Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Po roce 2020 až 500 miliard Kč z EU

Datum: 27.3.2018 14:13  |  Autor: redakce  |  Zdroj: ČTK

ČR by v následujícím programovém období po roce 2020 mohlo z evropských dotací čerpat až 500 miliard korun. V porovnání se současným obdobím by to bylo o necelou pětinu méně.

Ilustrační obrázek, foto D. Kopačková, redakce
lustrační obrázek, foto D. Kopačková, redakce

"Pan Juncker (Jean-Claude, předseda Evropské komise) řekl, že by byl nerad, aby peníze na politiku soudržnosti klesly pod 30 procent celkového rozpočtu Evropské unie. Dneska je to 34 procent. Takže nějaký úbytek tam bude. V tomto období máme zhruba 600 miliard korun, takže si myslím, že nakonec bychom se mohli dostat na 500 miliard. Ale musíme za to samozřejmě bojovat," uvedla pro ČTK ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová.

Dopad na výši dotací bude mít podle ní brexit a také změna metodiky výpočtu přidělování peněz jednotlivým zemím, kdy více peněz dostávají ty s nižším HDP na obyvatele v porovnání s průměrem EU.

Pro ČR jsou důležité infrastruktura, inovace, lidské zdroje a územní rozvoj

"České ekonomice se v poslední době velmi daří. Ale pro nás bude důležité, aby komise začala debatovat o tom, že politika soudržnosti je pro všechny regiony. V Česku by dotace mohly týkat všech regionů s výjimkou Prahy, která je výrazně nad unijním průměrem," uvedla dále Dostálová.

Podle posledních informací z EK by následující programové období mělo být stejně jako doposud sedmileté.

Podle Dostálové bude Česko prosazovat, aby si jednotlivé členské země mohly o nastavení priorit rozhodovat více samy.
"Pro nás je těžké říkat, na co budeme potřebovat peníze za pět až šest let. Chceme větší pružnost a autonomii. A jednoznačně podporujeme zapojení partnerů z regionů, krajů měst a obcí do této problematiky. Chceme sladit regionální priority s národními," sdělila Dostálová.

Rekapitulace:
  • V programovém období 2014 až 2020 může ČR čerpat z evropských fondů 23,9 miliardy eur (asi 600 miliard korun).
  • Ke konci 2018 Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o 6 % z přidělené částky.
  • V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Z toho asi 4 % nebyla vyčerpána.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Program výstavby nájemních bytů

26.1. 02:00   Ministerstvo pro místní rozvoj spouští letos v březnu program výstavby nájemních bytů. Kromě seniorů či samoživitelek pamatuje i na lékaře. více >>>
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR © mije shots - Fotolia.com

MMR spustí program na podporu výstavby sociálních bytů v březnu

22.12.2018 | ČTK, redakce
Ministerstvo pro místní rozvoj spustí program na podporu výstavby sociálních bytů pro města a obce v březnu 2019. Na konferenci Žofínské fórum to minulý týden uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Připraveno je šest miliard korun v dotacích pro podniky šetřící energií

6.8. 01:30   Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo IV. výzvu programu Úspory energie v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014 až 2020. O dotace mohou žádat podniky, které chtějí realizovat energeticky úsporné investiční projekty. více >>>
Ilustrační obrázek, foto D.Kopačková, redakce

90 + 30 milionů: Stát rozšiřuje podporu rekonstrukce veřejného osvětlení

29.7.2018 | redakce
Díky společným výzvám, které ministerstva vyhlásí letos na konci srpna, by mohla mít ČR do konce roku 2021 přes 60 tisíc energeticky a světelně šetrných pouličních lamp. Rekonstrukce veřejného osvětlení přinese úspory energie a zároveň budou minimalizovat světelné znečištění.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 30.07.2018 16:30

Jak to stát s podporou výzkumu a vývoje skutečně myslí?

24.7.2018 | redakce
Nejasná pravidla, problematické postupy finančních kontrol a medializované úvahy v posledních letech vyvolávaly všeobecnou skepsi. Schválené změny odpočtu na vědu a výzkum posilují důvěru českých inovativních firem, říká Tomáš Uhlíř ze společnosti Ayming.

Témata 2019

Partner - Dotace

Tabulky a výpočty