Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická náročnost budov
Archiv článků od 28.1.2022 do 29.8.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.8.2022
Ing. Ondřej Kaňka, Ing. Josef Hodboď

Odborný Tepelné čerpadlo země-voda plní kritéria energetické náročnosti pro průkaz energetické náročnosti PENB bez nutnosti kombinace s dalšími technickými zařízeními, jako je řízené větrání s rekuperací, tepla, fotovoltaická elektrárny, kamna na dřevo, pelety, tepelný solární systém atp.

20.7.2022
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Energetickými štítky jsou povinně vybavena TČ od 26. 9. 2015 do jmenovitého tepelného výkonu 70 kW a souběžně od tohoto data musí nové výrobky splňovat minimální hodnoty sezónní energetické účinnosti vytápění, které jsou závazné pro TČ do jmenovitého tepelného výkonu až 400 kW.

Bytové domy na Jižním městě v Praze (Foto J. Hodboď)
20.6.2022
Ing. Veronika Dokoupilová, doc. Ing. Petr Horák, Ph.D.

Recenzovaný Zpřísňování kritérií ENB a snaha o prosazení komplexního pohledu, nejen potřeby energií spojených s bydlením, ale i místem bydlení, způsobem dopravy atp. ukazují, že současný stav není systémově vyřešený. Splnit nová kritéria i ve stávajících budovách, z nichž mnohé neprošly ani základním zateplením, bude velmi náročné, i když nutné.

10.6.2022
redakce

Před námi stojí velká výzva a tou je digitalizace hydronického vyvažování a regulace. Díky neustálému sběru dat máme k dispozici aktuální informace o průtoku, teplotách a výkonu. Na základě těchto dat můžeme nejen přesně řídit distribuci tepla a chladu, ale také tato data použít pro řízení zdrojů (kaskáda, bivalentní zdroje) nebo řízení další prvků jako např. oběhových čerpadel. Shromažďování dat z provozu je důležité i pro odhalování úniků energie a také pro diagnostiku případných provozních problémů. Poskytování cloudových služeb na základě sběru a vyhodnocování dat bude do budoucna využíváno právě provozovateli soustav HVAC.

14.5.2022
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS)

Na 63 % Čechů plánuje v letošním roce malé či větší úpravy svého stávajícího bydlení. Do rekonstrukce se pouštějí nejčastěji proto, že jejich nemovitost je již stará a potřebuje obnovit, z důvodu rostoucích cen energií je to jen 12 %.

6.5.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

TZB-info doporučuje V lednu roku 2022 začaly platit nové energetické požadavky na novostavby a větší rekonstrukce, plynoucí z vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Ty motivují při projektování ke komplexnějšímu přístupu při energetickém a architektonickém řešení budov.

6.4.2022
Ing. Ondřej Horák, prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Odborný Ukazatel připravenosti budovy pro chytrá řešení (SRI) vychází z nové evropské směrnice o energetické náročnosti budov. V článku je popsán princip vyhodnocení ukazatele, koncept virtuálního průkazu energetické náročnosti budovy a test na datech sbíraných v rámci nízkoenergetického rodinného domu.

21.3.2022
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., Ing. Jan Vitouš, Jan Kuldan

Odborný První část článku popisuje reálné průběhy vytápění a spotřeby elektřiny sálavými panely dvou rodinných domů s odlišným přístupem k jejich užívání. V druhé části budou domy porovnány z pohledu parametrů svého vnitřního prostředí ve vazbě na měřenou spotřebu energie a jejich energetické náročnosti.

18.3.2022
Special Service International, spol. s r.o.

Vytápění, vzduchotechnika a klimatizace představují zhruba 40 % energií spotřebovaných v kancelářských budovách. Náklady na tyto energie bývají často vysoké a v mnoha firmách dochází k jejich plýtvání. Což má vliv nejen na uhlíkovou stopu, ale i na náklady firmy. A o to větší, při rostoucích cenách energií v posledních měsících. Níže najdete několik tipů, které mohou spotřebu a finanční zátěž snížit.

17.3.2022
Siemens, s.r.o.

Desigo je řešení pro automatizaci technologií v budovách od společnosti Siemens. Díky svým vlastnostem pokrývá všechny typy a velikosti aplikací – od malých předávacích stanic, přes kotelny, výměníkové stanice nebo strojovny vzduchotechniky až po komplexní automatizaci komerčních budov, kancelářských budov a budov občanské vybavenosti.

Venkovní a vnitřní jednotka tepelného čerpadla vzduchu-voda (Zdroj: Brilon a.s.)
14.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Recenzovaný Zvýšení (snížení) topného faktoru tepelného čerpadla nesnižuje (nezvyšuje) spotřebu energie přímo úměrně. Ukazujte to konkrétní příklad. Poskytnut je i návod pro hodnocení výhodnosti tepelných čerpadel s rozdílným topným faktorem.

4.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Roadshow Belimo měla být součástí Aquathermu Praha, ale posun termínu veletrhu to překazil. I tak si do expozičního kamionu během 3 dnů v Praze našly cestu vyšší desítky návštěvníků, aby shlédli připravované novinky.

Obr. Příklad typické instalace kaskády dvou tepelných čerpadel pro bytový dům. Vzhledem k akusticky tichému provozu a odstupovým vzdálenostem mezi bytovými domy plní hygienické požadavky.
22.2.2022
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers, Ing. Pavel Kvasnička, PhD., technická podpora společnosti Bosch Termotechnika

Tepelné čerpadlo Compress 5000 AW vzduch-voda s regulací HPC 300, které je vhodné zejména pro bytové domy a komerční objekty, dokáže řešit složité více okruhové soustavy s různými bivalentními zdroji a potřebou výkonu od 2,9 kW do 150 kW. Propojení tepelného čerpadla s jednookruhovou otopnou soustavou vyřeší akumulační modul BH 300 P – Hydraulická věž.

17.2.2022
Ing. Jana Budajová, Ing. Silvia Vilčekvá, PhD., doc. Ing. Peter Mésároš, PhD.

Recenzovaný Stavebný priemysel je primárny zdroj environmentálnych vplyvov, najmä uhlíkovej stopy. Hodnotenie životného cyklu (LCA) sa používa na hodnotenie vplyvu skúmanej budovy na životné prostredie. Náklady na životný cyklus (LCC) z pohľadu cirkulárnej ekonomiky vytvárajú ekonomický model uprednostňujúci opätovné použitie a recykláciu. Cieľom tohto príspevku je posúdiť rezidenčnú budovu z hľadiska uhlíkovej stopy pomocou analýzy LCA a cirkulárnej ekonomiky pomocou analýzy LCC. Rezidenčná budova spôsobuje 1 756 ton CO2e , čo predstavuje 41,35 kg CO2e/m2/rok. Celkové odhadované náklady životného cyklu budovy v nominálnom vyjadrení sú 1 694 699,61 €. Priemerné celkové náklady životného cyklu 1 995,21 €/m2.

zdroj Fotolia_©_Monthly_M
6.2.2022
Cech topenářů a instalatérů ČR

Dne 1. 1. 2022 vstoupily v platnost novelizace zákona č. 406/2000 Sb. a změny požadavků na výstavbu nových budov s téměř nulovou spotřebou energie. Od 1. 7. 2022 pak nový zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení.

28.1.2022
doc. Ing. Petr Horák, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Článek se zabývá principy výpočtu měsíční metody dodané energie pro vytápění. Popisuje přehlednou formou jednotlivé mechanismy výpočtu dle patřičných norem. Je určen pro potřeby energetických specialistů a odborné veřejnosti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama