Když větrat, tak s co nejmenšími ztrátami tepla. U protiproudých výměníků mluvíme v průměru o 85% účinnosti. Tedy zpětnému získání tepla.
Stavební společnost MANAG a.s., jejíž historie sahá až do roku 1991, provádí kompletní dodávky bytových, občanských, průmyslových i ostatních pozemních staveb převážně na území České republiky. Za dobu svého působení získala firma MANAG a.s. bohaté zkušenosti s realizací stovek projektů a vybudovala si pověst spolehlivého partnera, který odvádí stoprocentní dílo k plné spokojenosti svých zákazníků.
Baterie jsou dnes nepostradatelnou součástí koupelny nejenom z hlediska hygieny a funkčnosti, ale také designu. Přestože nejsou v koupelně dominantním prvkem jako sprcha nebo vana, významně podtrhují její celkové vyznění. I proto je jim v posledních letech věnována velká pozornost, díky čemuž se posunuly značně vpřed po technologické i vizuální stránce. Šetří vodu, spoří energie, dopřávají dokonalý zážitek ve sprše, k dostání jsou navíc v nejrůznějších tvarech a barvách.
Společnost Zehnder, přední dodavatel designových otopných těles, stropních sálavých panelů pro vytápění a chlazení a větrání s rekuperací tepla, 9. listopadu 2023 slavnostně otevřela své nové sídlo a školicí centrum Zehnder Climate Center. Vznik centra následuje příklady školicích center Zehnder ve Švýcarsku a Německu. Budovou nás provedl pan Ing. Jiří Štekr, vedoucí zastoupení Zehnder Group pro Česko a Slovensko.
Nařízením vlády č. 195/2021 Sb. bylo novelizováno NV č. 361/2007 Sb. Jedná se o jeden z velmi důležitých předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Předpis nabývá účinnosti v různých bodech postupně, a to až do 12. 7. 2027. Podívejte se na přehled změn.
Díky rozmanitým možnostem přizpůsobení umožňuje GROHE SPA architektům, designérům a projektantům vytvářet exkluzivní koupelnové koncepty šité na míru požadavkům svých klientů. Portfolio zahrnuje prémiové výrobky GROHE, které se vyznačují nejvyšší kvalitou, špičkovými technologiemi, bezkonkurenčně precizním zpracováním a atraktivním designem.
S rozvojem digitalizace v oboru stavebnictví došlo i ke změnám v rámcových vzdělávacích programech, kdy od podzimu roku 2022 nastala povinnost výuky metody BIM na všech středních školách stavebního zaměření. Trend digitalizace stavebnictví a výuku metody BIM dlouhodobě podporuje vzdělávací projekt stawebnice.online. Najdete zde základní informace o metodě BIM, výuková videa pro projektování v Archicadu a nově také IFC Čtečku Stawebnice.
Od 1. 1. 2024 budou mít uživatelé bytů dle novely zákona č. 67/2013 Sb. informace o své spotřebě tepla a teplé vody. Povinnost na poskytování informací je na straně poskytovatele služeb, kterým je například SVJ nebo BD. Tato novela tedy přináší z jejich strany spoustu dotazů. Ty nejčastější nám zodpoví paní Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení společnosti ista Česká republika.
Navrhování výškových dřevostaveb se začíná prosazovat i v České republice. Ve fázi přípravy nebo realizace je několik bytových domů. S poptávkou sílí i odborná debata o podobě předpisů pro navrhování. U vyšších budov na bázi dřeva se v případě nosné konstrukce často jedná o kombinaci s železobetonem a s nehořlavými materiály. Druhý fenomén, který je pro stavebnictví i hasiče aktuální, je elektromobilita. Jak se hasí elektromobil v podzemních garážích? A jaké jsou představy o zajištění bezpečnosti evakuace a zásahu v hromadných garážích? Odpovědi přinesla konference Požární bezpečnost staveb 2023, kterou pořádal portál TZB-info.
Kontroly správních orgánů probíhají téměř na denní bázi, a to ať předem ohlášené či nikoliv. Proto je vhodné mít oblast BOZP i požární ochrany řádně zajištěnou. Běžně se kontroluje široká oblast této problematiky, od provádění lékařských prohlídek, přes vyšetřování pracovních úrazů nebo kategorizace práce až po revize zařízení. Jednotlivým problematikám je věnována série článků na blogu společnosti BEPRA profi.
Recenzovaný Vyhotovení dokumentace památkově chráněných staveb v komplexní digitální podobě je důležitým krokem v procesu záchrany kulturního dědictví a umožňuje zachování co nejvíce informací o nemovitých kulturních památkách pro budoucí generace. Jednou z možností, jak k této problematice přistoupit, se jeví vyhotovení informačního modelu stavby nemovité kulturní památky. Vlastnímu modelování předchází sběr podkladových dat. Za tuto činnost by měl být v rámci procesu BIM zodpovědný geodet. V současné době se často jedná o geometrické zaměření daného objektu pomocí technologií laserového skenování s následným zpracováním do tzv. mračna bodů, které tvoří základní prostorový podklad pro tvorbu informačního modelu naskenovaného objektu. Standardem by mělo být připojení měření do závazného souřadnicového a výškového systému. Za účelem vizualizace výsledného informačního modelu pro širokou veřejnost se v současnosti stále více uplatňují nástroje herního vývojového prostředí. Uvedená problematika je v příspěvku popsána na případové studii vzniku informačního modelu památkově chráněného objektu Maxmiliánův dvůr v Kroměříži postavené v polovině 19. století olomouckým arcibiskupem Maxmiliánem Sommerau Beckem.
Logistický areál Sázava Logistics Park na dálnici D1 u Ostředku je provozován mezinárodním developerem UDI Group. Výstavba areálu, který nabízí 50 tisíc m2 ploch, si vyžádala investici jedné miliardy korun. Ve čtyřech provozech zde našlo práci asi 300 zaměstnanců. Areál leží na 34. kilometru hlavního domácího dopravního tahu – dálnice D1.