Soutěže o nejzajímavější realizaci stínicí techniky v ročníku 2024 se zúčastnilo 9 soutěžních staveb, všechny z České republiky. Soutěž poběží i v roce 2025 a realizace v ČR není podmínkou.
Prohlédněte si soutěžící exponáty internetové hlasovací soutěže „TOP VÝROBKY INFOTHERMY 2025“ v tomto článku na TZB-info. Hlasujte pro svého favorita – klikněte na tlačítko vybrat „Top výrobek vystavovatelů INFOTHERMY 2025“ pod popisem jednotlivého výrobku. Na konci seznamu zadejte svůj e-mail a klikněte na HLASOVAT. Objeví se vám potvrzení o přijetí Vašeho hlasu. Ocenění čeká nejen na 3 nejúspěšnější výrobky, ale dárky potěšíme i 20 hlasujících. Hlasujte. Děkujeme.
Recenzovaný Příspěvek se zaměřuje na požáně bezpečnostní řešení skladů dle ČSN 73 0845. Pro porovnání jsou analyzovány požadavky, které stanovuje legislativa v Portugalsku a Kanadě, a dále požadavky, které stanovuje NFPA (The National Fire Protection Association). Jednotlivé přístupy jsou srovnány a jsou zmíněny nejvýznamnější rozdíly, především ve vztahu k současným trendům ve skladování. V neposlední řadě je představena softwarová pomůcka vytvořená v programovacím jazyce Python, která nese název „Skupina provozů skladů“. Tento nástroj slouží pro zařazení požárního úseku skladu do skupiny provozů skladů dle postupu stanoveného v příloze A ČSN 73 0845. Proces stanovení zjednodušuje a eliminuje případné chyby, které mohou do výpočtu vstoupit.
Recenzovaný Článek se zaměřuje na důležitost pravidelných kontrol a údržby ocelových konstrukcí menšího rozsahu, jako jsou střešní lávky, požární schodiště nebo zábradlí, z pohledu platných právních předpisů a technických norem. Upozorňuje na klíčové požadavky právních předpisů a norem, jako je ČSN 73 2604, a dalších legislativních opatření, která zajišťují bezpečnost a dlouhodobou spolehlivost těchto konstrukcí, a poskytuje praktické rady ohledně inspekčních postupů, frekvence kontrol a kvalifikace inspektorů. Text je užitečným průvodcem pro vlastníky objektů i odborníky z oblasti BOZP a facility managementu.
Představte si situaci: Jste elektrikář uprostřed náročné instalace, v prostoru bez přirozeného osvětlení, a vaše práce závisí na spolehlivém světelném zdroji. Právě v těchto chvílích se profesionálové spoléhají na špičkové LED svítilny a čelovky Fenix – moderní řešení, které poskytne kvalitní osvětlení pro váš pracovní výkon.
Rozdělovač topných okruhů TacoSys Pro zajišťuje přesnou a individuální distribuci tepla pro až dvanáct topných okruhů. Dodává se již smontovaný z výroby a obsahuje inovativní komponenty, jako jsou vyvažovací a uzavírací ventil TopMeter Plus, elektrotermický pohon TacoDrive a automatický odvzdušňovací ventil TacoVent Vent.
Přeshraniční projekt ACON zaměřený na modernizaci a propojení elektrických sítí mezi Českem a Slovenskem zaznamenal v uplynulém roce významné pokroky. Mezi zásadní milníky patří spuštění nového dohledového centra fyzické bezpečnosti a rozvoj inteligentních sítí v obou zemích. Projekt tak potvrzuje svou klíčovou roli v evropské energetické infrastruktuře.
Budovy dnes spotřebovávají 40 % veškeré elektrické energie a jsou zodpovědné za 37 % globálních emisí CO2. Tato čísla ale nejsou nezvratná. Podle nejnovějšího výzkumu společnosti Schneider Electric lze pomocí digitálních a elektrických řešení snížit uhlíkovou stopu v komerčních, průmyslových a administrativních budovách až o 70 %. S dosažením významných úspor pomůže trojice inovativních produktů od Schneider Electric – bezdrátové senzory PowerLogic PowerTag, komunikační brána EcoStruxure Panel Server a cloudová platforma EcoStruxure Energy Hub.
Moderní technická řešení vychází vstříc ochraně přírody, a to platí i pro skleněné plochy, které mohou představovat nebezpečí pro ptactvo. Odhadem každý rok v Česku zahyne téměř milion ptáků v důsledku nárazu do skla. Řešením jsou speciální skla, která ptáky upozorní na nebezpečí, a přitom nepůsobí rušivě z hlediska vzhledu.
Moderní chytré technologie se stávají nedílnou součástí budov. Třetí generace produktů chytré domácnosti Shelly (Gen3) přináší výrazné inovace, které usnadňují automatizaci a zlepšují komfort bydlení. Představuje spojení špičkové technologie, snadného ovládání a mimořádné kompatibility s ostatními zařízeními chytré domácnosti.
Recenzovaný Fyzikální faktory tepelného komfortu (teplota, vlhkost, rychlost proudění) ovlivňují jak fyziologické stavy člověka, tak i subjektivní pocity pohody či nepohody. V současné době jsou doporučené návrhové parametry tepelného komfortu založeny zejména na normách ČSN EN ISO 7730 (2006), ČSN EN 16798-1(2020), ASHRAE 55 (2010). Výsledkem aplikace těchto hodnot v praxi se zohledněním požadavků uživatelů jsou víceméně jednotné teploty vnitřního vzduchu v průběhu celého roku s minimálními odchylkami (v obytném a pobytovém prostředí budov) a tyto budovy jsou navržené víceméně pro homogenní uživatele se srovnatelnými preferencemi. Nabízí se tedy otázka, jestli tento přístup k zajištění tepelného komfortu je i nadále vhodný a zda zajišťuje zdravé vnitřní prostředí pro uživatele.
Konference, která se konala v pražských Dejvicích, v Masarykově koleji, zdůraznila význam moderních řešení a správných postupů pro efektivní rekonstrukce a provoz bytových domů. Jak dobře bydlet v bytovém domě? Jaké jsou povinnosti majitele, správce a požadavky na provoz? Zeptali jsme se odborníků na říjnové konferenci TZB-info.