Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 10.2.2025 do 12.3.2025


zpět na aktuální články

12.3.2025
prof. Ing. Danka Barloková, PhD., prof. Ing. Ján Ilavský, PhD.

Recenzovaný Prvé úpravne vody na Slovensku boli vybudované v tridsiatych rokoch minulého storočia za účelom získania kvalitnej pitnej vody. V článku je uvedený prehľad úpravní vôd, technológií použitých v úprave vody v priebehu ich existencie. Celkový počet úpravní, ktoré boli dané do prevádzky, je 138, s výkonom od 1 l/s do 1000 l/s upravenej vody. V súčasnosti je z tohto počtu v prevádzke 80 úpravní vôd, 14 z nich bolo zrekonštruovaných, nielen stavebná časť, ale aj technologické zariadenia boli nahradené novšími, účinnejšími tak, aby upravená voda spĺňala požiadavky kladené na pitnú vodu dané Vyhláškou MZ SR č. 91/2023 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou.

Domácí fotovoltaická elektrárna, foto © TZB-info
11.3.2025
Ing. Erika Langerová, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Kybernetickou bezpečnost domácností zatím nikdo nehlídá. Přitom domácnosti dnes běžně do soustavy dodávají elektřinu a začínají poskytovat flexibilitu. Jaká rizika to přináší?

10.3.2025
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra pozemního stavitelství

Recenzovaný Druhá část cyklu článků o problematice zděných staveb situovaných na povodňovém území pojednává o zvláštnostech u historických a památkově chráněných objektů. Dále pak o úpravě dilatačních spár, ochraně proti působení tlakové vody a úpravě vnitřních rozvodů technických zařízení budov. V neposlední řadě pak problematikou sanací objektů po zásahu povodňovou vlnou.

6.3.2025
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný Návrh zásobníku teplé vody nebo zásobníkového ohřívače vody spočívá především ve stanovení jeho objemu, který by měl pokrývat potřebu teplé vody v odběrové špičce. Při stanovování objemu podle křivek dodávky a odběru tepla metodou podle ČSN 06 0320 je třeba znát odběr teplé vody v průběhu celé periody, která zpravidla zahrnuje 24 h. Pro návrh křivky odběru tepla často chybí potřebné informace a výpočet je pracný. Tento příspěvek popisuje jednoduchou metodu stanovení objemu podle odběrové špičky, která je založena na údajích z měření spotřeby teplé vody a průběhu jejího odběru v různých budovách.

4.3.2025
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra pozemního stavitelství

Recenzovaný Příspěvkem začíná první část cyklu článků o problematice zděných staveb situovaných na povodňovém území. V první části je pojednáno jak o obecné problematice týkající se zajištění stávajících staveb proti účinkům povodňové vlny, tak také o konkrétních možnostech realizace dodatečných stavebních úprav u stávajících objektů. A to z hlediska vnitřní dispozice i z hlediska možností statického zajištění nosných konstrukcí.

3.3.2025
Ing. Martin Šimko, PhD., prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., Ing. Lukáš Živner, PhD., prof. Ing. Ján Takács, PhD., Mgr. Daniel Szabó

Recenzovaný Na základe skúmania vplyvu nízkoteplotných veľkoplošných sálavých systémov vo vykurovacom období na tepelnú pohodu kancelárskych priestorov je možné konštatovať, že sú schopné zabezpečiť požadované tepelné výkony vo vykurovacom období, ktoré deklaruje výrobca.

25.2.2025
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Průtokový ohřev vody má výhody, ale klade větší požadavky na zdroj tepla. Ohřívače mohou být součástí jedné výtokové armatury, určeny pro více výtoků například v bytě, ale i až stovky výtoků v rámci sítí CZT. Ohřev je buď přímý nebo nepřímý přes otopnou vodu.

24.2.2025
Jiří Janša, Tedom

Odborný Plynovou kogenerační jednotku lze využít i jako náhradní zdroj elektrické energie při výpadku elektrické sítě. Sníží se nároky na primární rychle reagující náhradní zdroj, který může být výkonově menší, levnější.

20.2.2025
Ing. Radek Urbánek, M.Sc.,, Bc. Karol Plaštiak

Recenzovaný Drevostavby získavajú rok od roku čoraz väčšiu dôležitosť a popularitu v našich krajinách (SK a CZ). Aj u nás boli už realizované prvé projekty plochých striech v drevostavbách na objektoch s väčšou plochou. Avšak určite je dobré pozrieť sa na túto problematiku k našim blízkym západným susedom, kde skúsenosť a neprerušená technická prax, ale hlavne schopnosť poučiť sa z vlastných chýb dali vznik bezproblémovým detailom, ale aj celému technickému konceptu riešenia. Tak mohli vznikať projekty drevostavieb s plochou strechou nielen v oblasti výstavby RD, ale aj v oblasti občianskej výstavby a dokonca priemyslu. Cieľom tohto článku je teda vysvetlenie si pravidiel technickej praxi a spôsobov návrhu pre bezpečnú dvojplášťovú plochú strechu s prevetrávanou medzerou s ohľadom a odporúčaniami na technickú prax a štandardy v krajinách D-A-CH a na základe slovenských pravidiel a STN. Skratka D-A-CH znamená D – Deutschland (Nemecko), A – Austria (Rakúsko), CH – Confœderatio Helvetica (Švajčiarsko).

