Přemýšlíte o účasti na e-aukci energií? Ale kdo jsou skuteční organizátoři? Je to město? Máte možnost se seznámit se smluvními podmínkami? Když se Vám nebude zamlouvat vysoutěžená cena, budete moci odstoupit bez manipulačního poplatku?
Institut pro veřejnou diskusi pořádal další diskusní setkání k energetice. Tentokrát k otázce Je elektřina hlavním energetickým zdrojem budoucnosti? Podle organizátorů je zřejmě zdrojem budoucnosti především jaderná energetika. Obnovitelné zdroje jsou naopak zcela na okraji zorného pole. Tomu odpovídal i časový rozvrh, na obnovitelné zdroje zbylo 5 minut.
12. září 2013 se konala v pražském hotelu Exe Iris Congress konference pod názvem Energetický management pro veřejnou správu. Účastníci se seznámili s výsledky průzkumu znalostí a využívání možností energetického managementu. Prezentovány byly také možnosti metody EPC, stav podpory projektů Fondem životního prostředí, či financování a provoz veřejného osvětlení nebo zkušenosti s e-aukcí dodavatelů energií.
Vysoká cena, velké nároky na prostor a potenciální riziko. To jsou nejčastější předsudky, které mají čeští spotřebitelé vůči propanu jako palivu na vytápění. „Abychom tyto mýty jednou provždy vyvrátili a vše uvedli na pravou míru, rozhodli jsme se vytvořit přehlednou infografiku. Ta pomůže zákazníkům rozlišit, co je pravda a co pouze pověra,“ vysvětluje Ľubomír Žiak, odborník z firmy Flaga, největšího dodavatele LPG na českém trhu.
Odborná porota veletrhu For Arch Praha 2013 udělila Kalkulátoru cen energií TZB-info cenu GRAND PRIX. Porota ocenila nezávislost kalkulátoru, snadnou možnost zdarma porovnat dodavatele pro širokou veřejnost a řadu dalších unikátních funkcí pro odborníky.
Je několikanásobně levnější vyrábět mechanickou práci elektromotorem poháněným fotovoltaickými panely, než spalovacím motorem poháněným ropnými palivy nebo biopalivy první generace. Fotovoltaika by se proto hypoteticky mohla významně podílet na splnění národního i evropského cíle podílu OZE v dopravě.
Elektřina v příštím roce s vysokou pravděpodobností zlevní. Je přitom celkem jedno, zda bude přijata nejnovější vládní novela zákona o podporovaných zdrojích. Bronislav Bechník, vedoucí redaktor oboru Obnovitelná energie TZB-info, komentoval pro ČT vládní návrh novely zákona o podporovaných zdrojích a zprávu ČTK o očekávaném růstu spotřeby energie ve světě. Obě zprávy pravděpodobně souvisí s připravovaným rozšířením jaderné elektrárny Temelín.
MPO předložilo návrh, který zastavuje de facto veškerou podporu obnovitelných zdrojů pro nové výrobny postavené od 2014, fixuje příspěvek na podporu OZE v ceně elektřiny pro konečného spotřebitele a zavádí povinná školení pro osoby oprávněné instalovat OZE, tedy kotle na dřevo, kotle na pelety, tepelná čerpadla, apod.
Tento článek je reakcí na zprávu ČTK z 25. června, která vyšla pod názvem „Na změně dodavatele energie prodělává stále více lidí“ a ve které byl zveřejněn průzkum agentury IRBS. V ní 300 respondentů odpovídalo na otázky spojené se změnou dodavatelů elektřiny nebo zemního plynu. Výsledek průzkum a i komentář vyšel velmi negativně v neprospěch změny dodavatele energií, a tak jsem se rozhodl přiblížit čtenářům svůj pohled na problematiku.