Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Facility management
Archiv článků od 11.11.2019 do 4.12.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.12.2019
AIRFLOW Lufttechnik GmbH, organizační složka Praha, Ing. Roman Rybín

Firma Airflow se dlouhodobě zabývá problematikou kontinuálního měření průtoku vzduchu v potrubí. K nepřeberné řadě tlakových sond přibyla nově možnost místního zrovnoměrnění proudění, které výrazně přispívá k přesnosti měření, pomocí usměrňovací voštinové stěny.

3.12.2019
Miroslava Ševčíková, Vědecko-výzkumný uhelný ústav (VVUÚ) Ostrava Radvanice

Recenzovaný V tomto příspěvku je věnována pozornost základnímu prvku prvotní ochrany, a to detekčním zařízením pro zachycení vzniku nebezpečných koncentrací plynů a par kapalin. Jsou zde vybrány a popsány základní zkoušky podle typu zařízení a druhu detekovaného plynu, které jsou nezbytné při zajištění jejich správné a spolehlivé funkce.

© Fotolia.com
2.12.2019
HDL Automation s.r.o., Ing. Jiří Ullsperger, MBA Technická podpora zákazníků

Snad každý elektromontér se setkal se situací, kdy potřebuje připojit k modulu binárních vstupů vzdálený kontakt, jenže v budově už je položen jen jakýsi kabel, ne ten správný stíněný, který je obvykle vyžadován k připojení kontaktu.

25.11.2019
Ing. Jan Široký, Ph.D., Energocentrum Plus, s.r.o.

Recenzovaný V posledních letech můžeme sledovat setrvalý nárůst množství dat, která jsou měřena a zaznamenávána systémy měření a regulace. Typicky se jedná o stovky až desetitisíce měřených hodnot na jednu budovu. Vyvstává otázka, zda jsou tato data náležitě zužitkována, vytěžena. Cílem příspěvku je představit možnosti, které poskytují současné technologie a analytické softwarové nástroje pro vyhodnocení měření dat týkajících se provozu systémů vytápění.

Ilustrační obrázek © Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com
25.11.2019
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., VŠB TUO FBI Ostrava, externí školitel

Recenzovaný Článek stručně uvádí základní odbornou terminologii, chyby a výpočetní algoritmy odhadu nejistot typu A, typu B, kombinované a rozšířené nejistoty výsledků naměřených při zkouškách, zdůrazňuje nezbytnost, aby obsluha zkušebních zařízení a měřidel měla potřebné teoretické znalosti a management zkoušek plnil úkoly specifikované normou ČSN EN ISO/IEC 17025.

24.11.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Přelom října a listopadu patřil všem zájemcům o technologii BIM. Cílem organizátora akce je posílit BIM komunitu a vytvořit zcela novou platformu pro pravidelná setkávání. Účastníci z řad architektů, inženýrů, technických a IT specialistů a dalších zájemců o technologii BIM mohli kromě přednášek navštívit také prakticky zaměřené workshopy.

Nové sídlo společnosti Dermacol
23.11.2019
redakce z tiskové zprávy Dermacol

Nové sídlo společnosti v Avenir Park na Praze 5 je zařízeno s ohledem na převahu žen v kolektivu. Technickou novinkou je nová barevná varna, kterou nyní do plného provozu spouštějí v továrně na brněnské Lesné.

20.11.2019
Wavin Czechia s.r.o.

V úvodním dílu seriálu o BIM (Building Information Modeling) jsme vysvětlili, jaké jsou hlavní výhody a důvody, proč začít projektovat pomocí této metodologie. Další díl se věnoval implementaci, zkušenostem a poznatkům projektantů, kteří již metodiku BIM používají. V dnešním dílu se budeme podrobněji zabývat knihovnami Wavin a poradíme, jak je správně do projektu implementovat.

18.11.2019
Ing. Jan Blažíček

Odborný TZB-info doporučuje Nechystá se žádné lidové povstání, řeč je o vědecké revoluci. Paradigmata mají ve vědě dočasnou platnost a vědecká revoluce představuje radikální obrat, kterým jejich změna obvykle probíhá. A na obzoru jedna taková změna právě je a týká se rozúčtování nákladů za teplo.

18.11.2019
prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., Ing. Roman Horečný

Recenzovaný V roku 2011 Bratislava zareagovala na výzvu EÚ na program FP7-ENERGY-SMART CITIES-2012 a na účasť na medzinárodnom projekte EU-GUGLE: „Európske mestá slúžiace ako zelená mestská brána vo vedení k trvalo udržateľnej energii“. Cieľom projektu bolo dosiahnuť koncepciu energetickej hospodárnosti budov, zabezpečiť energetickú efektívnosť samotných budov pri ich používaní a znížiť energetickú náročnosť v mestskej oblasti, v ktorej sa budova nachádza.

15.11.2019
Ing. Radek Kyrian, vedoucí oddělení ochrany životního prostředí, České Budějovice

Studie ukázaly na přehřátá místa v rámci intravilánu města, která se nacházejí především v hustě zastavěných oblastech bez soukromé zeleně, v místech průmyslových areálů a nákupních center.

11.11.2019
prof. Ing. Martin Jiránek, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Recenzovaný TZB-info doporučuje Článek popisuje všechny podstatné změny v oblasti navrhování a provádění protiradonových opatření, které zavedlo revidované znění ČSN 73 0601 platné od 1.10.2019. Představen je nový způsob volby protiradonového opatření podle typu stavby a nová koncepce navrhování podle návrhových hodnot vstupních parametrů. Detailně je popsána nová metodika navrhování protiradonových izolací, podle které lze na ochranu stavby použít jen takovou izolaci, jejíž radonový odpor je větší než předepsaný minimální radonový odpor.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama