Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

EU plánuje sjednocení energetických štítků

Sjednocení dosud nepřehledných energetických štítků u spotřebičů plánuje na letošní rok Evropská unie, týkat se bude i českého trhu. Uvažuje se o odstranění kategorie A +, A ++ a také A +++ u ledniček, praček, sušiček a myček nádobí.

„Nejúspornějšími štítky se pro ně stane kategorie A, která je dosud nejvyšší možná například u vysavačů,“ uvedl ředitel SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík.

"Spotřebitelé se dočkají sjednocení systému u různých typů domácích spotřebičů, což zásadně zvýší přehlednost celého systému a odstraní různé systémy klasifikace, které vznikly postupným zaváděním štítkování v posledních letech", pokračoval Krivošík.

„Nedávný výzkum ukázal, že jen necelá třetina zákazníků si dokáže sama spočítat spotřebu elektrické energie, proto je pro ně přehledný údaj na energetickém štítku velkou pomocí při nákupu spotřebiče,“ uvedl Juraj Krivošík. Evropská unie tedy zatím na pomoc spotřebitelům podpořila časově omezený projekt Yaeci, tedy zobrazování ročních provozních nákladů nad rámec energetického štítkování. V České republice se k němu připojila řada velkých prodejců. I tuzemští zákazníci se tak vedle štítků a cenovek dozví, kolik korun za rok spotřebuje daný spotřebič elektřiny a případně i vody.
„Náš projekt umožňuje spotřebitelům zjistit provozní náklady spotřebiče v korunách a díky tomu se lépe rozhodnout mezi úspornými a méně úspornými modely,“
uvedl odborný poradce SEVEn Michal Staša.

„Zájem o úsporné spotřebiče se v České republice za poslední rok výrazně zvedl,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Euronics Bohuslav Komín.
Nejvíce patrné je to u sušiček prádla, kterých se v roce 2014 prodalo skoro 40 % v nejvyšší energetické třídě A++ , zatímco o rok dříve to bylo pouhých 11 %.
„Skokový růst jsme zaznamenali také u praček, kde se podíl nejvyšší třídy A+++ meziročně zvýšil z 36 na 49 %,“ konstatoval mluvčí Euronicsu, který je se 150 prodejnami největším prodejcem elektroniky v ČR. Jen v jednom segmentu podle něj zůstal prodej nejúspornější kategorie meziročně stejný. Konkrétně se jedná o chladničky s 10 % A+++, kde brání rozvoji nejmodernějších technologií relativně vysoká cena a pomalá návratnost investice.

Rok 2015 a energetické štítky u nových kategorií spotřebičů

V roce 2015 čekají české prodejce domácích spotřebičů i jejich zákazníky další změny, které vyplývají z nových požadavků Evropské unie na úspory energie.
První změnou bylo od 1. ledna 2015 zavedení energetického štítkování pro odsavače par a elektrické i plynové trouby. Od 26. září 2015 budou energetické štítky povinně zavedeny i pro zařízení na ohřev vody a vytápění, tedy například kotle a bojlery.
O změnách pro plynové kotle čtěte v článku Od září si budete pořizovat plynový kotel podle štítku

 
 
Reklama