Dotaz našeho čtenáře p. Radima Osičky v rubrice "Ptejte se" byl inspirací pro napsání článku s rozborem provozních nákladů na ohřev teplé užitkové vody elektřinou a plynem.
Článek uvádí základní informace o mechanismu tvorby světových cen energetických surovin (ropa, topný olej, zemní plyn, propan). Dále jsou uváděny odkazy na stránky největších světových burz, kde jsou aktuální ceny přímo dostupné spolu s dalšími informacemi charakterizující komodity a způsob jejich obchodování.
Využití elektrické energie pro vytápění by mohlo po zdražení zemního plynu opět získat na zajímavosti. To ale jen za předpokladu, že (prakticky) monopolní dodavatel - ČEZ bude uplatňovat na českém trhu rozumnou cenovou politiku. Pro posouzení jsme provedli porovnání současných platných tarifů s nově navrhovanými.
Minulý týden jsme zveřejnili nové ceny elektřiny a plynu, které budou platit od 1.1.2001. U elektřiny se ale příští rok se ale bude kromě změny cen přecházet na jiné sazby podle nové tarifní struktury. Přehled nových sazeb pro dodávku elektřiny domácnostem dosud nebyl nikde publikován a vy si jej můžete přečíst právě na Topinfu, dnes i s podmínkami pro přiznání tarifu a nově navrženými cenami všech tarifů.
Zvýšení tzv. regulovaných cen (jinak řečeno dotovaných z jiných příjmů) zemního plynu a elektřiny jistě nikoho nepřekvapilo. Každý, kdo jen trochu sleduje dění v této oblasti, to musel čekat. Co ale překvapilo, bylo to, že ministr Grégr bez jediného slůvka vysvětlení opustí dosavadní plánovanou postupnou nápravu cen a prohlásí, že ....