Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 24.6.2024 do 2.8.2024


zpět na aktuální články

2.8.2024
Ing. Ondřej Kosík, prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc.

Recenzovaný V souvislosti s evropskou legislativou bude pro všechny čistírny odpadních vod (ČOV) stanoven soubor požadavků k odstraňování vybraných léčivých látek. Cílem této práce je stanovit účinnost různých řešení na přírodní bázi (NBS) pro dodatečné odstranění mikropolutantů.

31.7.2024
Ing. Mária Füri, PhD., STU Stavebná fakulta, Bratislava

Recenzovaný Zateplením obálky bytového domu sa zmení tepelná strata jednotlivých miestností a tieto zmeny nie sú rovnomerné, závisí od umiestnenia vzhľadom k obálke domu. Nastavenie ekvitermickej krivky musí vychádzať od najmenej priaznivej miestnosti.

31.7.2024
Milan Mrkáček

Odborný V minulém článku jsme se věnovali podkladům z anhydritu ve všeobecné rovině. Nyní se zkusme podívat na tuto problematiku optikou konkrétního typu podlahové krytiny, a to podlah stále velmi populárních – vinylových.

30.7.2024
Ing. Pavel Dědina, Gerotop spol. s r.o.

Odborný TZB-info doporučuje Regenerace podchlazeného vrtu v důsledku chyby v projektu nebo následného zvýšení čerpání tepla je možná. Například odvodem tepla do vrtu z chlazení domu. Je třeba zohlednit přípustnou teplotu a vlastnosti potrubí, což při běžném provozu v rodinném domě není problém.

29.7.2024
doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc., VUT v Brně, asociace ARSM

Recenzovaný Článek se zabývá analýzou minerálních stavebních a demoličních odpadů v České republice v letech 2007 až 2022. Analýza vychází z údajů České informační agentury životního prostředí. Bylo prokázáno, že produkce recyklovaných minerálních stavebních a demoličních odpadů se v tomto období zvýšila čtyřnásobně, podíl recyklovaných minerálních stavebních odpadů na trhu s minerálními stavebními odpady činí přibližně 15 %.

28.7.2024
Ing. Tomáš Macsek, Ph.D., Ing. Tomáš Chorazy, Ph.D., prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc.

Recenzovaný Tento článek prezentuje výsledky projektu s názvem Za zdravější a lepší vodu v Brně, který měl za úkol identifikovat a kvantifikovat znečištění pitných a odpadních vod města Brna. Studie by měla být jedním z podkladových materiálů pro vytváření nových legislativních požadavků pro řízení snížení vlivů tohoto znečištění na člověka a životní prostředí.

Foto © ELyrae, Fotolia.com
25.7.2024
prof. Ing. Vítězslav Benda, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická, Katedra elektrotechnologie

Odborný Článek udává současnou instalovanou kapacitu fotovoltaických systémů (celkový kumulovaný i ročně instalovaný výkon) a podíl jednotlivých zemí. Dále se zabývá podílem fotovoltaiky na výrobě elektrické energie ve vybraných zemích a porovnává tento podíl s globálním průměrem a průměrem EU. Zabývá se rovněž změnami technologie fotovoltaických modulů, trendy změn účinnosti a ceny fotovoltaických modulů a podává informace o vývoji roční výrobní kapacity největších výrobců fotovoltaických modulů.

22.7.2024
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Plynová tepelná čerpadla patří do skupiny teplem poháněných tepelných čerpadel, TDHP (Thermally Driven Heat Pumps). Ke své činnosti, tedy k přenosu tepelné energie z nositele tepla s nižší teplotou na nositele tepla s vyšší teplotou, využívají energii uvolňovanou při oxidaci plynu.

21.7.2024
Ing. Miloš Slivanský, PhD., Ing. Ádám Vařga

Recenzovaný Nová prefabrikovaná zákrytová doska po jej osadení na stavenisku vykazovala viditeľné poruchy, pričom sa jednalo najmä o početné trhliny. Preto boli pri diagnostickej prehliadke posudzované kritéria ako celistvosť a tvarová kompaktnosť (poškodenia, trhliny, deformácie, imperfekcie a pod.) a technický stav povrchovej úpravy. Zákrytová doska uzaviera priestor novej kanalizačnej čerpacej stanice.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Zdroj: archiv UTB
16.7.2024
Ing. Lenka Kouřilová, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Odborný Dokumentace se zaměřuje na aplikaci teoretických principů v reálném provozu, konkrétně na objektech Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Představujeme postupný proces vytváření dokumentace zdolávání požáru pro specifický objekt, který vyžaduje zvláštní ohled na jeho atypický charakter a vysoké riziko provozu.

