Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program
Ceny energií a paliv

Dodavatel poslední instance

Dodavatel poslední instance chrání zákazníky v případě úpadku jakéhokoli dodavatele energií. Začne v případě potřeby okamžitě dodávat elektřinu nebo plyn a zákazník je tím automaticky chráněn před přerušením dodávek. Chráněny jsou domácnosti a firmy, jejichž spotřeba za poslední rok nepřesáhla 630 MWh. Odběratelé s vyšší spotřebou si musejí zajistit bezodkladně nového dodavatele.

Dodavatelem poslední instance (DPI) je takový dodavatel elektřiny nebo plynu, který je na daném území součástí stejné obchodní skupiny jako je provozovatel distribuční soustavy elektřiny nebo plynu. Seznam DPI podle příslušného distribučního území je uveden níže.

Dodavatel poslední instance má povinnost zákazníka neprodleně, nejdéle do 5 pracovních dnů, informovat o zahájení dodávek elektřiny nebo plynu, cenách a podmínkách dodávek a také upozornit, že dodávka dodavatelem poslední instance může trvat nejdéle 6 měsíců.

Ceny dodavatele poslední instance jsou regulovány Energetickým regulačním úřadem a dodavatel do nich může promítnout pouze oprávněné náklady. Dodávka v režimu dodavatele poslední instance trvá nejdéle 6 měsíců, do té doby musí zákazník uzavřít smlouvu s novým dodavatelem, jinak by hrozilo přerušení dodávek energií, případně i odmontování elektroměru nebo plynoměru.

Pokud se zákazník dostane do režimu dodavatele poslední instance, doporučuje se zrušit veškeré platby záloh na energie původnímu dodavateli. Také je vhodné provést samoodečet aktuálního stavu elektroměru nebo plynoměru. Samoodečet se provádí nejlépe prostřednictvím on-line formuláře u distribuční společnosti.

Náklady na elektřinu nebo plyn při dodávce dodavatelem poslední instance pro Vaše odběrné místo vypočítá podle aktuálních ceníků Kalkulátor cen energií TZB-info

Přečtěte si také Jak řeší dodavatelé snížení záloh a kolik utratíme za dodávku plynu v režimu DPI Přečíst článek

Dodavatel poslední instance pro elektřinu

ČEZ Prodej, a.s. aktuální ceník | samoodečet
pro kraje: Středočeský, Ústecký, Liberecký, Karlovarský, Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký (kromě okresu Prostějov), okresy: Vsetín, Havlíčkův Brod

E.ON Energie, a.s. aktuální ceník | samoodečet
pro kraje: Jihočeský, Vysočina (kromě okresu Havlíčkův Brod), Jihomoravský, Zlínský (kromě okresu Vsetín), okres Prostějov

Pražská energetika, a.s. aktuální ceník | samoodečet
pro Prahu a blízké okolí

dodavatel poslední instance pro elektřinu

Dodavatel poslední instance pro zemní plyn

innogy Energie, s.r.o. aktuální ceník | samoodečet
pro celou ČR kromě Prahy a blízkého okolí, Jihočeského kraje a okresu Pelhřimov

E.ON Energie, a.s. aktuální ceník | samoodečet
pro Jihočeský kraj a okres Pelhřimov

Pražská plynárenská, a.s. aktuální ceník | samoodečet
pro Prahu a blízké okolí

dodavatel poslední instance pro plyn


Přečtěte si také Dodavatel energií zkrachoval, jste chráněni dodavatelem poslední instance Přečíst článek
 
 
Reklama