17.2.2025
Ing. Jan Králíček, Ph.D., Ing. Miroslav Kučera, Ph.D.

Recenzovaný Článek pojednává o akustické simulaci, vyhodnocení a měření hluku venkovní jednotky tepelného čerpadla vzduch/voda instalované u rodinného domu. V příspěvku je řešeno několik variant umístění tepelného čerpadla a jejich vliv na výslednou hlukovou situaci v chráněných venkovních prostorách sousedních staveb a dodržení či překročení hygienických limitů daných Nařízením vlády 272/2011 Sb.

17.2.2025
Ing. Dominik Špilák, PhD., Technická univerzita vo Zvolene, Slovensko

Recenzovaný Cieľom príspevku je poukázať, aký vplyv na výsledky počítačového modelovania prenosu tepla v drevenom nosníku zaťaženéhom požiarom majú vstupné údaje o materiálových vlastnostiach a ako je možné zvýšiť presnosť výsledkov počítačového modelovania. Metodika práce pozostávala z vykonania požiarnych skúšok ako základu pre model konečných prvkov s implementáciou 6 rôznych nastavení materiálových vlastností na základe výstupov zo strednodobých skúšok. Výsledky modelovania boli navzájom porovnané so skutočnými požiarnymi skúškami pomocou koeficientu spoľahlivosti. Výsledky simulácií ukázali dôležitosť úpravy vstupných údajov.

16.2.2025
doc. Ing. Dušan Stehlík, Ph.D., Ing. Karel Spies, Ing. Pavlína Tanečková

Recenzovaný Výzkumem bylo prokázáno, že stmelením asfaltového recyklátu asfaltovou emulzí dosáhneme dostatečné pevnosti podkladní vrstvy. Zároveň v kombinaci s mírným zahřátím stmelené směsi dojde k mnohonásobnému zvýšení požadovaných parametrů (především pevnosti v příčném tahu) této směsi, právě díky aktivaci obsaženého pojiva v recyklátu. Tato možnost úpravy je vhodná pro většinu asfaltových recyklátů používaných v ČR, které obsahují pojivo s bodem měknutí okolo 60 °C. Navrhovaná technologie se osvědčí zejména při výstavbě, opravě či údržbě komunikací, a tento cenný materiál v podobě asfaltového recyklátu se jistě dočká adekvátního využití. Téma se řešilo i v rámci letošní konference Izolace.

14.2.2025
Ing. Rudolf Vyhnálek, Ph.D., cadconsulting, spol. s r. o.

Recenzovaný O metodě BIM se ve stavebnictví hovoří stále častěji. Aktuálně je ve hře aktualizace vydané Koncepce zavádění metody BIM v ČR. Hlavním důvodem rozšíření konceptu BIM na informační modelování staveb a oblast managementu informací o stavbách, včetně souvislostí a vazeb v rámci vystavěného prostředí, je proces digitalizace, levnější realizace staveb, jejich efektivnější provoz, zvýšení kvality a přístup k přesným a úplným informacím o stavbách. Přestože je celý obor TZB stále velmi konzervativní, ani jemu se nevyhne. Vytápění a chlazení, stejně jako jiné technologie TZB, patří mezi stěžejní části projektu pozemních staveb, a tudíž se tato problematika dotýká i této profese.

11.2.2025
Ing. Martin Magura, PhD., Ing. Ján Brodniansky, PhD., Ing. Tomáš Klass, PhD.

Recenzovaný Obvodový plášť moderných budov plní nielen architektonicko-estetickú funkciu, ale aj vytvára obálku budovy, ktorá zabezpečuje kvalitu vnútorného prostredia. Opláštenie chráni interiér pred poveternostnými vplyvmi a zároveň musí spĺňať vysoké nároky na tepelnoizolačné vlastnosti. Dôležitým kritériom je aj pevnosť a bezpečnosť kotviaceho systému fasády k nosnej konštrukcii stavby. Ak tento systém nie je dostatočne tuhý, môže dôjsť k roztváraniu spojov, čo naruší vodotesnosť a vzduchotesnosť fasády. Pri zlyhaní systému môže dokonca dôjsť k vypadnutiu celého fasádneho elementu. Tento článok nadväzuje na predchádzajúci, ktorý sa zaoberal plechovými systémovými úchytmi – pracňami, ktoré sa používajú najmä na uchytávanie okenných rámov do otvorov. Popisuje postup experimentálneho overenia odolnosti masívnejšieho typu ťažšieho kotvenia určeného skôr pre predsadené ľahké fasádne systémy.

10.2.2025
prof. Ing. Jiří Hirš, CSc., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Nový pohled na využívání centralizovaných a decentralizovaných zdrojů energie v budovách, zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů a nové možnosti využití sdílení energie v komunitách přinášejí do oblasti hospodaření s energií nová technická řešení, která se budou v dalších letech více rozšiřovat. Tento článek se zabývá analýzou využití potřebné a přebytečné/nevyužité energie v lokalitě s vhodnou skladbou typů budov a využitelným energetickým potenciálem.

10.2.2025
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Geotermie není jen teplo z hlubokých zemských vrstev, ale i z vrtů o hloubce okolo 100 až 300 metrů, které je základem pro tepelná čerpadla země-voda. Aktuálně se zřizují i vrtná pole s desítkami až stovkami vrtů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama