Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. Jan Schindler


Gazprom
20.5.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Obchod se zemním plynem prochází významnou změnou, díky zkapalněnému zemnímu plynu se stává čím dál tím víc globálnějším. Jak na tento vývoj reaguje dosud největší producent na světě, Rusko? Co dělá konkurence Gazpromu, společnost Novatek? Co plánuje, jak čelí sankcím ze strany USA?

9.5.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Senioři jsou nejčastější obětí podomních prodejců. Stát i obce v poslední době dělají hodně, aby je před nimi ochránily, ale přeci jenom nejvíce může pomoci zájem potomků. V čem by mohla spočívat jejich pomoc?

Ukrajina, Rusko, USA, EU
1.5.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

V souvislosti s ukrajinskou krizí vystupuje do popředí spousta otázek jak zabezpečit dodávky zemního plynu do Evropy. Nabízí se různá řešení, jsou ale všechna reálná? Jaká je situace na Ukrajině? Jaké možnosti má Rusko? Pomohou Spojené státy Evropě?

elektroměr
19.4.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

I přes různé zprávy ohledně nedostatku plynu jeho ceny v prvním čtvrtletí nadále klesaly. Ten samý trend vykazuje elektřina. Klesá rovněž počet změn dodavatelů energií. Jaká jsou konkrétní čísla a co se stalo na našem energetickém trhu? Jak se dařilo e-aukcím, byla to jen „móda“, či pokračují v nastoleném trendu loňského roku?

5.4.2014
Ing. Jan Schindler, Ing. Miroslav Hořejší, Ing. Zdeněk Reinberk, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Podpisem Memoranda o podpoře informovanosti zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích mezi Energetickým regulačním úřadem a společností Topinfo s.r.o. byl ukončen přes 1 rok trvající proces ověřování objektivity a nezávislosti Kalkulátoru cen energií TZB-info ze strany ERÚ. Kalkulátor cen energií TZB-info je jako jediné komerční porovnání dodavatelů energií umístěn na webových stránkách Energetického regulačního úřadu.

2.4.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Obnovitelné zdroje jsou v České republice často považovány za zdroj potíží, hledají se tam, kde nejsou. Jinde namísto toho hledají řešení. Řešením může být technologie přeměny elektřiny na plyn za účelem uchování energie pro budoucí spotřebu.

Škoda Octavia na zemní plyn
27.3.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Zemní plyn již dávno není jen palivem vhodným jen pro vytápění. Jednou z možností je jeho použití v dopravě. O tom, že toto palivo je perspektivní, svědčí nejen zájem automobilek o sériovou výrobu vozidel na CNG, ale i zájem zahraničních dodavatelů zemního plynu dodávat stlačený zemní plyn.

plynový sporák
11.3.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

V souvislosti s ukrajinskou krizí se objevují spekulace, že by mohlo dojít k zastavení dodávek plynu proudícího přes Ukrajinu, a tím ke zhoršení zásobování České republiky. Je třeba se toho skutečně obávat, nebo nejsou obavy namístě?

USA Flag oil
6.3.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Břidlicový plyn je jedním z nejpopulárnějších témat dneška. Hodně již bylo řečeno a spousta odborných prací byla napsána. V myslích spotřebitelů je břidlicový plyn srovnáván se zemním plynem. Všichni věří, že těžba a využívání břidlicového plynu přinese levnější energii, vytvoří nová pracovní místa a pomůže snížit emise uhlíku. Jaká je realita, co rozvoj těžby přinesl a komu?

Fronta lidí
21.2.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Občas se na našem energetickém trhu objeví nový dodavatel se smělými plány na získání významného tržního podílu. Jsou však tyto plány reálné? Z čeho plyne chování zákazníků, s čím musí noví dodavatelé počítat?

Vývoj na burze
13.2.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Na Českomoravské komoditní burze Kladno se v roce 2013 zobchodovalo rekordních 4,6 milionu megawatthodin elektřiny a plynu. Je to o 23 % (ve finančním vyjádření o 15 %) než v dosud nejúspěšnějším roce 2012. Uzavřeno bylo 5 668 kontraktů.

Aukční kladívko
11.2.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Blíží se první výročí pořádání aukcí pro domácnosti. Zpočátku se setkaly s nadšením, které vystřídala kritika. Jaký je nynější pohled na ně, stále se vyplatí? Na co si nyní dát pozor a jak má postupovat zájemce mimo místa, kde jsou pořádány?

podpis smlouvy
16.1.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Oslovil Vás obchodní zástupce a slíbil Vám snadné vyřízení formalit spojených s převodem smlouvy? Hrozí Vám nyní sankce ze strany původního dodavatele pro porušení závazku? Těmito otázkami se zabývám v následujícím článku. Komentuji spor mezi Centropolem a některými dalšími dodavateli ohledně odstoupení od smlouvy.

elektřina a plyn
14.1.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Článek rekapituluje události a hodnotí statistická data za uplynulý rok 2013. Popisuje např. vývoj na energetických burzách, události nejen na našem energetickém trhu. Tabulky seznamují čtenáře s vývojem změn počtu zákazníků v energetických společnostech.

grafy
21.12.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Podle statistik patří náš trh s energiemi k nejrozvinutějším v Evropě. Zákazníci u nás často mění dodavatele, a tak jsou nuceni zabývat se otázkou jak vybrat toho nejlepšího. Na co si dát pozor, na co se zaměřit? A jak dopadlo vyhodnocení diskusních příspěvků za uplynulý rok, který dodavatel byl nejlépe hodnocen a naopak o kterém se mluvilo nejvíce kriticky?

13.12.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Jak se změnily celkové ceny elektřiny či zemního plynu po ohlášeném zlevnění dodavatelů? Kdo zlevnil nejvíc a kdo nezlevnil vůbec, či dokonce zdražil? Potvrdily se prognózy o zdražení v důsledku oslabení kurzu koruny?

28.11.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Bojíte se tuhé zimy, máte strach z následného účtu za dodávku zemního plynu? Možná tato obava je díky novým produktům energetické společnosti RWE zbytečná. Ta tvrdí, že zákazník s produkty Termo v tuhé zimě ušetří. Je tomu skutečně tak?

elektroměr
22.11.2013
Ing. Jan Schindler, redakce

Jak se dotknou připravované změny rozpočtů domácností? Kterých tarifních sazeb se změna nejvíce týká? Bude se všude jen zlevňovat, či dojde i ke zvýšení ceny? Článek přináší podrobné srovnání státem regulovaných cen elektřiny tohoto roku a roku následujícího. 
 
Reklama