ArchiCAD STAR(T)EDITION 2016 – BIM s nejlepším poměrem cena/výkon

Datum: 29.2.2016  |  Organizace: Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. (CEGRA)  |  Firemní článek

ArchiCAD SE je nástrojem pro BIM projektování, ale současně umožňuje pracovat klasicky, program nabízí efektivní prostředí pro 2D rýsování. To se týká i spolupráce se specialisty, lze komunikovat BIM (datový formát IFC) nebo 2D/3D (DWG, DXF, PDF).

Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. (CEGRA)
Nad Obcí I 1392/2
140 00 Praha 4

ArchiCAD SE 2016 je postaven na stejném enginu jako ArchiCAD 19 a nabízí většinu funkcí a nástrojů velkého ArchiCADu. Jedná se o všechny nástroje potřebné k vytvoření BIM modelu, a z něj odvozované kompletní projektové dokumentace (půdorysy, řezy, pohledy, detaily, perspektivy a axonometrie, výkazy výměr, položkové výpisy). ArchiCAD SE je snadno naučitelný, jedná se o program primárně určený pro samostatné projektanty či menší projekční kancelář, využívají jej i stavební firmy.

Výběr z nových funkcí verze 2016

Výpočty na pozadí

ArchiCAD SE 2016 dokáže pracovat s aktuálně nevyužívanou výpočetní kapacitou počítače tak, že odhaduje příští akce a předpočítává je. Odhadování „co se bude dít” výrazně zkracuje odezvy programu, a to nezávisle na velikosti projektu. Jedná se o technologii příští generace. Pocit při práci s ní je zcela něco jiného, než co nabízejí standardní BIM aplikace bez schopnosti predikovaných výpočtů na pozadí.

Plynulejší a rychlejší navigace ve 3D

ArchiCAD SE 2016 disponuje plně optimalizovaným využitím OpenGL enginu grafických karet, což přináší plynulou a bleskově rychlou navigaci ve 3D, a to i v případě velkých modelů budov.

Vylepšené pracovní prostředí

ArchiCAD SE 2016 přináší uspořádání otevřených pracovních oken do záložek, což umožňuje mnohem jednodušší a rychlejší přepínání mezi jednotlivými zobrazeními BIM projektu (půdorysy, řezy, pohledy, 3D zobrazení, …). Režim zobrazení full-screen v Mac prostředí dělá z ArchiCADu SE „nejpřirozenější” BIM aplikaci pro tuto platformu.

Intuitovní ovládání
Obr. 1 Multi popisky
Obr. 1 Multi popisky
Obr. 3 Výkazy povrchů
Obr. 3 Výkazy povrchů

ArchiCAD SE 2016 automaticky řeší problém s příliš „zahuštěnými“ řetězci kót. Program rozmístí texty směrem od kótovací čáry tak, aby byly čitelné. SE 2016 umí přiřadit k jednomu objektu více popisek, např. vypsat skladbu konstrukce, protipožární vlastnosti, ID (Obr. 1). Nový systém vodících čar, pomocných prvků a bodů výrazně zrychluje modelování (Obr. 2). Výkazy ploch sendvičových nebo profilových konstrukcí jsou v některých případech nedocenitelnou pomůckou. Například při výpočtu plochy vrstvy izolace. Tabulky povrchových materiálů – nová kategorie interaktivních tabulek, umožňuje vykázat celkovou tzv. exponovanou plochu povrchových materiálů (včetně dalších vlastností jako jsou barva nebo použitá vektorová výplň) (Obr. 3).

Obr. 2 Vodící čáry
Obr. 2 Vodící čáry
 
Vylepšení práce s PDF

Pro sdílení PDF dokumentů využívá ArchiCAD SE 2016 přístup WYSIWYG – „what you see is what you get / co je vidět, to dostanete“ – resp. pouze viditelné vrstvy jsou do PDF ukládány. Exportované PDF dokumenty s sebou nesou strukturu vrstev archicadovského projektu, při prohlížení PDFka lze vrstvy vypínat.

Jediný možný BIM je Open BIM

SE 2016 umožňuje importovat IFC model přesně tak, jak vypadá v aplikaci, kde byl vytvořen. Objekty IFC Spaces jsou vždy konvertovány do editovatelných archicadovských Zón, přičemž je zachována původní geometrie, lze přepsat materiály a styly IFC modelu vybranými stavebními a povrchovými materiály. IFC data lze propojit s parametry GDL objektů. Pokud má více knihovních prvků společný nějaký parametr, lze tento parametr mapovat v jediném kroku na data IFC, což značně zrychluje práci s IFC daty v IFC manažeru. Detekce kolizí nyní pracuje se všemi načtenými IFC MEP prvky, což dělá z ArchiCADu SE 2016 unikátní nástroj pro mezioborovou BIM koordinaci.

Interaktivní 3D Painter
Obr. 4 Painter
Obr. 4 Painter

Nový Surface Painter umožňuje přímo ve 3D zobrazení pomocí plovoucí palety a kliknutí myši rychle a jednoduše měnit povrch (texturu) jednotlivých ploch modelu (konstrukčních prvků i GDL objektů – okna, dveře, nábytek). 3D Painter umí vyhledávat materiály v atributech projektu i připojeném katalogu, vyhledávat objekty modelu podle použitých materiálů nebo přímo otevřít nastavení vybraného povrchového materiálu (Obr. 4).

Omezení ArchiCADu SE oproti velkému ArchiCADu vycházejí z určení SE a týkají se týmové a mezioborové spolupráce (ne TeamWork, ne BIM Server), modelování speciálních konstrukcí (ne Rekonstrukce) a vizualizací (ne CineRender, ne Skica). Naopak funkce SE zahrnují řadu „vychytávek“ velkého ArchiCADu jako jsou částečné zobrazení konstrukcí, natočení pohledů, stíny v pracovním okně OpenGL, texty u kót, „excel“ v interaktivních výkazech, rozšířené nastavení oken a dveří, pravítko či přímé načítaní geodetických dat.

 

Témata 2018

Normy

Knihovna FM

Partner - Facility management

logo Mark2 Corporation

Odborné semináře TZB-info

Odborné semináře - Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2016: Aquapalace Hotel Prague
Březen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2017: Aquapalace Hotel Prague


účastníci semináře FM

Spolupráce

Česká pobočka mezinárodní asociace Facility managementu (IFMA CZ) www.ifma.cz

Odborný garant

Petra Gütterová
 
 

Aktuální články na ESTAV.czNovinky Zehnder pro zdravé, komfortní a elegantní vytápění a větrání s rekuperacíPředpověď budoucího vývoje pražského rezidenčního trhu není vůbec přízniváOprava čeká Karlův most a dalších 29 mostů ve špatném stavuDlouhodobě nejlepší investice je nemovitost