Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Ceny energií a paliv
Archiv článků od 4.5.2023 do 11.7.2023

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

11.7.2023
Ing. Jan Schindler, redakce

Novinek je tentokrát díky pololetí více než v ostatních týdnech, žádný nový ceník ale nepřispěl k dalšímu snížení úrovně cen energií. V přehledu nejvýhodnějších produktů se zvýšily ceny u produktů s fixací na měsíc červenec. Když nebudete aktivní u některých dodavatelů, mohou vám prodloužit současné vysoké ceny, které ale budou již bez vládní podpory.

5.7.2023
Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad (ERÚ) zahajuje veřejný konzultační proces ke změnám tarifní struktury, které by měly začít platit od 1. ledna 2024. Změny se týkají především zákazníků, výrobců a lokálních distributorů elektřiny připojených na hladiny vysokého a velmi vysokého napětí. Cílem návrhu je efektivnější využití elektrizační soustavy, které uvolní nevyužívanou kapacitu v sítích. Uvolněná kapacita v sítích bude využita pro připojování nových výroben OZE a odběrných míst aktivních zákazníků.

1.7.2023
redakce

Metodická příručka Ministerstva financí pro roky 2022–2026 je pomůckou pro aplikaci nových pravidel dle výměru Ministerstva financí č. 01/VODA/2022 o regulaci cen v oboru vodovodů a kanalizací.

22.6.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

TZB-info doporučuje Elektrický akumulátor v kombinaci se spotovým tarifem a chytrým řízením umí ideálně využít proměnlivých cen elektřiny. Nakoupit elektřinu, když je levná a prodat nebo využít ji, když je drahá. A to jak v domácnosti, tak v kancelářské budově nebo v průmyslu. Takto lze při proměnlivých cenách významně ušetřit, nebo dokonce vydělat. Akumulátory s pokročilými funkcemi pro automatické spotové obchodování prodává česká firma AERS.

20.6.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Záporné ceny elektřiny znamenají, že výrobci elektřiny platí za to, že vyrábí a zákazníci dostávají peníze za to, že spotřebovávají. Takové situace dosud byly výjimečné a krátkodobé. Teď se ale díky fotovoltaice objevují při každém slunečném víkendu a trvají několik hodin. Jaké to může mít dopady?

© Gina Sanders - Fotolia.com
15.6.2023
Energetický regulační úřad, tisková zpráva

Česká republika spotřebovala v prvním letošním čtvrtletí přibližně o 5 % méně elektřiny než ve stejném období předchozího roku. Ještě výrazněji se snížila výroba elektřiny, která meziročně klesla o více než 7 %.

© Fotolia.com
14.6.2023
Ing. Jan Schindler, redakce

Přinášíme přehled nových nabídek na trhu s energiemi pro domácnosti. Podívejte se na nabídky pro změnu dodavatele, na kterých neproděláte. Porovnejte ceny na spotovém trhu v létě a v zimě. Ceny na burzách po týdnech poklesu stouply, hlavně kvůli odstávkám.

9.6.2023
Energetický regulační úřad

Rekordně nízká byla v prvním čtvrtletí tohoto roku spotřeba zemního plynu. Hodnota 2 522 mil. m³ (27 396 GWh) je nejnižší od roku 2001, kdy začal Energetický regulační úřad (ERÚ) statistiky zpracovávat. Meziročně se pak jedná o pokles o 14,4 %. V zásobnících bylo na konci března 1 696 mil. m³ plynu, což odpovídá takřka čtyřnásobku loňského stavu zásob ze stejného období.

© Fotolia.com
8.6.2023
Ing. Jan Schindler, redakce

Přinášíme přehled nově vydaných ceníků za uplynulý týden. Které nabídky jsou pro spotřebitele nejvýhodnější? Pozor na dílčí ceny u produktů s odstupňovanou cenou. Ceny za týden klesly až o 20 EUR/MWh, nejvhodnější doba pro produkty s cenou podle burzy.

© thomas madel, fotolia.com
31.5.2023
Ing. Jan Schindler, redakce

Přinášíme přehled nových nabídek z posledního květnového týdne. Operátor trhu vydal statistiku změn odběrných míst podle dodavatelů, srovnali jsme, kdo je nejúspěšnější. Opět najdete přehled výhodných ceníků dodavatelů. Zprávy o recesi v Německu vyvolaly prudký pokles cen na burzách.

20.5.2023
ERÚ

Obchodníci často své zákonné povinnosti obcházejí omezením platnosti sjednaného ceníku či zvýšením ceny při automatickém prodloužení smlouvy. Co s tím?

19.5.2023
redakce

TZB-info doporučuje Zákaz se netýká zdrojů, které jsou již v současnosti provozovány, ani na doprodej uhelných zdrojů tepla po roce 2025, které již budou na trhu před 1.1.2025 umístěny (tedy těch, které jsou například ve skladech distributorů a prodejců).

Foto ©Eisenhans - Fotolia.com
11.5.2023
Ing. Jan Schindler, redakce

Sice uplynulý týden byly jen čtyři pracovní dny, ale nabídka nových produktů byla neobvykle bohatá. Nové ceníky má ČEZ, MND, Vemex, Centropol a další. Plynu bude v příští topné sezóně asi dost, ale možná rizika v dodávkách přetrvávají. Ceny energií na burzách klesají.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama