Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Požární bezpečnost staveb
Archiv článků od 25.11.2019 do 4.7.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

© Fotolia
4.7.2020
Profesní komora požární ochrany, z.s.

Zveme Vás na cyklus odborných seminářů Profesní komory požární ochrany na téma „Provoz a kontroly PBZ“. Jednotlivé semináře jsou připraveny pro odbornou veřejnost a odborně způsobilé osoby v požární ochraně a jejich obsah je zaměřen na současnou praxi a soulad s předpisy v požární bezpečnosti. Přednášejícími jsou špičkoví odborníci v oblasti požární ochrany a členové Prezidia PKPO.

3.7.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Požární odolnost vzduchovodů se řídí pravidly uvedenými v projekčních normách ČSN 73 0810 Požární bezpečnost staveb – Společná ustanovení a ČSN 73 0872 Požární bezpečnost staveb – Ochrana staveb proti šíření požáru vzduchotechnickým zařízením. V roce 2016 prošla zásadní novelizací návrhová norma ČSN 73 0810, ve které v kapitole 9 věnované vzduchotechnickým systémům došlo k dlouho očekávanému sjednocení se zkušební normou ČSN EN 1366-1. Ta v České republice platí již od roku 2000.

7.6.2020
Ing. Petr Tánczos, PhD., Mgr. Bc. Viktória Sláviková, Ing. Zoltán Tánczos, PhD., doc. Ing. Mikuláš Monoši, PhD.

Odborný Článok sa venuje zásahom a výcviku hasičov pri dopravnej nehode elektromobilu, prípadne požiaru. Rozoberá vývoj elektromobility na Slovensku a analyzuje riziká súvisiace so zásahovou činnosťou pri dopravnej nehode prípadne požiaru elektromobilu a pripravenosť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru na dané udalosti. Navrhuje možnosť bezpečného zásahu hasičov, formu odborno-metodického zamestnania a praktického výcviku proti možnému neúspešnému zásahu v budúcnosti. Podrobnejšie informácie k tejto problematike predloží záujemcom Hasičský záchranný zbor.

29.4.2020
Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

Je předmětem odborné diskuse, do jaké míry rekonstruovat a zjednodušit požární kodex v oblasti projektování staveb s ohledem na soudobé potřeby a poznatky v oboru stavebnictví. Na konferenci Požární bezpečnost staveb téma přednášel Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD.
16.4.2020
doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD., Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

Na dřevostavby byly v požárním kodexu historicky kladeny přísné požadavky a značná omezení. Doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD., v přednášce vysvětluje, že dřevo jako stavební materiál nabízí mnohé výhody. Přednáška přibližuje možnosti bezpečného využití dřeva v konstrukcích a povrchových úpravách staveb.

kpt. Ing. Martin Podjukl
9.4.2020
kpt. Ing. Martin Podjukl, MV ČR-generální ředitelství HZS ČR, Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

I sebemenší požár znamená pro památkově chráněné stavby obrovské riziko. Martin Podjukl popisuje některé charakteristické znaky a okolnosti vzniku mediálně zajímavých případů požárů památek. Společně s rozborem dílčích a méně známých požárů historických a církevních budov lze zhodnotit současné možnosti a limity požární ochrany těchto unikátních staveb.

9.3.2020
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., VŠB TUO FBI Ostrava, externí školitel

Recenzovaný Příspěvek stručně specifikuje možnosti výpočetních odhadů velikosti havarijních úniků plynů a kapalin z nádrží, potrubí a zařízení pod tlakem, rychlosti vypařování nevroucí kapaliny z kaluže vzniklé výronem a adiabatického mžikového výparu zkapalněného plynu při jeho výronu do okolí.

5.3.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Izolační materiály Isover plní svoji nezastupitelnou úlohu i při izolaci plochých střech. Jak je známo, teplo nejvíce uniká vzhůru, proto jsou na střechy kladeny nejpřísnější energetické požadavky. Správně navržená střecha musí splňovat i další, neméně důležité požadavky, jako je mechanická odolnost v případě pochozích střech, požární odolnost v případě „lehkých“ plochých střech halových objektů, nebo akustické požadavky u hlučných provozů.

4.3.2020
Profesní komora požární ochrany, z.s.

Zveme Vás na cyklus odborných seminářů Profesní komory požární ochrany na téma „Provoz a kontroly PBZ“. Jednotlivé semináře jsou připraveny pro odbornou veřejnost a Odborně způsobilé osoby v Požární ochraně a jejich obsah je zaměřen na současnou praxi a soulad s předpisy v požární bezpečnosti. Přednášejícími jsou špičkoví odborníci v oblasti požární ochrany a členové Prezidia PKPO.

Pražská Invalidovna, ilustrační obrázek © yakub88 - Fotolia.com
24.2.2020
prof. Ing. Milan Holický, Ph.D., DrSc., ČVUT Praha, Kloknerův ústav

Recenzovaný Článek představuje základní kritéria v hodnocení konstrukcí památkových budov. Celý postup je podrobně popsán v ČSN EN 13822, Příloze I. Záměrem je poskytnout rovněž doplňující pokyny pro používání této mezinárodní normy pro konstrukce budov kulturních památek. Pokyny zde uvedené se mají dodržovat společně se všemi dalšími články mezinárodně platné normy ČSN EN 13822 a ostatních předpisů.

30.1.2020
Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

TZB-info doporučuje Jak skloubit moderní požadavky na dřevěné konstrukce s historickou roubenou stavbou? A lze aplikovat současné systémy požární bezpečnosti v replice historické konstrukce? O tom, jak se nahlíželo na obnovu zničené památky a jak se nový Libušín projektoval, přednášel architekt Jakub Masák na konferenci Požární bezpečnost staveb v září 2019 na veletrhu For Arch.

19.12.2019
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

HE3DA při poslední demonstraci předvedla požární odolnost své baterie v porovnání s klasickými články.

19.12.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Metoda BIM má být od roku 2022 pro veřejné zadavatele povinná. Aby na to bylo české stavebnictví připravené, organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO ČR) ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci (ČAS) sérii workshopů a konferencí.

3.12.2019
Miroslava Ševčíková, Vědecko-výzkumný uhelný ústav (VVUÚ) Ostrava Radvanice

Recenzovaný V tomto příspěvku je věnována pozornost základnímu prvku prvotní ochrany, a to detekčním zařízením pro zachycení vzniku nebezpečných koncentrací plynů a par kapalin. Jsou zde vybrány a popsány základní zkoušky podle typu zařízení a druhu detekovaného plynu, které jsou nezbytné při zajištění jejich správné a spolehlivé funkce.

Ilustrační obrázek © Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com
25.11.2019
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., VŠB TUO FBI Ostrava, externí školitel

Recenzovaný Článek stručně uvádí základní odbornou terminologii, chyby a výpočetní algoritmy odhadu nejistot typu A, typu B, kombinované a rozšířené nejistoty výsledků naměřených při zkouškách, zdůrazňuje nezbytnost, aby obsluha zkušebních zařízení a měřidel měla potřebné teoretické znalosti a management zkoušek plnil úkoly specifikované normou ČSN EN ISO/IEC 17025.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama