Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Facility management
Archiv článků od 17.2.2022 do 10.3.2022

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

10.3.2022
Ing. Zdeněk Lyčka

Dne 1. března 2022 nabyla platnosti Vyhláška o kontrole provozovaného systému vytápění a kombinovaného systému vytápění a větrání, která je prováděcí vyhláškou k § 6a odst. 6 zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a čekali na ní energetičtí specialisté.

9.3.2022
Energetický regulační úřad

V souvislosti se zdražováním energií na burze se vyšší ceny promítají do ceníků dodavatelů. Většina z nich své produkty v posledních měsících přecenila dokonce opakovaně. Postup oznámení o zvýšení ceny, tedy to, jak musí dodavatel informovat spotřebitele, má ale pevná pravidla. Pokud je dodavatel poruší, nemá na úhradu zvýšené ceny nárok.

9.3.2022
ENBRA, a.s.

S jarem se pomalu blíží také termín vyúčtování za vodu a teplo. To jednotlivým vlastníkům bytů předkládá společenství vlastníků, bytové družstvo či firma spravující objekt. Jak ovšem vybrat firmu, která rozúčtování obstará? Je dobré se řídit několika pravidly. Cena služeb nebývá často rozhodující, kvalitní rozúčtovatel naopak zpravidla nabízí více technických možností odečtů. Při výběru může napovědět i členství v odborné Asociaci rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu.

8.3.2022
Merxu s.r.o.

Mezinárodní on line tržiště pro firmy – merXu, se za pouhý rok fungování stalo vyhledávaným místem pro obchodování firem a živnostníků. Je to dáno především pandemií covid 19, která spustila dlouho vyhlíženou digitalizaci. Obliba merXu jako prostoru pro profesionály si vyžádala také zařazení služeb pro firmy.

Pracoviště společnosti InteriorWorks v Amsterdamu, zdroj Tétris Design & Build
5.3.2022
Tétris Design & Build, s.r.o.

Senzorické designové prvky, kterými jsou barvy, osvětlení, zvuky, textury a vůně, jsou nyní záměrně upraveny tak, aby zlepšovaly pracovní prostředí a zvyšovaly produktivitu.

4.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Roadshow Belimo měla být součástí Aquathermu Praha, ale posun termínu veletrhu to překazil. I tak si do expozičního kamionu během 3 dnů v Praze našly cestu vyšší desítky návštěvníků, aby shlédli připravované novinky.

Fotovoltaické panely na střeše německé pobočky
3.3.2022
RATHGEBER, k.s.

Jak vyvážit poměr mezi ekonomickou a ekologickou stránkou podnikání výrobní firmy? Nejde přitom jen o nová nařízení, ale především o uvědomělé jednání, které přispívá k vyšší kvalitě ovzduší a ochraně životního prostředí. Příkladem firmy, která investuje do moderních energetických systémů a technologických postupů ve výrobě je i Rathgeber.

2.3.2022
TREVOS, a. s.

Průlomová optická soustava tvarově řízených plošek poskytuje možnost spojit do jednoho optického prvku několik důležitých funkcí, které by jinak musely být realizovány víceprvkovým systémem, a zajišťuje tak perfektní vizuální projev zapnutého i vypnutého svítidla.

summit Koncepce BIM 2022
2.3.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Práce na zákonu o BIM, tvorba nástrojů pro digitální stavební řízení a územní plánování, tvorba Datového standardu ve stavebnictví s převzetím SNIM agenturou ČAS, digitalizace ČSN a pilotní projekty BIM, to jsou některá z témat summitu Koncepce BIM, který proběhl 24. února.

1.3.2022
Cech topenářů a instalatérů ČR

Pokud občan Ukrajiny, který je zaměstnancem českého zaměstnavatele, požádá v souvislosti s povolávacím rozkazem o poskytnutí pracovního volna, je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci.

24.2.2022
AIRFLOW Lufttechnik GmbH, organizační složka Praha

Airflow se dlouhodobě zabývá kontinuálním měřením průtoku vzduchu v potrubí. V tomto článku Vám přiblížíme jednu z realizací na FN Plzeň, kde byly pro měření použity populární měřicí kříže.

23.2.2022
VIESSMANN, spol. s r.o.

S hygienicky doporučenou intenzitou větrání 0,3 m3/h, resp. 0,5 m3/h, je jednotka Vitovent 300-W při plném výkonu 225 m3/h vhodná pro větrání prostorů o objemu až do cca 750 m3, resp. 450 m3, a to představuje orientačně obytnou plochu 170 m2 až 290 m2. Typické využití se předpokládá pro obytnou plochu 160 m2 s účinností rekuperace tepla až 92 %.

Obr. Příklad typické instalace kaskády dvou tepelných čerpadel pro bytový dům. Vzhledem k akusticky tichému provozu a odstupovým vzdálenostem mezi bytovými domy plní hygienické požadavky.
22.2.2022
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers, Ing. Pavel Kvasnička, PhD., technická podpora společnosti Bosch Termotechnika

Tepelné čerpadlo Compress 5000 AW vzduch-voda s regulací HPC 300, které je vhodné zejména pro bytové domy a komerční objekty, dokáže řešit složité více okruhové soustavy s různými bivalentními zdroji a potřebou výkonu od 2,9 kW do 150 kW. Propojení tepelného čerpadla s jednookruhovou otopnou soustavou vyřeší akumulační modul BH 300 P – Hydraulická věž.

19.2.2022
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Dotaci až půl milionu korun na stavbu energeticky úsporného domu poskytuje program Nová zelená úsporám. Jedním z předpokladů pro získání dotace je úspěšné absolvování Blower door testu, tedy měření kvality provedení obvodového pláště budovy z pohledu jeho vzduchotěsnosti. Toto měření si lze nově objednat u společnosti HELUZ, jejíž certifikovaný technik je oprávněn protokol o měření průvzdušnosti vystavit.

17.2.2022
Ing. Jana Budajová, Ing. Silvia Vilčekvá, PhD., doc. Ing. Peter Mésároš, PhD., Technická univerzita v Košiciach, Stavebná fakulta, Ústav pozemného stavitelstva

Stavebný priemysel je primárny zdroj environmentálnych vplyvov, najmä uhlíkovej stopy. Hodnotenie životného cyklu (LCA) sa používa na hodnotenie vplyvu skúmanej budovy na životné prostredie. Náklady na životný cyklus (LCC) z pohľadu cirkulárnej ekonomiky vytvárajú ekonomický model uprednostňujúci opätovné použitie a recykláciu. Cieľom tohto príspevku je posúdiť rezidenčnú budovu z hľadiska uhlíkovej stopy pomocou analýzy LCA a cirkulárnej ekonomiky pomocou analýzy LCC. Rezidenčná budova spôsobuje 1 756 ton CO2e , čo predstavuje 41,35 kg CO2e/m2/rok. Celkové odhadované náklady životného cyklu budovy v nominálnom vyjadrení sú 1 694 699,61 €. Priemerné celkové náklady životného cyklu 1 995,21 €/m2.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama