Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Diskuse ke článkům
Archiv článků

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

18.5.2020
doc. Ing. Petr Horák, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Článek popisuje nové změny v právních předpisech, které se zabývají energetickou náročností budov v roce 2020. Pozornost je věnována fenoménu budov s téměř nulovou spotřebou energie. Na praktickém příkladu popisuje způsob hodnocení energetické náročnosti pro běžnou novou budovu a pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie.

4.4.2020
ČEZ, a.s.

Až 60 kilogramů zeleného vodíku za hodinu vyrobí vysokoteplotní elektrolyzér, který postaví konsorcium šesti firem v areálu rafinérie obnovitelných paliv v Rotterdamu. Jedním z realizátorů ambiciózního projektu s výkonem 2,6 MW je i společnost Sunfire, v níž Skupina ČEZ vlastní minoritní podíl přes Inven Capital. Na výstavbu elektrolyzéru přispěla Evropská unie částkou téměř sedm milionů eur.

8.4.2020
Ing. Jan Schindler, redakce

V souvislosti s poklesem cen elektřiny i plynu na burzách se objevují zprávy v médiích, že ceny těchto komodit by dodavatelé měli během několika příštích měsíců snížit. Tento názor však nezastávám a uvádím několik důvodů, proč se tak s největší pravděpodobností nestane.

1.5.2020
Ing. Tomáš Žlebek, Ing. Jakub Hodul, Ph.D., Ing. Lenka Mészárosová, Ph.D., Ing. Veronika Matušková, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technologie stavebních hmot a dílců, prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA, dr. h. c., VUT FAST Brno

Nově vyvinutá polymerní spárovací hmota je určena nejenom do běžných podmínek, ale také do prostředí s vysokým chemickým namáháním. Z tohoto důvodu byla jedním z klíčových sledovaných parametrů také chemická odolnost.

24.4.2020
Ing. Jan Schindler, redakce

Samoodečet stavu elektroměru nebo plynoměru je vhodným nástrojem pro ty, kteří mají rádi přesnost a pořádek. Setkáme se s ním zejména koupi, prodeji nemovitosti, při změně dodavatele, vyúčtování na konci roku.

27.4.2020
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Šetření pitnou a teplou vodou bez zvážení souvislostí může ohrozit hygienické parametry vody a funkci vnitřní kanalizace. Šetření je však nutné, a proto autor uvádí rizika a vymezuje hranici, za kterou je šetření bez jiných opatření nevhodné.

5.10.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

Nasazení tepelných čerpadel v konkrétních soustavách pro vytápění a přípravu teplé vody v budovách se hodnotí sezónním topným faktorem SPF. Pro srovnání soustavy s tepelným čerpadlem s jiným zdrojem tepla z pohledu neobnovitelné primární energie jako měřítka vlivu na životní prostředí se používá účinnost využití primární energie PER.

31.8.2015
Ing. Petra Okřinová, Ing. Josef Remeš, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav automatizace inženýrských úloh a informatiky

Zpracovatelé projektové dokumentace, uživatelé a provozovatelé budov si musí uvědomit úskalí stanovení výměr podlahových ploch, které nemusí primárně sloužit pouze k ocenění hodnoty stavby, budovy při jejím prodeji, ale i při správě budovy a jejím užívání.

29.3.2020
Ing. Jan Schindler, redakce

Operátor trhu (OTE) zveřejnil měsíční zprávu za únor. Ceny elektřiny a plynu na spotovém trhu byly v únoru stabilní a držely se na velmi nízké úrovni. Vzrostl počet odběrných míst obou komodit. Domácnosti s cenami ze spotového trhu měly v únoru skvělé ceny elektřiny i plynu.

28.3.2020
redakce

Používáte při práci ochranné obleky, např. jako lakýrníci, malíři nebo jiné profese a můžete jich pár postrádat? Oblastní nemocnice Příbram je v tuto chvíli urgentně potřebuje pro ochranu zdravotníků před koronavirem. Pokud je to možné, prosíme poskytněte jí libovolné množství.

14.3.2020
MUDr. František Kožíšek, CSc., vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu, Státní zdravotní ústav Praha, Vlastimil Růžička, redakce

Starost o kvalitu vody vede podle slov Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) spotřebitele k hledání alternativ ke klasickému zásobování pitnou vodou z veřejných vodovodů či soukromých studní. „Zdaleka ne vždy je ale obava z nekvalitní vody odůvodněná, zvláště jedná-li se o veřejné zásobování,“ říká na úvod našeho rozhovoru vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu (NRC).

20.1.2020
Ing. Petr Selník, Ing. David Bečkovský, Ph.D., Ing. arch. Tatiana Rebrová, VUT FAST Brno

Článek popisuje provedená měření materiálů zelených střech, které zásadním způsobem ovlivňují výsledné odtokové parametry celé skladby vegetační konstrukce. Výsledky prezentují odtok ze sestav několika běžně užívaných materiálů ve srovnání s materiálem vyvinutým v laboratořích VUT v Brně. Základní principy měření byly použity z německého standardu pro zelené střechy (zkráceně nejčastěji označované jako FLL pro zelené střechy) s využitým zkušeností z dlouhodobých měření zejména se započtením transportu srážkové vody skrze substrátové vrstvy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama