Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Modrá dotace - ekvivalent zelené úsporám pro hospodaření s dešťovou vodou

Datum: 6.5.2016 15:34  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Uvažuje se o dotacích na retenční nádrže na dešťovou vodu pro fyzické osoby, ale nejdříve v druhé polovině 2017. Voda by se používala např. na zalévání, práce na zahradě či na další běžnou údržbu.

Za redakci TZB-info jsme měli na MŽP ohledně v médiích zmiňovaného dotačního titulu 2 dotazy:
 1. NÁZEV DOTAČNÍHO TITULU
  Dotační titul je zmiňován jako Modrá úsporám, ale jedná se o ochrannou známku, kterou vlastní podle databáze Úřadu pro průmyslové vlastnictví od r. 2012 firma Unisavers s.r.o.
  "O registrované ochranné známce Modrá úsporám již víme. Začali jsme užívat tento název pouze pracovně, a to pro jeho podobnost s názvem našeho zavedeného úspěšného programu Nová zelená úsporám, na nějž by měl nově připravovaný program určený pro šetření se srážkovými a odpadními vodami navazovat v tom smyslu, že bude také určen zejména pro rodinné domy a přinese jim nemalé úspory. Oficiální název vzhledem k přípravné fázi projektu nebyl zatím stanoven," odpověděla nám Dominika Pospíšilová za tiskové oddělení MŽP.

 2. EXISTUJE JIŽ PODOBA DOTAČNÍHO TITULU?
  "V současné době teprve uvažujeme, jak by mohl být tento program přesně nastaven. Jde o první obrysy a průzkumy, také hledáme možné prostředky na jeho financování.
  Z programu by mohly čerpat dotace na retenční nádrže na dešťovou vodu fyzické osoby, ty by ji pak používaly na zalévání, práce na zahradě či na další běžnou údržbu. Uvažujeme i o podpoře technologií, které by umožnily recyklovat a znovu tak využívat tzv. šedou vodu z koupelen a kuchyňských dřezů v domácnostech. Předpokládáme, že tento program by mohl být spuštěn v polovině příštího roku,"
  odpověděla nám Dominika Pospíšilová za tiskové oddělení MŽP.

Vyjádření tedy koresponduje s tím, co např. řekl ministr zemědělství Marian Jurečka pro ČT24, že MŽP připravuje podobný program jako jsou kotlíkové dotace, případně ministr životního prostředí Richard Brabec pro TV Nova, který se zmínil o dotačním programu Modrá úsporám jako nástroji ke snižování spotřeby vody pomocí lepšího hospodaření se srážkovou vodou.

Hospodaření se srážkovými vodami a jiná dotace.

Řešení srážkových vod je jeden ze zásadních cílů vodního zákona a dalších vyhlášek. O hospodaření s srážkovými vodami a dotacích hovořila v přednášce na konferenci Počítáme s vodou i ředitelka odboru ochrany přírody SFŽP ČR Květoslava Kapková. Investiční priorita 2 prioritní osy 1 v rámci Aktivity 1.3.2 zahrnuje hospodaření se srážkovými vodami v intravilánu a jejich další využití na místo jejich urychleného odvádění kanalizací do toků s možností podpory až 85 %.
Jedná se výzvu č. 34, příjem žádostí končí 31.5.2016 a příjemcem mohou být: kraje, obce a města, svazky obcí, městské části hl. m. Prahy, organizační složky státu, státní podniky, státní organizace, příspěvkové organizace, veřejné výzkumné instituce, vysoké školy a školská zařízení, nestátní neziskové organizace, církve a náboženské společnosti a jejich svazy a fyzické osoby - podnikající.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Program výstavby nájemních bytů

26.1. 02:00   Ministerstvo pro místní rozvoj spouští letos v březnu program výstavby nájemních bytů. Kromě seniorů či samoživitelek pamatuje i na lékaře. více >>>
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR © mije shots - Fotolia.com

MMR spustí program na podporu výstavby sociálních bytů v březnu

22.12.2018 | ČTK, redakce
Ministerstvo pro místní rozvoj spustí program na podporu výstavby sociálních bytů pro města a obce v březnu 2019. Na konferenci Žofínské fórum to minulý týden uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Připraveno je šest miliard korun v dotacích pro podniky šetřící energií

6.8. 01:30   Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo IV. výzvu programu Úspory energie v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014 až 2020. O dotace mohou žádat podniky, které chtějí realizovat energeticky úsporné investiční projekty. více >>>
Ilustrační obrázek, foto D.Kopačková, redakce

90 + 30 milionů: Stát rozšiřuje podporu rekonstrukce veřejného osvětlení

29.7.2018 | redakce
Díky společným výzvám, které ministerstva vyhlásí letos na konci srpna, by mohla mít ČR do konce roku 2021 přes 60 tisíc energeticky a světelně šetrných pouličních lamp. Rekonstrukce veřejného osvětlení přinese úspory energie a zároveň budou minimalizovat světelné znečištění.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 30.07.2018 16:30

Jak to stát s podporou výzkumu a vývoje skutečně myslí?

24.7.2018 | redakce
Nejasná pravidla, problematické postupy finančních kontrol a medializované úvahy v posledních letech vyvolávaly všeobecnou skepsi. Schválené změny odpočtu na vědu a výzkum posilují důvěru českých inovativních firem, říká Tomáš Uhlíř ze společnosti Ayming.

Témata 2019

Partner - Dotace

technická podpora výrobců