Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výsledky srovnávacích testů technologicky pokročilých a konvenčních rukavic

Datum: 22.1.2019 04:00  |  Organizace: ARDON SAFETY s.r.o.  |  Firemní zpráva

Společnost Ardon Safety oznamuje výsledky srovnávacích testů technologicky pokročilých a konvenčních pracovních rukavic z tradičních materiálů. Smyslem zátěžové zkoušky bylo prověřit reálnou odolnost ochrany rukou v ostrém provozu a získat věrohodná data z autentického prostředí.


Kritéria hodnocení. Souboj moderních a konvenčních rukavic

Ve srovnávacích zátěžových testech se utkaly technologicky pokročilé rukavice ATG Maxicut z protiřezného úpletu, které jsou máčené speciálním patentovaným způsobem v nitrilové pěně. V druhé skupině jim konkurovaly bavlněné a kombinované kožené pracovní rukavice, které patří v průmyslu k nejprodávanějším typům. „Srovnávali jsme odolnost proti proříznutí, životnost a komfort nošení. Hodnotili jsme také citlivost úchopu, která musela vyhovovat operátorům při práci s ostrými kovovými díly různé velikosti. Cílem testů bylo demonstrovat nákupčím i bezpečnostním pracovníkům nové možnosti a rozdíly v oblasti ochrany pracovníků s přihlédnutím k běžným rozhodovacím parametrům – ceně a kvalitě ochranného vybavení,“ přibližuje Ondřej Švadlenka z Ardon Safety, specialista na ochranu rukou.
Osobně považuje používání bavlněných rukavic v prostředí s vysokým rizikem řezu za neadekvátní. „Opakované používání tohoto typu rukavic je v praxi zabetonované u nákupčích zejména kvůli nízké ceně. Zátěžové testy ovšem prokázaly vyšší bezpečnost zaměstnanců a zároveň rychlou finanční návratnost při používání moderních rukavic, i když jsou opticky dražší. Díky moderní kompozici totiž vydrží i desetkrát déle než konvenční typy. Ve finále nakonec vůbec nedošlo k navýšení rozpočtu kvůli pořízení technologicky vyspělých rukavic,“ objasňuje Ondřej Švadlenka.

Jak si vedli dobrovolníci ve dvou testovaných skupinách

Výsledky rozdílových testů potvrdily, že rukavice prošly obrovským technologickým vývojem a konvenční materiály jsou zastaralé a mají kratší životnost. „U dobrovolníků vybavených moderními rukavicemi jsme zaznamenali počet řezných poranění roven nule, zatímco u bavlněných rukavic byly drobné řezné rány na denním pořádku a vážnější úrazy rukou běžné. Dobrovolníci s bavlněnými rukavicemi byli během pracovní směny nuceni navlékat si na dlaň dva páry rukavic, především kvůli slabé odolnosti proti oděru a riziku řezného poranění. Spotřeba rukavic byla dvojnásobná, což se by se z dlouhodobého hlediska odrazilo ve vyšších nákladech na odpadovém hospodářství a financích na odvoz vyřazených rukavic. Nákupčí ve firmách ovšem k těmto nákladovým položkám při srovnávání cen pokročilých a konvenčních typů rukavic nepřihlíží. Inovované pracovní prostředky ale přinášejí jednoznačné benefity, které jsou měřitelné v číslech a přispívají k lepšímu hospodaření firmy i spokojenosti zaměstnanců,“ dodává k výsledkům testů Ondřej Švadlenka z Ardon Safety.

Podrobnější informace se dozvíte z přiložené tiskové zprávy.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

Automatizovaná kontrola provozu TZB

11.4.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Automatizovaná kontrola provozu TZB je moderní nástroj k analýze velkého množství dat ze zařízení TZB, který připravuje podklady pro rozhodování správce budovy, na jaké procesy se zaměřit, kde lze očekávat největší úspory.
diskuse: 1 příspěvek, 14.04.2019 20:13
© Fotolia.com

Soupis prací a informační modelování staveb (BIM)

10.4.2019 | Ing. Stanislav Vitásek, Skanska a.s., Fakulta stavební ČVUT
Jakým způsobem se dají data z BIM použít už dnes k tvorbě soupisu prací za pomoci navrhnutého schématu postupu? Co vše se musí stát, abychom zde dosáhli absolutní využitelnosti metody BIM?

Efektivní a bezpečné nákupy energií pro veřejnou a státní správu

9.4. 10:17   Konference se zkušenostmi z nákupů energií a praktické otázky nákupu energií v režimu zákona o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ) a zákona o komoditních burzách (ZKB). více >>>

Pracovní úraz: Letos náleží zaměstnancům větší odškodné

24.3. 1:09   Uznaný úraz či nemoc je nezbytným předpokladem pro čerpání náhrad za ztrátu výdělku. Za základ výpočtu se bere průměrný výdělek před vznikem škody. více >>>

Súbor bytových domov a jeho navrhovanie s využitím BIM procesov

18.3.2019 | Ing. Kamil Laco, PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra betónových konštrukcií a mostov
BIM procesy priniesli do projekcie zlepšenú koordináciu medzi jednotlivými profesiami a v prípade profesie statiky uľahčenie prác pri vytváraní modelu nosnej konštrukcie. Odstránila sa duplicitná robota, kde museli byť tie isté konštrukčné prvky byť modelované dvoma kanceláriami, ako architektonickou, tak aj statickou. Naviac sú teraz tieto modely prepojené a zároveň koordinované. Celý proces si v tomto článku predstavíme na projekte nosnej konštrukcie súboru bytových domov so spoločným podzemným podlažím. Je navrhovaný na základe platných európskych noriem s využitím BIM procesov pri jeho návrhu aj výkresovej dokumentácie. Štvorica bytových domov je delená na 4 bloky (každý blok pre príslušný bytový dom), delený na 4 dilatačné celky. Bloky A a B vytvárajú 1 spoločný celok, blok C a blok D osobitné celky a 1 podzemný blok prepája bloky C a D. Počas celej projekčnej fázy projektu pre stavebné povolenie bol 3D model nosnej konštrukcie prepojený s architektonickým modelom, čo zabezpečovalo koordináciu medzi architektonickou kanceláriou a projektantom statiky.

Témata 2019

technická podpora výrobců

Normy

Knihovna FM

Partneři - Facility management

Odborné semináře TZB-info

Odborné semináře - Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2016: Aquapalace Hotel Prague
Březen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2018: Aquapalace Hotel Prague


účastníci semináře FM

Spolupráce

Česká pobočka mezinárodní asociace Facility managementu (IFMA CZ) www.ifma.cz

Odborný garant

Petra Gütterová