Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

V programu na snížení energetické náročnosti bytovek mimo Prahu zbývá ještě 6,3 miliardy

Datum: 17.4.2019 10:30  |  Autor: ČTK, redakce

Od roku 2016 v současném programovém období byly přiděleny 3,3 miliardy korun. O dotaci mohou žádat vlastníci bytových domů, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva.

"Cílem těchto aktivit je snížení konečné spotřeby energie, s tím spojené snížení emisí skleníkových plynů a rovněž také úspory v platbách za energie. Významným přínosem je také prodloužení životnosti budov, zlepšení hygienických podmínek a celkového komfortu bydlení," uvedl dnes na tiskové konferencináměstek MMR Semorád.

Minimální dotace na jeden dům je 300.000 korun, maximální 90 milionů korun. Maximální míra podílu evropských dotací na projekt je 40 procent. "Začínali jsme na 20 procentech, výzvy jsme se postupně snažili vylepšit. Dotaci 40 procent může dostat žadatel, který vlastní dům minimálně s energetickou náročností třídy B. Zájem o dotace postupně roste," doplnil Semorád. Ministerstvo podle něj zároveň připravuje pro žadatele zvýhodněný úvěr na čerpání zbylé částky, kterou evropská dotace nepokryje. Předložit ji chce do konce roku.

Podrobnosti o dotacích na snížení energetické náročnosti bytových domů mimo Prahu

Aktuálně je spuštěna výzva za 2,5 miliardy korun, o podporu v ní lze žádat do 29. listopadu 2019, podle Semoráda bude ale o rok prodloužena.

Současné programové období je sice oficiálně vymezeno od roku 2014 do roku 2020, dotace však lze čerpat až do konce roku 2023. Program Energetické úspory v bytových domech v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ministerstvo spustilo v roce 2016. "Podle zájmu budeme vyhlašovat další výzvy nebo prodlužovat ty stávající. Kdybychom viděli, že není zájem, vyjednali bychom s Evropskou komisí přesun dotací do jiných programů. Ale myslím, že to není na pořadu dne," dodal Semorád.

Dotace se netýká pouze zateplování polystyrenem, ale například také výměny tepelného zdroje, pořízení solárních ohřevů vody na střechu nebo zavedení systému větrání s rekuperací odpadního vzduchu.

Evropské dotace z IROP mohou čerpat všechny kraje s výjimkou Prahy. Té se týká program Nová zelená úsporám při ministerstvu životního prostředí. MMR zatím podpořilo přes 1500 projektů za 3,3 miliardy korun. Týkalo se to asi 40.000 domácností, MMR jich chce do konce současného období podpořit 123.000. Nejvíce peněz šlo zatím do Moravskoslezského kraje (652 milionů korun), nejméně do Pardubického kraje (160 milionů korun).

Integrovaný regionální operační program (IROP) navazuje na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program z období 2007 - 2013. V současném programovém období z něj mohou příjemci čerpat i s dodatečným navýšením 123 miliard korun z evropských fondů a dalších zhruba 19 miliard korun prostřednictvím národního spolufinancování. Spolu s dalšími devíti operačními programy může Česko celkem čerpat 23,9 miliardy eur (614 miliard korun).

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

Podpora z programu TRIO i do stavebnictví a TZB

10.5.2019 | redakce podle tiskové zprávy MPO ČR
Ve 4. veřejné soutěži programu TRIO je mezi projekty doporučenými k podpoře celá řada projektů z oblasti stavebnictví a TZB. Program je zaměřen na rozvoj potenciálu ČR mimo jiné i v pokročilých výrobních technologiích.

Do ekologie šlo od vstupu ČR do EU z evropských fondů 165 mld.

29.4. 14:43   Na projekty na zlepšení životního prostředí bylo od vstupu České republiky do Evropské unie proplaceno z evropských peněz zhruba 165 miliard korun. více >>>

100 milionů Kč na regeneraci brownfieldů

29.4.2019 | redakce podle tiskové zprávy MPO ČR
Obcím, městům a krajům dá stát letos na regeneraci brownfieldů 100 milionů Kč. O podporu z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů mohou žádat u agentury CzechInvest do 16.7. 2019.

Obchody v Latinské Americe - kulatý stůl MPO ČR

28.4. 13:12   Cílem kulatého stolu bylo přiblížit Tým Česko a jeho možnosti asistence firmám v rozvíjení obchodních případů v Latinské Americe, a to s důrazem na financování projektů, aktuální nástroje a novinky. více >>>

Program výstavby nájemních bytů spuštěn

27.4.2019 | Vlastimil Růžička
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR) spustilo program na podporu výstavby sociálních bytů pro města a obce. Na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci. Vznikne i metodika, podle níž budou žadatelé postupovat u jednotlivých žádostí o podporu. Kromě seniorů, sociálně slabých či samoživitelek pamatuje také například na lékaře.

Témata 2019

Partner - Dotace

CAD a BIM knihovny