Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Požární bezpečnost staveb
Archiv článků od 3.9.2017 do 29.10.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.10.2017
redakce

Společnost Masonite na stavebním veletrhu FOR ARCH představila interiérové protipožární dveře s deklarovanou bezpečnostní třídou RC 2 a zvýšenou protihlukovou ochranou LUME EXTRA Safety Acoustic. Druhou novinkou jsou voděodolné dveře do vlhkých provozů AQUA EXTREM.

26.10.2017
ZAHAS s.r.o.

Společnost Zahas,s.r.o., působící na trhu s vybavením a technikou pro hasiče a záchranáře, zastupuje již 15 let významného výrobce evakuačních rukávců pro budovy i dopravní prostředky a jiné, společnost Hudec GmBH a jeho výrobky pod značkou EUROACE.

Ole Herbrand Kleppe: Construction of the Tree - How and Why
24.10.2017
redakce, kamera a střih: Monika Hoferová

Portál TZB-info pozval na konferenci Požární bezpečnost staveb 2017 hosta z Norska, hlavního projektového manažera společnosti B.O.B. Ole Herbrand Kleppe českým posluchačům představil 14podlažní dřevostavbu Treet, kterou realizoval v norském Bergenu. Přednášce v sále tleskalo více než 300 účastníků konference. Velice nás těší, že jsme do ČR a na největší stavební veletrh v zemi přinesli tuto unikátní realizaci. Nyní máte možnost zažít alespoň něco z atmosféry výjimečné prezentace.

14.10.2017
por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, kpt. Ing. Aleš Tulach, Vlastimil Růžička

Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD) spolu s HZS Olomouckého a HZS Moravskoslezského kraje představila naší redakci probíhající kampaň na ochranu proti únikům nebezpečných plynů a požárů. Cílem je zvýšení povědomí občanů o možnostech ochrany před negativními účinky plynů a požárů v objektech určených pro bydlení.

12.10.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Zájem stavebníků o instalaci krbů, krbových vložek, kamen atp. se projevuje i v nabídce možností, jak realizovat spalinovou cestu. Závažnost problematiky zajištění protipožární bezpečnosti roste s rostoucí oblibou dřevostaveb. Cílem zkoušek je provést za přítomnosti odborné veřejnosti teplotní zkoušku prostupu komínu stropní konstrukcí v uznávané laboratoři UCEEB. Zájemci se mohou přihlásit.

11.10.2017
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Protipožární obklad ISOVER FireProtect® zajišťuje spolehlivou a přitom velice snadno proveditelnou ochranu ocelových konstrukcí a trapézových plechů před účinky požáru. Jde o mnoha lety prověřený protipožární systém, který ISOVER nabízí na skandinávském trhu již od roku 1998 a je jím možné zvýšit požární odolnost ocelových nosných prvků až o 180 minut a trapézových plechů až o 90 minut.

Konference Požární bezpečnost staveb 2017
4.10.2017
Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

V rámci doprovodného programu veletrhu For Arch 2017 proběhl 21. září druhý ročník konference Požární bezpečnost staveb. Konferenci uspořádal internetový portál TZB-info, zaměřena byla na požární bezpečnost dřevostaveb, na systémy aktivní požární ochrany a systémy pro zvyšování požární odolnosti. Konferenci vyslechlo více než 250 účastníků, kteří zcela zaplnili Kongresový sál PVA v Letňanech.

Nanomateriály a vybrané oblasti ich využitia
2.10.2017
doc. Ing. Ivan Kubovský, PhD., Ing. Miroslav Gašparík, PhD., prof. RNDr. František Kačík, PhD.

Recenzovaný Článok je zameraný na základné informácie o štruktúre, vlastnostiach a možnostiach praktického využitia nanomateriálov. Pozornosť je venovaná tiež zlepšeniu vlastností dreva nanomateriálmi s dôrazom na jeho protipožiarnu ochranu.

