Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Facility management
Archiv článků od 25.3.2022 do 9.4.2022

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

Pro správné provedení údržby či renovace fasády je důležité pracovat s ní šetrně.
7.4.2022
Ing. Jan Hrdlička - Fasádní servis

Péče o zateplenou fasádu je složitější, než se laikům na první pohled zdá. Přinášíme proto několik rad, jak si ohlídat kvalitu práce sjednané firmy. Klíčem je dostatek základních informací, osobní jednání a dobrá smlouva.

6.4.2022
Loxone s.r.o.

Prakticky každá z technologií v budovách dnes dostane svou řídicí jednotku, mikrokontroler či PLC. Je to potřeba, nemá smysl zaměstnávat lidi, aby chodili otáčet ventily, mačkat čudlíky a kontrolovat přístrojové desky, když tu práci zvládne automat. S velikostí budovy roste i zodpovědnost a náročnost řízení technologií. Čím větší projekt, tím více inteligence je třeba.

6.4.2022
Ing. Ondřej Horák, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Ukazatel připravenosti budovy pro chytrá řešení (SRI) vychází z nové evropské směrnice o energetické náročnosti budov. V článku je popsán princip vyhodnocení ukazatele, koncept virtuálního průkazu energetické náročnosti budovy a test na datech sbíraných v rámci nízkoenergetického rodinného domu.

Foto: image bank Canva
6.4.2022
FN-NANO s.r.o.

Je obecně známo, že povrch světlých barev se tolik nezahřívá, nevýhodou takových barev na fasádách domů však bývá jejich viditelné znečištění. Novinkou je fasádní nátěr, který fasádu nejen dlouhodobě ochrání a udrží čistou, ale jeho povrch navíc odráží tepelné i solární záření.

Zdroj: Freepik.com
2.4.2022
Povinne-ruceni.com

Dopravní předpisy platné v Česku asi dobře znáte. Ale víte, jaké kuriózní předpisy platí v zahraničí? I v jednotlivých zemích Evropské unie se pravidla silničního provozu liší. Přečtěte si, s jakými zvláštními dopravními předpisy se můžete po přejetí státních hranic setkat.

31.3.2022
ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o. 

Certifikace stavebních objektů není jediným prvkem, který může být nápomocen k dosažení udržitelného stavebnictví. Existují totiž také certifikáty jako Cradle to Cradle, které jsou určeny mj. pro výrobní společnosti, pro něž je péče o ekosféru pevně zakořeněnou součástí strategie rozvoje.

31.3.2022
Multi-VAC spol. s r.o.

Systémy nuceného větrání s rekuperací se zásadním způsobem podílejí na tvorbě zdravého interního mikroklimatu. Správná vlhkost vzduchu a teplota jsou těmi nejdůležitějšími faktory.

Správně udržovaná fasáda správně plní své funkce 20 let i déle.
30.3.2022
Ing. Jan Hrdlička - Fasádní servis

Aby zateplená fasáda domu vydržela předpokládaných 20 let, nebo i déle, potřebuje po několika letech odbornou prohlídku a případný servisní zásah. Jinak postupně ztrácí svoji tepelnou funkci. Co tedy zateplenou fasádu ohrožuje a vy to možná nevíte?

28.3.2022
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Ing. Jan Vitouš, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Buštěhrad, Jan Kuldan, SAKUTUS CZ a.s.

V první části byly popsány reálné průběhy vytápění a spotřeby elektřiny sálavými panely dvou rodinných domů s odlišným využíváním. V druhé části jsou rodinné domy porovnány z pohledu parametrů jejich vnitřního prostředí a ve vazbě na měřenou spotřebu energie a jejich energetickou náročnost.

25.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Nedostatky vytápění nelze řešit zvýšením výkonu oběhového čerpadla. BIM vyžaduje důkladnou analýzu nejen cíle, ale i procesu zpracování projektu. Reálné mikroklima v bytě zásadně ovlivňuje zdraví lidí i stavební konstrukce, a proto nelze úspory tepla řešit na jeho úkor, to jsou závěry dalšího dne konference Slovenské společnosti pro techniku prostředí.

25.3.2022
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Výrobce kompletního cihelného systému společnost HELUZ se po rozvolnění epidemické situace aktivně zapojil do stavebních veletrhů. Vystavovat bude i na přelomu března a dubna na stavebním a technickém veletrhu STAVOTECH (31. 3.–2. 4.) na výstavišti Flora Olomouc.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama