Stavba, užívání i demolice budov má dopady na životní prostředí. Na ČVUT zkoumají, jak je lze snadno měřit a tedy i minimalizovat už ve fázi přípravy stavby.
TZB-info doporučuje BIM je „multioborová disciplína“ a právě proto se dotýká téměř všech členů projektového týmu – od investora, přes projektanta a dodavatele až po provozovatele. Realizovat BIM projekt, respektive jej dobře nastavit, není vůbec jednoduchý úkol. Cesta k úspěšnému BIM může začít na menších tzv. pilotních projektech, při jejichž realizaci se dají aplikovat vytipované dílčí procesy. Následně po vyzkoušení a ověření lze přejít k dalším, složitějším zadáním.
Systém Field View jsme vám již na našem serveru představovali. Jedná se o mobilní aplikaci, která je přímo určená pro tablety i chytré telefony a výrazně usnadňuje řízení stavby. Na konkrétní využití Field View v praxi jsme se zeptali projektového manažera společnosti Callida s.r.o. Ing. Jaroslava Vendera.
Přelom října a listopadu patřil všem zájemcům o technologii BIM. Cílem organizátora akce je posílit BIM komunitu a vytvořit zcela novou platformu pro pravidelná setkávání. Účastníci z řad architektů, inženýrů, technických a IT specialistů a dalších zájemců o technologii BIM mohli kromě přednášek navštívit také prakticky zaměřené workshopy.
V úvodním dílu seriálu o BIM (Building Information Modeling) jsme vysvětlili, jaké jsou hlavní výhody a důvody, proč začít projektovat pomocí této metodologie. Další díl se věnoval implementaci, zkušenostem a poznatkům projektantů, kteří již metodiku BIM používají. V dnešním dílu se budeme podrobněji zabývat knihovnami Wavin a poradíme, jak je správně do projektu implementovat.
TZB-info doporučuje Pro nadlimitní veřejné zakázky platí od roku 2022 povinnost zpracovávat jejich projekty formou BIM (Building Information Modeling). Povinnost vychází z Koncepce BIM, jejíž významnou část odborné implementace má na starost Odbor Koncepce BIM České agentury pro standardizaci. Exkluzivní rozhovor s Jaroslavem Nechybou, ředitelem odboru, přinášíme na TZB-info.
Odborná konference v rámci prvního dne největšího stavebního veletrhu se osvědčila. Zdá se, že se konečně daří vést konstruktivní debatu mezi odborníky a představiteli vlády, a to dokonce v tak choulostivých věcech, jako je rekodifikace stavebního práva a digitalizace stavebnictví. Řešení však není zcela jednoznačné.
Jak mít o stavební zakázce dokonalý přehled? Jak docílit toho, abych věděl vždy a za každých okolností, co se kde na stavbě děje, jaké úkoly už jsou hotové a co nás ještě čeká? A jak rychle a přehledně komunikovat mezi kanceláří a stavbou, případně s dalšími partnery – subdodavateli, zástupci investora apod.?