Po roce 2020 až 500 miliard Kč z EU

Datum: 27.3.2018 14:13  |  Autor: redakce  |  Zdroj: ČTK

ČR by v následujícím programovém období po roce 2020 mohlo z evropských dotací čerpat až 500 miliard korun. V porovnání se současným obdobím by to bylo o necelou pětinu méně.

Ilustrační obrázek, foto D. Kopačková, redakce
lustrační obrázek, foto D. Kopačková, redakce

"Pan Juncker (Jean-Claude, předseda Evropské komise) řekl, že by byl nerad, aby peníze na politiku soudržnosti klesly pod 30 procent celkového rozpočtu Evropské unie. Dneska je to 34 procent. Takže nějaký úbytek tam bude. V tomto období máme zhruba 600 miliard korun, takže si myslím, že nakonec bychom se mohli dostat na 500 miliard. Ale musíme za to samozřejmě bojovat," uvedla pro ČTK ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová.

Dopad na výši dotací bude mít podle ní brexit a také změna metodiky výpočtu přidělování peněz jednotlivým zemím, kdy více peněz dostávají ty s nižším HDP na obyvatele v porovnání s průměrem EU.

Pro ČR jsou důležité infrastruktura, inovace, lidské zdroje a územní rozvoj

"České ekonomice se v poslední době velmi daří. Ale pro nás bude důležité, aby komise začala debatovat o tom, že politika soudržnosti je pro všechny regiony. V Česku by dotace mohly týkat všech regionů s výjimkou Prahy, která je výrazně nad unijním průměrem," uvedla dále Dostálová.

Podle posledních informací z EK by následující programové období mělo být stejně jako doposud sedmileté.

Podle Dostálové bude Česko prosazovat, aby si jednotlivé členské země mohly o nastavení priorit rozhodovat více samy.
"Pro nás je těžké říkat, na co budeme potřebovat peníze za pět až šest let. Chceme větší pružnost a autonomii. A jednoznačně podporujeme zapojení partnerů z regionů, krajů měst a obcí do této problematiky. Chceme sladit regionální priority s národními," sdělila Dostálová.

Rekapitulace:
  • V programovém období 2014 až 2020 může ČR čerpat z evropských fondů 23,9 miliardy eur (asi 600 miliard korun).
  • Ke konci 2018 Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o 6 % z přidělené částky.
  • V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Z toho asi 4 % nebyla vyčerpána.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

MMR poskytne z IROP dvě miliardy na sociální bydlení

9.3. 15:49   Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) další výzvy na sociální bydlení. více >>>

Nově zateplené úřady, výstavba re-use center či zkapacitnění potravinových bank

3.3.2018 | Ministerstvo životního prostředí
Úspora energií, sledování kvality ovzduší, předcházení odpadů a protipovodňová opatření – to jsou hlavní témata čtyř dotačních výzev, které čerstvě vyhlásilo MŽP spolu se Státním fondem životního prostředí ČR. Z Operačního programu Životní prostředí na ně dohromady vyhradilo 5,4 miliardy korun z EU. Investice nabídne MŽP převážně veřejnému sektoru, některé z nich ale pomohou i podnikatelům a potravinovým bankám.

MMR má na zateplení bytových domů dalších 3,5 miliardy korun

22.1. 16:25   Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má k dispozici dalších 3,5 miliardy korun z evropských dotací na zateplování, výměnu oken a dveří nebo výměnu zdroje tepla pro bytové domy mimo Prahu. více >>>

Dotace a malé a střední firmy

17.11.2017 | Ing. Josef Hodboď, redakce
V článku jsou představeny nejvýznamnější závěry z výzkumu mezi malými a středními firmami ohledně jejich vztahu k podávání žádostí o dotace, granty atp. Podíl dotázaných respondentů působících v oblasti stavebnictví byl 19 %. Silně zastoupenou oblastí žádostí jsou dotace na podporu vzdělávání.

Témata 2018

Partner - Dotace


 
 

Aktuální články na ESTAV.czSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu ConecoNa chatě po zimě zkontrolujte navlhlé zásuvky či prodlužovací kabelyV Brně se budou montovat díly do kosmických raket, hala již stojíStavby z přírodních materiálů představila konference se zahraniční účastí