Štítky a ekodesign i pro komerční a profesionální chladící spotřebiče

Datum: 24.6.2016 4:30  |  Autor: Michal Staša  |  Organizace: SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.  |  Firemní zpráva

Profi chladicí technika se používá v téměř v každém supermarketu, hotelu, restauraci, baru nebo jídelně. Spotřeba energie při použití energeticky nejúčinnější spotřebičů může být nižší o 30 % až 50 %.

SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.
Americká 17
120 00 Praha 2

tel.:224 252 115
e-mail:
web:www.svn.cz

20 let po domácnostech se štítkování a nařízení o ekodesignu rozšiřuje také na komerční a profesionální chladící spotřebiče.
Od 1. července 2016 musí být nově prodávané elektrické skladovací chladničky a mrazničky označeny dobře viditelným energetickým štítkem EU. To jsou dobré zprávy, pokud vezmeme v úvahu pozitivní dopad, který měly ekodesign a energetické štítkování na trh se spotřebiči, a potenciální možnosti úspor na komerčním a profesionálním trhu, které zatím zůstávají nevyužité.

Profesionální chladicí technika spotřebovává značné množství energie.

Tyto spotřebiče se používají téměř v každém supermarketu, hotelu, restauraci, baru nebo jídelně. Spotřeba energie neúčinné chladicí techniky může být snížena o 30 % až 50 %, pokud místo ní začnete používat energeticky nejúčinnější spotřebiče. V některých případech mohou energeticky účinné přístroje s dvířky ušetřit za dobu své životnosti i řádově desítky tisíc korun. Vzhledem k tomu, že většina profesionálů používá více než jeden spotřebič, je potenciál úspor obrovský.

Informace na novém energetickém štítku EU pro profesionální chladicí boxy: název výrobce a produktu spolu s následujícími technickými informacemi:

  • energetická třída a roční spotřeba energie,
  • užitný objem,
  • klimatická třída.
Očekávají se obdobné dopady jako u domácích spotřebičů, které jsou 4x účinnější

Nařízení o ekodesignu udává povinné požadavky na minimální energetickou účinnost. Díky kombinaci ekodesignu a štítků dochází ke zvýšení energetické účinnosti dané skupiny produktů.

Štítkování a ekodesign mohou mít velmi pozitivní dopady na rozpočet spotřebitele. U produktové skupiny domácích chladniček vešly předpisy v platnost před více než 20 lety. V té době dosahoval průměrný model energetické třídy C nebo D. Dnes je průměrnou chladničkou pro domácnost model se třídou A++, který je čtyřikrát účinnější než modely před 20 lety. Podobné dopady se očekávají i u profesionálních elektrických spotřebičů.

Evropský projekt ProCold už více než rok sbírá data o profesionální a komerční chladicí technice na evropském trhu. Aby bylo možno určit nejlepší dostupné produkty, byla vyvinuta přísná výběrová kritéria pro energetickou účinnost, ale také pro kvalitu chladiv. Všechny seznamy produktů včetně kritérií výběru jsou dostupné online na www.uspornespotrebice.cz a informace o projektu ProCold.

ProCold se snaží zvýšit podíl energeticky nejúčinnějších produktů na trhu a rovněž propaguje užívání ekologických chladiv. Určuje se tzv. potenciál globálního oteplování (GWP), který udává skleníkový efekt přepočítaný na úroveň efektu CO2. U ekologických chladiv je menší než 5, zatímco mnoho chladicích spotřebičů stále ještě využívá chladiva, která mají potenciál globálního oteplování až 4 000. Projektu ProCold se účastní 9 partnerů z Francie, Itálie, Rakouska, Portugalska, Švédska, Švýcarska a České republiky. Národní koordinátor za Českou republiku je SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Od Josefa Ressela po „České Sillicon Valley“ v Brně…

19.5.2018 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Atraktivní ukázky testování vysoce sofistikovaných ochranných systémů, vyvinutých českými odborníky společnosti Honeywell v její nové špičkové laboratoři.

Projekt financovaný z dosažených úspor neboli EPC v břeclavské nemocnici

17.5.2018 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce, redakce
Dne 21. dubna 2018 se konalo slavnostní zahájení provozu rekonstruovaného energetického hospodářství. Zahájení se konalo pod záštitou Nemocnice Břeclav, p.o., společností Amper Savings, a.s. a ENBRA, a.s.

Vybraní zahraniční hosté na konferenci Dni facility managementu 2018

7.5. 01:00   I letos Slovenská asociace facility managementu pořádá v termínu 21. - 22. 5. již 7. ročník mezinárodní odborné konference Dni facility managementu 2018. více >>>

Z konference FM Camp 2018 – II. část – IoT

7.5.2018 | Petra Gütterová, redakce
Druhým nosným tématem pak bylo IoT a možnosti jeho využití ve Facility managementu. Konkrétním předmětem přednášek pak bylo IoT (Internet of Things) a CAFM systémy. Bonusem bylo téma Teambuilding – nástroj na zlepšení kvality poskytovaných služeb.

Z konference FM Camp 2018 – I. část – drony

5.5.2018 | Petra Gütterová, redakce
Co se týká využití dronů ve Facility managementu, měli účastníci možnost vyslechnout si hned dvě přednášky. Asi beze sporu největší výhodou je, že v případě snímkování ve výškách prováděné zaměstnancem je nutné zaškolení, správná výbava a bezpečnostní zajištění, což s drony odpadá.

Témata 2018

Normy

Knihovna FM

Partner - Facility management

logo Mark2 Corporation

Odborné semináře TZB-info

Odborné semináře - Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2016: Aquapalace Hotel Prague
Březen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2017: Aquapalace Hotel Prague


účastníci semináře FM

Spolupráce

Česká pobočka mezinárodní asociace Facility managementu (IFMA CZ) www.ifma.cz

Odborný garant

Petra Gütterová
 
 

Aktuální články na ESTAV.czNový dřevodekor je lepší než originálRizika, cena a záruka zateplení dvouplášťové střechyStavíte terasu? Nebojte se kompozitního dřeva!IVAR CS – akční nabídka čerpadel, nádrží i vodáren na rok 2018