Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická náročnost budov
Archiv článků od 9.8.2012 do 18.11.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

ROCKWOOL na výstavě Pasivní domy 2012
18.11.2012
ROCKWOOL, a.s.

Úbytek energetických zdrojů a stále rostoucí ceny energií se dotýkají nejen každodenního života obyvatel, ale také všech průmyslových odvětví. Energeticky úsporné stavění již zdaleka není jen mýtus a to ukázal i veletrh PASIVNÍ DOMY 2012. Izolační materiály pro zateplení hrají v této oblasti nezastupitelnou roli a zásadně ovlivňují výslednou energetickou náročnost budov.

16.11.2012
Ing. Jan Blažíček

Ve dnech 13. a 14. listopadu proběhl v královéhradeckém Aldisu již VIII. ročník celostátní odborné konference Regenerace bytového fondu a staveb občanské vybavenosti se zaměřením zejména na obnovu stávajícího bytového fondu a staveb občanského vybavenosti, ale i na problematiku nových objektů.

Konference energetická náročnost budov 2013
12.11.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konference, kterou pořádal portál TZB-info 8. 11. 2012 v Praze, proběhla za mimořádného zájmu odborné veřejnosti. Novela Vyhlášky č. 148/2007 Sb. bude s největší pravděpodobností do konce roku 2012 s účinností od 1. 4. 2013. Od ledna do dubna se tedy bude postupovat podle novely zákona č. 318/2012 Sb. a zároveň dle původní vyhlášky č. 148/2007 Sb.

6.11.2012
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Navrhujete energeticky úsporné domy v nízkoenergetickém či pasivním standardu? Řešíte eliminaci tepelných mostů na stavbě? Sáhněte po účinné pomůcce, která Vám usnadní a zefektivní Vaši práci. Isover ve spolupráci s firmami Wienerberger, KM Beta, Slavona a H.L.C. vydal nový a jedinečný KATALOG TEPELNÝCH VAZEB, který zpracoval jeden z nejrenomovanějších odborníků na tepelnou techniku u nás - Ing. Jiří Šála, CSc.

Šetři - nástupce Zelená úsporám
2.11.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Mělo by jít opět o přímé dotace podporující komplexní opatření na snížení energetické náročnosti a na výstavbu pasivních domů a domů s téměř nulovou spotřebou energie. Program bude určen na budovy pro bydlení a na budovy občanské vybavenosti. Financován bude z aukcí emisních povolenek. Podrobnosti uvnitř článku.

8.10.2012
Ing. Dušan Slobodník, ENBRA Slovakia s.r.o.

Smysluplnost a finanční přínos hydraulického vyregulování soustav teplé vody a vytápění jsou dnes i laické veřejnosti poměrně dobře známé. Méně známá a zažitá je ale potřeba péče o takto vyregulované soustavy a případná potřeba zefektivnění už vyregulovaného systému.

24.9.2012
Ing. Ladislav Tintěra

Energetický audit má v České republice dvacetiletou historii. Prvních deset let bylo obdobím hledání, druhých deset let obdobím zákonné povinnosti. Autor je jedním z našich prvních energetických auditorů. Uvádí osobní zkušenosti o tvorbě metodiky, legislativy i praktickém použití.

20.9.2012
Ing. Milan Bechyně, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Portál TZB-info připravil na veletrhu FOR ARCH tiskovou konferenci o novele zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií. V době tiskové konference probíhala zároveň v Poslanecké sněmovně rozprava a hlasování, které mělo rozhodnut o dalším osudu novely. Ve hře bylo přehlasování prezidentova veta novely schválené Poslaneckou sněmovnou 20.6. a 19.7. Senátem.

17.9.2012
Ing. Dušan Slobodník, ENBRA Slovakia s.r.o.

I navzdory skutečnosti, že vyregulování soustav teplé vody je povinnost ze zákona, na rozdíl od vyregulování soustav ÚT, které byly ve velkém již realizovány, soustavy teplé vody jsou vyregulované sporadicky.

16.9.2012
redakce

Během jeho projednávání v Poslanecké sněmovně sledovali poslanci fotbal, pak jej vetoval prezident. Místo opakovaného projednání poslanci poslouchali exhejtmana Ratha. Zákon, který se dotýká témař všech občanů a jeho novela je jako implementace evropské směrnice pod sankcemi. Novela měla platit od 1.1.2013. Odpovídat na otázky jak to bude s novelou zákona dál budou zástupci MPO ČR, Státní energetické inspekce a další.

27.8.2012
Ing. Iva Ambrožová, Ing. Petr Horák, Ph.D.

Při energetickém hodnocení budov, jak v energetickém auditu, tak i v průkazu energetické náročnosti budov, je nezbytné správně určit energetickou bilanci posuzovaného objektu. Klíčovými hodnotami jsou tepelné ztráty a tepelné zisky, které jsou výchozí pro stanovení potřeby a spotřeby energie na vytápění a chlazení. Energetická náročnost budovy se počítá dle normy ČSN EN ISO 13790. Článek poukazuje na úskalí výpočtu tepelných zisků zasklení ze slunečního záření. Porovnává stávající metodiku se staršími způsoby výpočtu. V závěru článků je uveden příklad výpočtu dle jednotlivých metodik v rámci otopného období.

21.8.2012
Ing. Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu

II. díl popisuje problematické části nové směrnice a proces projednávání novely zákona. Porovnává současné a nové koncepce zákona č. 406/2000 Sb. Kdo je pod povinností splnění požadavků energetické náročnosti a povinnosti nechat si vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy? Uvádí výčet prováděcích vyhlášek, které bude nutné novelizovat nebo vydat zcela nově.

20.8.2012
Ing. Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu

První díl článku se věnuje popisu a přehlednému porovnání požadavků na energetickou náročnost budov podle původní a nové směrnice o energetické náročnosti budov. Upozorňuje na nově zavedené pojmy „nákladově optimální úroveň požadavků na energetickou náročnost“ a „budova s téměř nulovou spotřebou energie“. V oblasti kontroly kotlů nově zavádí posouzení dimenzování kotle ve vztahu k požadavkům budovy.

19.8.2012
Ing. Jan Bárta, Centrum pasivního domu

Uvědomujeme si, že veřejná diskuse týkající se novely zákona č. 406/2000, Sb. o hospodaření energií není zdaleka černobílá. Domníváme se však, že vyjádření podpory této věci je důležitým a potřebným krokem pro zajištění konkurenceschopnosti českého stavebnictví, nastartování ekonomiky, ochranu spotřebitelů i jako významné gesto udržitelného chování.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama