Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. Jan Schindler


plynový sporák
11.3.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

V souvislosti s ukrajinskou krizí se objevují spekulace, že by mohlo dojít k zastavení dodávek plynu proudícího přes Ukrajinu, a tím ke zhoršení zásobování České republiky. Je třeba se toho skutečně obávat, nebo nejsou obavy namístě?

USA Flag oil
6.3.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Břidlicový plyn je jedním z nejpopulárnějších témat dneška. Hodně již bylo řečeno a spousta odborných prací byla napsána. V myslích spotřebitelů je břidlicový plyn srovnáván se zemním plynem. Všichni věří, že těžba a využívání břidlicového plynu přinese levnější energii, vytvoří nová pracovní místa a pomůže snížit emise uhlíku. Jaká je realita, co rozvoj těžby přinesl a komu?

Fronta lidí
21.2.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Občas se na našem energetickém trhu objeví nový dodavatel se smělými plány na získání významného tržního podílu. Jsou však tyto plány reálné? Z čeho plyne chování zákazníků, s čím musí noví dodavatelé počítat?

Vývoj na burze
13.2.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Na Českomoravské komoditní burze Kladno se v roce 2013 zobchodovalo rekordních 4,6 milionu megawatthodin elektřiny a plynu. Je to o 23 % (ve finančním vyjádření o 15 %) než v dosud nejúspěšnějším roce 2012. Uzavřeno bylo 5 668 kontraktů.

Aukční kladívko
11.2.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Blíží se první výročí pořádání aukcí pro domácnosti. Zpočátku se setkaly s nadšením, které vystřídala kritika. Jaký je nynější pohled na ně, stále se vyplatí? Na co si nyní dát pozor a jak má postupovat zájemce mimo místa, kde jsou pořádány?

podpis smlouvy
16.1.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Oslovil Vás obchodní zástupce a slíbil Vám snadné vyřízení formalit spojených s převodem smlouvy? Hrozí Vám nyní sankce ze strany původního dodavatele pro porušení závazku? Těmito otázkami se zabývám v následujícím článku. Komentuji spor mezi Centropolem a některými dalšími dodavateli ohledně odstoupení od smlouvy.

elektřina a plyn
14.1.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Článek rekapituluje události a hodnotí statistická data za uplynulý rok 2013. Popisuje např. vývoj na energetických burzách, události nejen na našem energetickém trhu. Tabulky seznamují čtenáře s vývojem změn počtu zákazníků v energetických společnostech.

grafy
21.12.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Podle statistik patří náš trh s energiemi k nejrozvinutějším v Evropě. Zákazníci u nás často mění dodavatele, a tak jsou nuceni zabývat se otázkou jak vybrat toho nejlepšího. Na co si dát pozor, na co se zaměřit? A jak dopadlo vyhodnocení diskusních příspěvků za uplynulý rok, který dodavatel byl nejlépe hodnocen a naopak o kterém se mluvilo nejvíce kriticky?

13.12.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Jak se změnily celkové ceny elektřiny či zemního plynu po ohlášeném zlevnění dodavatelů? Kdo zlevnil nejvíc a kdo nezlevnil vůbec, či dokonce zdražil? Potvrdily se prognózy o zdražení v důsledku oslabení kurzu koruny?

28.11.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Bojíte se tuhé zimy, máte strach z následného účtu za dodávku zemního plynu? Možná tato obava je díky novým produktům energetické společnosti RWE zbytečná. Ta tvrdí, že zákazník s produkty Termo v tuhé zimě ušetří. Je tomu skutečně tak?

elektroměr
22.11.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Jak se dotknou připravované změny rozpočtů domácností? Kterých tarifních sazeb se změna nejvíce týká? Bude se všude jen zlevňovat, či dojde i ke zvýšení ceny? Článek přináší podrobné srovnání státem regulovaných cen elektřiny tohoto roku a roku následujícího.

13.11.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

31. 10. 2013 se konal již 6. ročník odborné konference Hospodaření s energiemi v podnicích. Konference se snažila ukázat účastníkům možnosti dosažení úspor nákladů na energie financováním úsporných opatření, zaváděním nových technologií či nákupem levnějších energií.

8.11.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Oslabení kurzu koruny, ke kterému se rozhodla Česká národní banka, se během několika týdnů projeví ve zvýšených cenách dováženého zboží. Energie se také obchodují v eurech, jaký tedy vliv bude mít změna kurzu na ceny energií? Komentář se snaží odhadnout vývoj cen v období, kdy se blíží termín vyhlášení cen na příští rok.

25.10.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Letos přišla tradiční změna cen před koncem roku mnohem dříve, než bylo obvyklé předcházející roky. Proč dodavatelé tak pospíchají s oznámením nižší ceny? ČEZ a PRE nejsou jediní, kteří zlevnili. V článku naleznete seznam dodavatelů s porovnáním jejich cen na rok 2014.

17.10.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Chcete změnit dodavatele? Váháte, koho si vybrat, ale co když po Novém roce budou lepší nabídky? Kalkulátor cen energií TZB-info zaznamenává a porovnává pro Vás první nabídky dodavatelů na příští rok a při tom pracuje s odhadem výše státem regulovaných cen.

13.10.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

12. září se v hotelu Exe Iris Conference Hotel konference Energetický management pro veřejnou správu, kterou pořádala agentura b.i.d services. V tomto článku bych chtěl uveřejnit výsledek průzkumu objektů státní správy, kde byla realizována úsporná opatření.

aukce
11.10.2013
Ing. Jan Schindler, redakce, Mgr. Jiří Mach

Přemýšlíte o účasti na e-aukci energií? Ale kdo jsou skuteční organizátoři? Je to město? Máte možnost se seznámit se smluvními podmínkami? Když se Vám nebude zamlouvat vysoutěžená cena, budete moci odstoupit bez manipulačního poplatku? 
 
Reklama