Program včera zahájily přednášky o novinkách, které mohou být inspirací pro studenty ve workshopech. Na řadu přišla tepelná čerpadla, chlazení, větrání, rekuperace, otopná tělesa i potrubí a TZB-info a estav.tv jako informační podpora.
Se začátkem letošního školního roku končí přechodné období, které měly střední odborné školy stavebního zaměření na zařazení metody BIM do školních vzdělávacích programů. Uložila jim to aktualizace rámcových vzdělávacích programů přijatá na podzim 2020. Podle ní se musí s metodou BIM seznámit všichni absolventi středních škol v oborech 36-47-M/01 Stavebnictví, 36-45-M/01 Technická zařízení budov, 36-46-M/01 Geodézie a katastr nemovitostí, 36-43-M/01 Stavební materiály. To znamená, že nejpozději od roku 2026 budou všichni studenti maturující na středních stavařských školách ovládat alespoň základy metody BIM.
Růst cen energií je fenomén, který v současné době zasáhl obrovské množství lidí. Snaha ušetřit však může řadu z nás svádět k tomu, neohlížet se na vlastní bydlení a investovat do řešení, které se v konečném důsledku může stát neefektivním a místo úspory přinést další náklady. Jaké jsou možnosti v oblasti úspor na vytápění? A jaké řešení zvolit, pokud člověk bydlí v bytovém domě? Možnosti, jakou cestou se vydat, popisuje Miro Hachlinec, CEO společnosti BeiT.
V souladu s bezpečnostními předpisy a platnými normami vzniká legislativní povinnost instalace bezpečnostních armatur zabraňujících průtoku plynu v rozvodech plynovodů. Jednou z takových armatur je bezpečnostní nadprůtoková pojistka IVAR.GST, jejíž funkcí je zabraňovat průtoku plynu mechanicky poškozeným plynovodem.
Parkovací místa zabírají v našich městech obrovské plochy. Problematické na parkovacích stáních je i to, že se jedná o zpevněnou plochu s minimální možností vsakování vody. S přívalovými dešti a problémy se suchem je možno bojovat právě vhodným návrhem parkovišť a parkovacích domů. Zachycení a využití vody z parkovišť má ale své technické požadavky. Řešením jsou systémy MEA.
Vazební věznici Pankrác čeká modernizace za téměř 142 mil. korun. Bude zahrnovat částečné zateplení celkem 13 objektů a rekonstrukcí energetického hospodářství, které v těchto objektech ušetří téměř 20 % stávajících nákladů na energie a vodu. Část investice pokryje dotace a část smluvně garantovaná úspora na spotřebě energií a vody. Projekt je řešen metodou energetických služeb se zárukou úspor (z angl. EPC). Realizaci má na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.
TZB-info doporučuje Administrativní a obchodní centrum Bořislavka obohatilo Evropskou třídu v Praze o velmi výjimečnou architekturu, která byla budována na principech zásad udržitelného rozvoje. Ateliér Aulík Fišer vytvořil smysluplný celek s 30 125 m2 moderních kancelářských prostor a 9 875 m2 obchodních ploch.
Recenzovaný Na základě rozhodnutí vlády ČR se počítá s povinným využitím BIM pro veřejné nadlimitní zakázky postupně od roku 2023. BIM v kontextu vodohospodářské infrastruktury bude mít svoji specifickou pozici, která se bude lišit od pojetí BIM ve stavebnictví (pozemní či dopravní stavby). Vypovídá o tom i potřeba vlastní katalogizace technologických prvků, rozšíření katalogu stavebních prvků SNIM nebo zcela jiné požadavky na detail stavební konstrukce objektu. Potvrdily to pilotní projekty i aktuální zkušenosti se zaváděním BIM v kontextu vodohospodářské infrastruktury.