Na opravy a stavby kulturních institucí má jít v budoucnu 12 mld.

Datum: 2.9.2017 04.00  |  Autor: ČTK, redakce

Stát plánuje v letech 2019 až 2027 vyčlenit 12 miliard korun na opravy či novostavby sídel svých kulturních institucí. Peníze by měl zaručit nový program.

Národní muzeum v Praze © francesco - Fotolia.com
Národní muzeum v Praze © francesco - Fotolia.com

Ten naváže na současný Program péče o národní kulturní poklad. Ten funguje od roku 2006, disponuje deseti miliardami a aktuálně se za peníze z něj opravuje Národní muzeum, Státní opera nebo Klementinum. Návrh nového programu, do kterého by se měly zapojit i další instituce, půjde podle ministerstva kultury (MK) v září do připomínkového řízení.

Původní program měl hradit stavbu nové budovy Národní knihovny či opravy Uměleckoprůmyslového muzea (UPM), Národního technického muzea (NTM), Národního filmového archivu (NFA), později bylo do programu zařazeno i Národní divadlo. Program měl v prvních letech peníze ze zrušeného Fondu národního majetku, později rostl podíl peněz ze státního rozpočtu.

Čerpání peněz, a tedy i rekonstrukce a stavby, se ale zpožďovalo, ještě v roce 2013 byla z deseti miliard vyčerpána jen necelá pětina. Opraveno bylo Národní technické muzeum, ale novostavba Národní knihovny byla zamítnuta. Zpoždění kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad, podle něhož nebyl program dostatečně připraven, byl často měněn a počítal s nadhodnocenými náklady na některé práce - soutěže pak přinesly ceny zakázek mnohem nižší.

Teprve v posledních letech se rozjelo více rekonstrukcí podmíněných veřejnými soutěžemi. Národní muzeum plánuje částečně otevřít na podzim příštího roku. Letos skončila oprava Uměleckoprůmyslového muzea a předtím stavba jeho depozitáře, nový depozitář má i Národní filmový archiv. Revitalizace Klementina má skončit s působností programu v roce 2020. Trvá však již od roku 2010, prodlužují ji nečekané archeologické nálezy i také časté změny ve vedení knihovny.

Podle aktuálního vyjádření MK bylo ke konci letošního srpna vyčerpáno z desetimiliardového rozpočtu programu 4,2 miliardy, zbylých více než 5,7 miliardy se má vyčerpat od letošního září do konce roku 2020.

Státní kulturní politika na léta 2015 až 2020 uvádí, že z nového programu by se měla platit třeba stavba nového sálu pro Českou filharmonii, vznik Železničního muzea na Masarykově nádraží v Praze, rekonstrukce Náprstkova muzea, rekonstrukce Veletržního paláce pro Národní galerii, vybudování středoevropského fóra SEFO Muzea umění Olomouc, depozitář pro Technické muzeum v Brně, oprava depozitáře Moravské zemské knihovny nebo revitalizace Nové scény Národního divadla. Program by měl být financován jen ze státního rozpočtu.

Návrh programu počítal i s penězi na vybudování sídla Národního filmového archivu na Nákladovém nádraží na Žižkově. Aktuálně ale o budovu usiluje město Praha, financování by se pak muselo řešit jinak. Ministerstvo kultury letos zřídilo České literární centrum, které dosud nemá vlastní sídlo a počítá se s jeho zřízením.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

MMR má na zateplení bytových domů dalších 3,5 miliardy korun

22.1. 16:25   Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má k dispozici dalších 3,5 miliardy korun z evropských dotací na zateplování, výměnu oken a dveří nebo výměnu zdroje tepla pro bytové domy mimo Prahu. více >>>

Dotace a malé a střední firmy

17.11.2017 | Ing. Josef Hodboď, redakce
V článku jsou představeny nejvýznamnější závěry z výzkumu mezi malými a středními firmami ohledně jejich vztahu k podávání žádostí o dotace, granty atp. Podíl dotázaných respondentů působících v oblasti stavebnictví byl 19 %. Silně zastoupenou oblastí žádostí jsou dotace na podporu vzdělávání.

Program Podpora bydlení pro rok 2018

2.11.2017 | Ing. Josef Hodboď, redakce
Ministryně MMR ČR vyhlásila pro rok 2018 podpůrné programy v oblasti bydlení.

ČR získá z norských fondů do roku 2021 cca 5 miliard Kč

16.9. 4:22   V novém období získají podporu projekty zaměřené především na vědu a výzkum, ochranu životního prostředí, kulturní dědictví a spolupráci v kultuře, veřejné zdraví, vzdělávání a spolupráci v justici. více >>>

Karla Šlechtová: 2,17 miliard korun na rozvoj bydlení

14.9. 10:33   Vláda ČR dnes souhlasila s návrhem rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na rok 2018, který předložila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. více >>>

Témata 2018

Partner - Dotace


 
 

Aktuální články na ESTAV.czStovky let zapomenutá technologie pomáhá chránit stavby proti zemětřeseníVIDEO: Moderní a úsporný rodinný dům stavěli ze dřeva, slámy i hlínyPřeživší pádu vilémovského mostu: Podpěry klenby se uvolňovalyJaký druh vytápění zvolit v nízkoenergetických a pasivních domech?