15.7.2024
Ing. Petr Michal, IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

Odborný Dnešní doba způsobuje, že spoustu vynálezů přijímáme automaticky, aniž bychom chápali, jak vlastně fungují. Takovým vynálezem je i tepelné čerpadlo, jehož historie sahá až do 19. století. Informace v článku jsou aktuální i v 21. století a mohou pomoci řešit problémy.

15.7.2024
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Ing. Viktória Bajzecerová, Ph.D.

Recenzovaný Lepenie masívnych drevených panelov a čerstvého betónu za účelom šmykového spojenia považovať za veľmi efektívne a takmer dokonale tuhé, avšak vplyv zmrašťovania betónu sa negatívne prejavuje na náraste priehybu. Eliminovať tieto deformácie je možné len dostatočným vzopätím, ktoré nie je možné dosiahnuť bežným podopretím počas výstavby, ale len pomocou predpätia. Technické riešenie predpätého spriahnutého CLT-betónového panela pozostávalo z vyklenutia CLT panela v upínacom zariadení až na úroveň 1/100 rozpätia a následnej aplikácii lepidla a čerstvého betónu. Po stvrdnutí betónu a uvoľnení kotvenia sa vnieslo predpätie do spriahnutého panela. Merania potvrdili, že zvolená hodnota vzopätia na úrovni dosiahnutia návrhovej odolnosti CLT panelov v ohybe sa ukázala ako adekvátna a dostatočná na elimináciu priehybu od pôsobenia vlastnej tiaže a zmrašťovania betónu.

12.7.2024
doc. Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Filip Mečíř

Recenzovaný Snižování nákladů na energie je v současné době, ovlivněné skokovým růstem cen, velmi diskutovaným tématem. Jednou z možností je „útěk“ na spotové trhy, druhou, často volenou, pak instalace fotovoltaických elektráren na vodárenské objekty a přilehlé pozemky. Plné využití potenciálu těchto možností je ovšem vázáno na možnosti časového přesunu výroby a přepravy pitné vody. Vzhledem k těmto požadavkům se jako východisko jeví využití neuronových sítí pro predikce spotřeby vody a optimalizačních algoritmů v rámci SCADA systémů.

Autonomní pásová technika firmy Built Robotics při instalaci základových sloupků. Zdroj: Built Robotics
11.7.2024
Mgr. Oldřich Sklenář

Odborný Jedním z problémů, kterému můžeme v budoucnu čelit při výstavbě fotovoltaických elektráren, je nedostatek pracovních sil. Tento článek shrnuje technologická řešení, která jednak pomáhají tomuto nedostatku předcházet, jednak přispívají ke zrychlení výstavby především větších instalací. Vývoj a výroba podobných systémů pak může představovat příležitost pro uplatnění domácího průmyslu.

8.7.2024
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. arch. Bc. Anna Gregorová

Recenzovaný TZB-info doporučuje Dřevostavby, tj. stavby, u kterých je dominantně použitým materiálem dřevo a výrobky na bázi dřeva, jsou v současnosti předmětem rostoucího zájmu developerů a odborné veřejnosti. Je to především díky tomu, že nabízejí alternativní způsob výstavby bezpečných staveb s velkým ekologickým přínosem. Předpoklady pro jejich větší realizaci jsou potom vytvářeny pomocí nových verzí evropských norem. V tomto příspěvku jsou pezentovány některé nové postupy pro jejich navrhování podle 2. generace Eurokódu 5.

3.7.2024
Milan Mrkáček

Odborný Anhydritové potěry, potěry na bázi síranu vápenatého, kalcium-sulfátové potěry, „sádra“, prostě „anhydrit“ – různé názvy pro jeden typ interiérové podkladní vrstvy. Jedněmi milovaný, jedněmi obávaný.

1.7.2024
prof. Ing. Leonard Hobst, CSc., Ing. Monika Doležalová, Ing. Pavel Klika, Ph.D.

Recenzovaný Dochované podrobné údaje o spotřebě otopu (koksu) pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody funkcionalistického bytového domu z 30. let vedly k myšlence porovnat energetickou náročnost těchto domů v době jejich výstavby se současností a sledovat, jak se projevují modernizační zásahy jak do otopné soustavy, tak do vlastní konstrukce bytového domu, a tyto modernizační zásahy kvantifikovat.

24.6.2024
Ing. Karel Drbal, Ph.D., Výzkumný ústav vodohospodářský

Recenzovaný Cílem příspěvku je uvedení principů postupů použitých pro vymezení oblastí s významným povodňovým rizikem. Současně budou představeny metody, které jsou doporučeny odborné veřejnosti v Metodice tvorby map povodňového nebezpečí a povodňových rizik s návazností na další zdroje, včetně zdrojů zahraničních.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama