Odborný Od 1. ledna 2023 se pro budovy a zóny s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie provádí výpočet energetické náročnosti s intervalem jedné hodiny. Předmětem příspěvku je porovnání výsledků v měsíčním a hodinovém kroku.
Společnost Testo Česká republika, lídr v oblasti profesionální měřicí techniky, letos v lednu oslaví 25 let svého působení na českém a slovenském trhu. Od skromných začátků s několika zaměstnanci se firma rozrostla do silného týmu více než 20 odborníků, kteří z pražské centrály poskytují špičkové služby v oblasti měřicí techniky. Zákazníkům je také k dispozici autorizovaný servis a akreditovaná kalibrační laboratoř, která je na vysoké úrovni nejen vybavením, ale také kvalitně vyškolenými pracovníky. Laboratoř splňuje normu ČSN EN ISO/IEC 17025 – která je pravidelně kontrolována dozorovými audity od ČIA.
Představa koupelnového radiátoru pro většinu lidí znamená chromovaný žebřík ověšený mokrými ručníky, nebo pod oknem umístěné otopné těleso. Případně totéž, ale v odvážnějších barevných odstínech. Přitom správně zvolené řešení může z radiátoru vytvořit dominantní prvek koupelny – vizuálně efektní a zároveň praktický. Možnosti využití radiátorů švýcarského výrobce Zehnder jsou prakticky neomezené – s prostorem koupelny si dokážou chytře poradit například ve variantě šikovné příčky.
Úspěšná realizace projektů vedoucích ke zlepšení hospodaření s dešťovou vodou (HDV) vyžaduje technickou kvalitu návrhu a provedení, ale také dobře zvolenou formu a načasování komunikace. Zkušenosti měst s realizací projektů vedoucích ke zlepšení hospodaření s dešťovou vodou (HDV) a k realizaci opatření modrozelené infrastruktury předvedli na konferenci o vodě v Litomyšli zástupci ústecké univerzity.
Tepelné mosty v oblasti balkonů jsou již dlouho známým problémem, systémové řešení Schöck Isokorb® nám toto pomáhá řešit již 40 let. Existují ale i jiná místa na budovách, které dříve nebylo možné systémově řešit, typicky např. styky nosných konstrukcí. Nové systémové prvky pro přerušení těchto tepelných mostů od firmy Schöck Bauteile GmbH nám představí její obchodní manažer Ing. Ondřej Wittek a statik Ing. Jan Vopička. Další novinkou v sortimentu jsou také řešení pro montáž fasády z pohledových betonů a provětrávané fasády v rekonstrukcích již zateplených budov bez nutnosti sundání stávajícího pláště.
Proč vybavujeme domy řízeným větráním s rekuperací? Především proto, abychom zajistili dostatečný přívod čerstvého vzduchu a současně odvedli vlhkost a škodliviny, které se v domě tvoří. Vyšší intenzita větrání nám v interiéru zajistí kvalitní a čerstvý vzduch s nízkou úrovní CO2, ale v mrazivých zimních dnech povede s vysokou pravděpodobností k vysoušení vzduchu a nízké vlhkosti v interiéru. Zajištění odpovídající kvality vzduchu a současně omezení problému s nízkou vlhkostí vyžaduje více opatření. Firma Brink má v tomto ohledu dlouhodobé zkušenosti a její systém větrání se vzduchotechnickým rozvodem Air Excellent se snaží tento problém řešit komplexně od samého počátku.
Ústřední budova Českého statistického úřadu v Praze prošla rozsáhlou proměnou metodou EPC. Výměna pláště, celkové zateplení, modernizace a doplnění technologického zařízení budovy stály 250 milionů korun. Díky EPC režimu je úspora 16 milionů korun zaručena. ČSÚ za rekonstrukci zaplatí 34 % z celkové sumy. Zbývajících 66 % pokryje dotace EU a smluvně zaručené úspory. Rekonstrukci provedly v režimu EPC společnosti MARHOLD a D-energy.
Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.
Stabilita a bezpečnost topného oleje, optimalizace jeho nákupu do zásoby na rok i déle a v době nízké ceny, dlouhodobé zkušenosti, osvědčená technika a perspektiva opírající se o rostoucí podíl nefosilních topných olejů jsou argumenty, které nutí k zamyšlení. Chcete je znát podrobněji? Vyslechněte si odpovědi člověka, který se topnými oleji zabývá již desítky let.
Rozbití či prasknutí skla je z bezpečnostních a funkčních důvodů vždy potřeba řešit, a to bez ohledu na to, co ho způsobilo. Za poškození oken však často mohou podobné příčiny, které je dobré znát. Některé z nich popisuje Ing. Michal Vrbka, obchodně technický zástupce, divize GLASSOLUTIONS, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
Všechny podnikatelské provozy musí zajišťovat systém bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a nezávisle na typu provozu musí opravdu každý provádět roční prověrku BOZP. Ta zahrnuje sérii kroků, díky kterým proběhne kontrola celého provozu, od dokumentace po uplatňování opatření v praxi. Závěrem pak je celkový dohled nad správností vedení BOZP v dané firmě.
Recenzovaný Vlastníci a provozovatelé budov a technických zařízení běžně narážejí na nedostatek vhodné dokumentace, nesplnění legislativních požadavků, a časté chyby v bezpečnostních postupech. Autor podrobně rozebírá různé aspekty, včetně chybějící dokumentace, nevyhovujících oprávnění a školení a nedodržování bezpečnostních norem. Článek také zdůrazňuje význam správného vedení dokumentace a dodržování aktuálních legislativních požadavků pro zajištění bezpečného a efektivního provozu.