Strojírenský olej ohrožuje v práci až 500 tisíc Čechů. Zvyšuje riziko vzniku kloubních onemocnění z povolání o 30%

Datum: 3.3.2018  |  Organizace: ARDON SAFETY s.r.o.  |  Firemní článek

Až půl milionu zaměstnanců průmyslových firem v Česku ohrožuje strojírenský olej, který výrazně zvyšuje riziko vzniku revmatické artritidy. Upozorňují na to lékaři i poradci pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci ze společnosti ARDON SAFETY a Bureau Veritas. Varují zejména před používáním lehkých montážních rukavic s vysokou propustností olejů, které se následně dostávají do těla pokožkou.


Riziko vzniku revmatické artritidy roste o 30 %

Na české i evropské úrovni panuje v průmyslu značná neinformovanost ohledně zdravotních rizik plynoucích z práce se strojírenskými oleji nebo chladicími kapalinami. Jak ukazuje lékařská studie, 88 % zaměstnanců ani netuší, že tyto látky ohrožují jejich zdraví. Mnoho lidí je pak šokováno, když se dozví, že kontakt s minerálními oleji vede později v životě ke zvýšení rizika vzniku revmatické artritidy o 30 %,“ říká Lubomír Winkler ze společnosti ARDON SAFETY, která se zabývá bezpečnostním poradenstvím pro průmyslové firmy. „Nehovoříme přitom jen o kapajícím oleji z matic, šroubků nebo plechů, ale nebezpečný je rovněž tak zvaný šmír. Jde o směs špíny, olejové emulze proti rzi, kovového prachu a pilin. Obsahuje těžké kovy a minerály, které se následně usazují v kloubech,“ dodává odborník.

Artritida jako hlavní příčina invalidity mezi lidmi nad 50 let

Data o vlivu olejnatého pracovního prostředí na lidské zdraví přinesla zmíněná rozsáhlá studie, kterou ve Švédsku provedli experti z revmatologického oddělení Nemocnice Karolinska, Institutu environmentálního lékařství a Stockholmského zdravotnického centra. Revmatická artritida je dnes v průmyslových zemích hlavní příčinou invalidity mezi lidmi staršími padesáti pěti let. Jedná se o chorobu, která postihuje maskuloskeletární systém a zejména klouby. Olej se do těla dostává pokožkou. I když pokožka odpuzuje vodu, oleje vstřebává prostřednictvím vnější části epidermu známé jako keratinová vrstva. Ta obsahuje tuk a látky podobné tukům, které snadno absorbují chemické látky, jako oleje a chladicí kapaliny. Zjednodušeně se dá říct, že pracovníci, kteří se nechrání, pijí olej rukama.

Ohrožení jsou zaměstnanci v kovozpracovatelském průmyslu

Olejem jsou zvláště ohrožení zaměstnanci pracující v kovozpracovatelském průmyslu, například subdodavatelské firmy navázané na segment automotive. „V Česku jde až o půl milionu lidí. Problémem je, že řada firem ani zaměstnanců o zdravotních rizicích vůbec nevědí, chybí rovněž osvěta ze strany distributorů ochranných prostředků,“ upozorňuje za ARDON SAFETY poradce pro bezpečnost a ochranu zdraví v průmyslu Lubomír Winkler. Jako bezpečnostní opatření pro ochranu zdraví doporučuje firmám v nitrilu máčené ochranné rukavice, které fungují jako bariéra proti oleji.

Nebezpečné oleje mohou způsobit při vzdechnutí smrt

Na rizika spojená s oleji upozorňuje také Petr Kaňka z Bureau Veritas, který se zabývá konzultacemi a školením v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. „Oleje obsahují nebezpečné chemické látky a směsi, konkrétně tak zvanou H větu 304, a jsou při vdechnutí respiračně toxické. Pracovníci si proto musí dávat velký pozor na rozstřik z hydraulických systémů. Když jim praskne hadice, může dojít k vdechnutí těchto nebezpečných látek s následkem smrti v řádu několika hodin. Proto je v tomto pracovním prostředí nutné používat kvalitní respirátory.

 

Datum: 3.3.2018
Organizace: ARDON SAFETY s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Normy

Knihovna FM

Partner - Facility management

logo Mark2 Corporation

Odborné semináře TZB-info

Odborné semináře - Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2016: Aquapalace Hotel Prague
Březen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2017: Aquapalace Hotel Prague


účastníci semináře FM

Spolupráce

Česká pobočka mezinárodní asociace Facility managementu (IFMA CZ) www.ifma.cz

Odborný garant

Petra Gütterová
 
 

Aktuální články na ESTAV.czÚřad nařídil demolici hotelu Imperátor, po vlasníkovi bude vymáhat náklady na demoliciJak se vyrábí sádrokarton u MělníkaRozsah použití tepelného čerpadla a topný systém VI.Jak nepochybit při výběru tepelného čerpadla