Diakonie Českobratrské církve evangelické a technologická společnost Sigfox spustily v Česku projekt chytrých domovů pro seniory. S péčí o potřebné v nich personálu pomáhají inteligentní čidla napojená na internet věcí (IoT).
Nová generace vzduchotechnických jednotek Topvex s rotačním regeneračním výměníkem společnosti Systemair se vyvinula jako výsledek silného zaměření inženýrů a designerů na energetickou účinnost, udržitelnost a také na snížení nákladů na životní cyklus, což je důležité pro majitele a provozovatele budov.
Stavba nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu využívá robotický stroj pro vrtání otvorů na zavěšení instalací. Koordinuje se tak nejen samotné vedení jednotlivých profesí TZB, ale také příprava pro jeho instalaci. K automatickému vrtání se využívají data z digitálního modelu stavby. Díky pozvání jsme měli možnost vyzkoušet jednu z možností přímého praktického využití BIM při realizaci stavby.
Recenzovaný Tento článek se zabývá možnostmi využití moderních měřických metod a technologií, tj. např. pozemního laserového skenování (TLS) a Image Based Modeling and Rendering (IBMR), geografických informačních systémů (GIS) a informačního modelování budov (BIM) pro zpracování, distribuci a archivaci dat nashromážděných při stavebněhistorickém průzkumu (SHP). Příspěvek se snaží stručně shrnout dosavadní stav autorova poznání a jeho praktické zkušenosti s danou problematikou.
Metodika BIM se postupně více a více prosazuje i v českém prostředí. O tom, jak rozšíření projektování založeného na modelech podporuje nová legislativa, a jak se k projektování touto metodikou staví developeři a projektanti, jsme si povídali s Pavlem Seidlem, technickým poradcem a specialistou pro SW, CAD a BIM/Revit ve společnosti Wavin Czechia.
Administrativní budova DOCK IN FOUR dostala významné ocenění za přínos v rozvoji architektury. Řízením a koordinací stavby této desetipatrové kancelářské budovy byla pověřena společnost DELTA Group ČR, která srdečně gratuluje investorovi, developerské společnosti Crestyl, jež v minulých dnech získala první místo v soutěži HOF AWARDS (Hall of Fame Awards) v kategorii Best of the Best Architectural Development za administrativní budovu DOCK IN FOUR.
V Evropě jsou na rozvody pitné vody kladeny vysoké požadavky z pohledu její kvality, bezpečnosti a životnosti. Naším cílem je přispět k udržení vysoké kvality a dostupnosti pitné vody i pro další generace a také pomáhat zamezit ztrátám v podobě úniků z potrubí. Proto používáme polyethylen, materiál, který je hygienicky nezávadný, odolný a jehož životnost se odhaduje na 100 let. Naší specializací je jeho bezpečné a spolehlivé spojování.
Velice nás těší, že se můžeme prostřednictvím online platformy setkávat se zájemci z řad architektů, projektantů a stavebních dozorů, ale také studentů na pravidelných seminářích v úspěšném projektu, kterým WOOD Camp bezesporu je. Architekti a stavební inženýři mají navíc možnost účastí na seminářích získat body do celoživotního vzdělávání u organizací ČKA a ČKAIT.
Komunitní energetické projekty zřejmě nebudou muset čekat několik let na přijetí nového energetického zákona. Energetický regulační úřad je totiž plánuje podpořit změnou vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. Díky tomu by se sdílení elektřiny například ze solární elektrárny v bytových domech mohlo realizovat již od roku 2023.