20.9.2017
JABLOTRON ALARMS a.s.

Ochrana majetku se netýká pouze zabezpečení před vnějšími vetřelci a zloději. Vysokým rizikem pro domácnosti jsou i živelné pohromy, havárie vody nebo požáry. V případě pouhého opomenutí vypnutí vody na chatě nebo plynu v bytě, může majetek zachránit alarm JABLOTRON 100 s přidanými detektory.

18.9.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Bezpečnost je nově samostatný obor na TZB-info a na FOR ARCHu 2017 mu věnujeme hned tři akce. Budou se zabývat zabezpečením bydlení, požární bezpečností a kamerovými systémy. Nebudou však chybět ani naše veletržní stálice – konzultace k cenám energií a stavebněprávní poradna.

Nízkotlaká mlhová hubice
18.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou. Jde o komplexně pojatou informaci reflektující dosažený stav v oblasti hašení vodní mlhou a očekávané vývojové trendy. V závěrečné části třídílného seriálu se podíváme na metody pro stanovení hasicí schopnosti, na rozsah použití mlhových SHS a na prostředky pro ruční aplikaci vysokotlaké mlhy. Nechybí samozřejmě avizovaný seznam literatury a závěr.

17.9.2017
Neugebauer Tomáš, Vlastimil Růžička

Výzkumný ústav bezpečnosti práce upozornil na již osmnáctou novelu zákona o požární ochraně, která se nenápadně odhalila veřejnosti. Zásadním způsobem mění požadavky na provozování činností se zvýšeným a s vysokým požárním nebezpečím a za neplnění stanovuje pokutu až do výše 10 mil. korun.

15.9.2017
Eva Polatová, Národní památkový ústav

Rekapitulujme možnosti zajištění požární ochrany dřevěných staveb v návaznosti na nešťastnou událost požáru kostela v Gutech. Bylo by dobré se poučit z norských zkušeností, neboť ne všechna řešení v oblasti požární ochrany se v praxi osvědčila.

Mlhová stabilní hasicí zařízení, čerpací zařízení typu SPU
11.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou. Jde o komplexně pojatou informaci reflektující dosažený stav v oblasti hašení vodní mlhou a očekávané vývojové trendy. V druhé části třídílného seriálu se podíváme na druhy, komponenty a navrhování mlhových SHZ.

© ambrozinio - Fotolia.com
4.9.2017
doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, doc. Ing. Marianna Tomášková, Ph.D., prof. Ing. Horst Gondek, DrSc., Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Hmotnostní průtok kouře je jednou z významných vstupních veličin využívaných při projektování požární bezpečnosti staveb a návrzích požárně bezpečnostních zařízení. V současnosti je prezentováno značné množství metod pro stanovení hmotnostního průtoku kouře, které vytvořili různí autoři, často za značně odlišných podmínek. Článek popisuje některé z aktuálně užívaných metod a jejich výsledky srovnává zvolenými statistickými metodami, které hodnotí jejich vzájemné odchylky. Srovnání bylo provedeno samostatně pro zónu plamene a zónu kouře vertikálního sloupce kouře formujícího se nad ohniskem požáru.

Mlhová stabilní hasicí zařízení pro protipožární ochranu objektů a technologií
4.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou.

3.9.2017
mjr. Ing. Jan Novotný, vrchní komisař – vedoucí odd. prevence, HZS Pardubického kraje, územní odbor Svitavy

Každý bytový dům má domovní sklepy, případně půdní prostory, které slouží k odkládání předmětů souvisejících s provozem domácností. V mnoha případech se však postupem let z těchto místností stanou doslova skladiště. Na půdách a v domovních sklepech tak nacházíme mimo starého nábytku, elektrospotřebičů, jízdních kol, součástek motorek a automobilů také barvy, ředidla a kanystry s benzínem nebo naftou či acetonem. Výjimkou zdaleka nejsou ani tlakové lahve s propan-butanem o objemu 2 nebo 10 kilogramů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama