Ředitel Státní energetické inspekce František Plecháč popisuje ze svého pohledu současný stav v plnění zákona č. 406/2000 Sb. Podle něj mají mít např. všechny bytové domy v ČR instalovány termostatické ventily u otopných těles do 31.12.2004.
Ředitel Státní energetické inspekce František Plecháč popisuje ze svého pohledu současný stav v plnění zákona č. 406/2000 Sb. Podle něj mají mít např. všechny bytové domy v ČR instalovány termostatické ventily u otopných těles do 31.12.2004.
Největší česká komunální výtopna na biomasu s výkonem 9 MW stojí už více než dva roky v Bystřici nad Pernštejnem. Je moderní, funguje, jak má, ale přesto se díky nekompetentním zásahům státu může dostat do problémů. Proč? Čtěte v rozhovoru TZB-info s dlouholetým bystřickým starostou a nezávislým senátorem Ing. Josefem Novotným.
Celý projekt oficiálně vznikl pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. MŽP zadalo v rámci Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie takové podmínky, aby školy, které se do programu přihlásí, měly možnost získat opravdu kvalitní nástroj k této osvětové kampani zdarma.
Před několika lety se o Božím Daru, malé obci na hřebeni Krušných hor, hojně psalo jako o nejekologičtější obci v republice. Obec totiž přijala v roce 1994 dokument zvaný Ekologizační desatero, který se zabýval komplexní "ekologizací" obce. V první etapě se instalovaly především elektrokotle ve spojení se solárními kolektory, později se začala stále více uplatňovat tepelná čerpadla. A jak vypadá situace nyní, po téměř deseti letech? Na to jsme se zeptali dlouholetého starosty Božího Daru, Ing. Jana Horníka.
V hornorakouském Welsu dnes skončil již 20. ročník veletrhu energetických úspor EnergiesparMesse. To, že je na výstavišti běžně slyšet čeština a slovenština, ukazuje na skutečný zájem našich lidí o témata související s efektivním využíváním energie a obnovitelným rozvojem společnosti. Přístup Horního Rakouska by pro nás mohl být v některých bodech jistě příkladem stanovení a naplňování energetické koncepce. Bohužel se nám někam vytratilo to Masarykovo "A 'de se!".
Dnem 1. května 2004 by měl nabýt účinnosti nový zákon, který nahradí stávající zákon č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty. Vládní návrh nového zákona je od 5. listopadu loňského roku projednáván v parlamentu. Ve čtvrtek 26. února ho ve třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna, včetně několika set pozměňovacích návrhů. Tento počet mimo jiné svědčí i o tom, že vládní návrh obsahuje velké množství špatně zpracovaných nebo kontroverzních ustanovení.
Na takto položenou otázku si asi málokdo dokáže odpovědět. Při hledání odpovědi se nám totiž hned vybavují další otázky. Potřebujeme vůbec státní energetickou koncepci (SEK)? V čem by se měla lišit od těch předchozích "socialistických" nebo od poslední koncepce zpracované Ministerstvem průmyslu a obchodu za ministra Grégra a přijaté vládou v roce 2000? Měla by být koncepce závazným, právně vynutitelným dokumentem, nebo jen seznamem představ a zbožných přání autorů?
To bylo hlavní motto demonstrace svolané řadou ekologických organizací, která se uskutečnila 28. ledna před Úřadem vlády v Praze na Klárově. Občané protestovali proti aktualizaci Státní energetické politiky v podobě navržené ministerstvem průmyslu a obchodu, především proti plánované výstavbě další jaderné elektrárny, zrušení územních ekologických limitů těžby v Podkrušnohoří a proti plánům na výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.
Rozhovor s Ing. Jiřím Frýbou (nar. 1938), místopředsedou Společnosti pro techniku prostředí a odborným garantem 16. Konference Klimatizace a větrání 2004.