je zavedeno a prováděno ve více než deseti evropských a řadě mimoevropských zemí. Hlavními očekávanými výhodami posouzení rizik je zlepšení kvality vody, snížení počtu a následku havárií, zlepšení ochrany vodních zdrojů, snížení akutních onemocnění v populaci odběratelů, zlepšení provozního monitorování, lepší poznání celého systému zásobování, snížení nákladů na nápravná opatření, lepší pozice dozorových orgánů při kontrole provozovatele a další. Nevýhodou vypracování rizikové analýzy pro provozovatele je především vyšší administrativní zátěž a náklady spojené se zavedením posouzení rizik.

© contrastwerkstatt - Fotolia.com
30.12.2019
Ing. Eduard Schilhart, CSc., Sdružení výrobců pro ploché střechy

Recenzovaný Každá střecha, ze které hrozí pád z výšky, musí být přiměřeně plánovanému provozu vybavena zábradlím nebo záchytným systémem. Ochranu osob proti pádu z výšky je nutné řešit už při vlastní výstavbě. Proto také zákon č.309/2006 Sb. v aktuálním znění blíže specifikuje práce zhotovitele a stanovuje jeho povinnosti. Vedle tohoto v roce 2016 aktualizovaného zákona je samozřejmě nutné zohledňovat v procesu výstavby také ostatní legislativní požadavky. Z nich vyplývají mnohé zodpovědnosti jednotlivých účastníků výstavby, o kterých bude pojednávat tento příspěvek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama