Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. Jan Schindler


plyn
2.10.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Technologie P2G (Power to gas – plyn z elektřiny) se začíná objevovat stále ve více aplikacích. Tyto informace jsou dosti odlišné od zpráv z Česka, kde stále převládá téma dostavby Temelína. Je příjemné sledovat změny tohoto odvětví energetiky v zahraničí. Mimo popisované aplikace v Dánsku se objevují nové projekty na celém světě, např. v Jižní Koreji nebo ve Spojených státech.

25.9.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Rusko je dlouhodobým partnerem v dodávkách zemního plynu pro Evropu. Vlivem událostí kolem Ukrajiny, zejména vzájemných sankcí, se však diskutuje možnost úplného přerušení toku zemního plynu do Evropy. Jaké jsou argumenty proti přerušení dodávek? Je to reálná hrozba? Co by to znamenalo pro Rusko?

11.9.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Kalkulátor umožňuje porovnat individuální nabídky s odlišnou cenou, než je ceníková. Objevily se filtry, které umožňují rychleji a přehledněji vybrat nejčastěji hledaná srovnání. Přidání filtrů nabízí porovnání například pouze nabídek, které jsou na dobu neurčitou apod. Novinkou je i možnost cenového porovnání plynu s výpočtem celkové sumy bez DPH a nebo s daní z plynu.

6.9.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Polsko je jednou z bývalých socialistických zemí, které zdědily závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska. Podobně jako my, pobaltské země a země na Balkánu se tato závislost vyznačuje jedním dodavatelem a výrazně vyššími cenami plynu než mají bohatší země západní Evropy.

5.9.2014
Agentura IBRS, Ing. Jan Schindler, redakce

Agentura IBRS se zaměřila na analýzu úspor spojených se změnou dodavatele elektrické energie. Vyplývá z ní, že lidé nedokážou posoudit výhodnost změny dodavatele. Výsledkem této neznalosti je 71 % odběratelů, kteří změnou dodavatele elektřiny prodělali, a to průměrně 314 Kč. Přitom nejčastějším důvodem změny (pro 89 % respondentů) byla právě touha po nižší ceně elektřiny.

23.8.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Energetická chudoba je i u nás skutečností, část domácností v ní musí žít. Pro zlepšení situace bylo však zatím uděláno jen velice málo. Přitom podle slov předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové nesmíme dopustit, aby počet ohrožených domácností dosáhl třicet procent. Co hrozí ohroženým lidem na našem trhu? Jak chudobě předcházet a co by naše společnost pro tyto zákazníky mohla udělat?

Energetická chudoba
5.8.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

V Česku se začíná diskutovat o novém tématu, je jím energetická chudoba. A netýká se to jen nás, je to celoevropský a celosvětový fenomén. Ale jen v několika málo státech mají v boji s ní zkušenosti. Co vůbec pojem energetická chudoba znamená? Jak se dá měřit? A jak s ní bojují jinde?

chladicí věže a fotovoltaická elektrárna
25.7.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková na tiskové konferenci, která se konala 7. července, představila hlavní výhrady proti novele zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon) a zároveň uvedla konkrétní příklad dopadů do regulačních vyhlášek ERÚ ještě před přijetím tohoto zákona.

cena plynu
21.7.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

V prvním pololetí pokračoval pokles cen elektřiny a zemního plynu. Vydrží tento trend i následující roky, co ukazují údaje z burz? Jak se vyvíjel počet změn dodavatelů energií nebo s jakými problémy se i zákazníci setkávali při změně dodavatelů?

otazník
25.6.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

„Jo brácho, o vztah musíš pečovat“. To zní v televizní reklamní kampani nabízející tzv. Konsolidaci energií od energetické společnosti RWE. Zákazník je přesvědčován částkou až 2 500 Kč a finančními úsporami proti standardní produktové řadě RWE, když podepíše nový dodatek smlouvy. Je tato nabídka tolik výhodná a co se podpisem dodatku smlouvy pro zákazníka mění?

18.6.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Čína jako energetická velmoc hraje významnou roli v ovlivňování cen energetických surovin. Ne jinak to bude i v případě zemního plynu. Jak je na tom Čína s těžbou a spotřebou zemního plynu nyní? Vyrovná se Čína Spojeným státům v těžbě a spotřebě břidlicového plynu? Jak ovlivní čínská spotřeba ceny u nás?

5.6.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Již třetí ročník konference byl ve znamení změn v globálním obchodování se zemním plynem, možnými důsledky ukrajinské krize, či změnou legislativy u nás. Jak ukrajinská krize ovlivní ceny plynu u nás? Kdy budou nové tarifní sazby, nebo jak prodávat, když se ceny zvyšují?

kalkulátor cen energií
2.6.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Mnohým zákazníkům v tomto roce končí závazek, jsou to zákazníci oslovení v době největšího boomu podomního prodeje, tudíž je jich velký počet. Pokud se vyskytne zákazník, který nebyl dosud s dodavatelem spokojen a stojí před změnou dodavatele, měl by řešit několik otázek.

Gazprom
20.5.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Obchod se zemním plynem prochází významnou změnou, díky zkapalněnému zemnímu plynu se stává čím dál tím víc globálnějším. Jak na tento vývoj reaguje dosud největší producent na světě, Rusko? Co dělá konkurence Gazpromu, společnost Novatek? Co plánuje, jak čelí sankcím ze strany USA?

9.5.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Senioři jsou nejčastější obětí podomních prodejců. Stát i obce v poslední době dělají hodně, aby je před nimi ochránily, ale přeci jenom nejvíce může pomoci zájem potomků. V čem by mohla spočívat jejich pomoc?

Ukrajina, Rusko, USA, EU
1.5.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

V souvislosti s ukrajinskou krizí vystupuje do popředí spousta otázek jak zabezpečit dodávky zemního plynu do Evropy. Nabízí se různá řešení, jsou ale všechna reálná? Jaká je situace na Ukrajině? Jaké možnosti má Rusko? Pomohou Spojené státy Evropě?

elektroměr
19.4.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

I přes různé zprávy ohledně nedostatku plynu jeho ceny v prvním čtvrtletí nadále klesaly. Ten samý trend vykazuje elektřina. Klesá rovněž počet změn dodavatelů energií. Jaká jsou konkrétní čísla a co se stalo na našem energetickém trhu? Jak se dařilo e-aukcím, byla to jen „móda“, či pokračují v nastoleném trendu loňského roku?

5.4.2014
Ing. Jan Schindler, Ing. Miroslav Hořejší, Ing. Zdeněk Reinberk, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Podpisem Memoranda o podpoře informovanosti zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích mezi Energetickým regulačním úřadem a společností Topinfo s.r.o. byl ukončen přes 1 rok trvající proces ověřování objektivity a nezávislosti Kalkulátoru cen energií TZB-info ze strany ERÚ. Kalkulátor cen energií TZB-info je jako jediné komerční porovnání dodavatelů energií umístěn na webových stránkách Energetického regulačního úřadu.

2.4.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Obnovitelné zdroje jsou v České republice často považovány za zdroj potíží, hledají se tam, kde nejsou. Jinde namísto toho hledají řešení. Řešením může být technologie přeměny elektřiny na plyn za účelem uchování energie pro budoucí spotřebu.

Škoda Octavia na zemní plyn
27.3.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Zemní plyn již dávno není jen palivem vhodným jen pro vytápění. Jednou z možností je jeho použití v dopravě. O tom, že toto palivo je perspektivní, svědčí nejen zájem automobilek o sériovou výrobu vozidel na CNG, ale i zájem zahraničních dodavatelů zemního plynu dodávat stlačený zemní plyn. 
 
Reklama