Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Diskuse ke článkům
Archiv článků

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

19.2.2007
Ing. Denisa Dvořáková

Při stanovení velikosti znečištění v dešťovém odtoku je významná délka bezdeštného období, intenzita atmosférických srážek a objem dešťového odtoku. Oddělení prvních cca 1-3 mm deště vede zpravidla k podstatnému snížení látkového zatížení v zachycené dešťové vodě.

8.1.2018
Ing. Josef Hodboď, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Zde je popsána typická výměna starého závěsného kombinovaného plynového kotle v bytě. Důvodem výměny byla nejen snaha ušetřit za plyn, ale hlavně ochránit zdraví a život, tj. odstranit rizika, která jsou spojena se staršími kotli s přívodem spalovacího vzduchu z místnosti.

15.2.2020
Ing. Jan Schindler, redakce

Produkty s cenou podle spotového trhu se díky nízké průměrné ceně stávají pro zájemce velmi atraktivní. Navíc jsou údaje čerpány z důvěryhodných zdrojů státem zřízených nebo dozorovaných společností a údaje jsou dohledatelné řadu let zpátky.

12.11.2007
Ing. Petra Šustová

II díl článku se věnuje ekonomickému vyhodnocení a porovnání ivestičních a provozních nákladů na vytápění a přípravu TV, pro RD s tepelnou ztrátou 7 kW. Investiční náklady vycházejí z jednotlivých výměrů prováděcích projektů zpracovaných pro všechny hodnocené varianty. Článek je určen budoucím investorům.

17.2.2020
doc. Ing. Jan Masopust, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra geotechniky

Příspěvek se zabývá konstrukcemi z tryskové injektáže (TI), což je jedna z nejmodernějších metod speciálního zakládání staveb. TI je speciální technologie, při níž dochází k míchání základové půdy s paprskem suspenze tryskané vysokou energií. V první části jsou uvedeny definice a metody TI: jednofázová, dvojfázová a trojfázová. Druhá část se týká technologie provádění TI a uveden je seznam činností potřebných pro návrh a provádění těchto prvků. Konečně v třetí části je na příkladech ukázáno použití TI vč. základových prvků, pro které je uveden příklad statické zatěžovací zkoušky.

3.2.2020
Ing. Radoslav Ponechal, PhD., Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline, katedra Pozemného staviteľstva a urbanizmu

Problematika výpočtu letného prehrievania je odbornej verejnosti menej známa, hoci sa stáva čoraz aktuálnejšou. Príspevok sa v prvej časti zaoberá aktuálnymi normovými požiadavkami v tejto oblasti. Ďalej uvádza príklad výpočtových programov. Hlbšie rieši problém klimatickej okrajovej podmienky a ďalších podstatných faktorov, ovplyvňujúcich výsledok výpočtu letného prehrievania ako je vetranie a vnútorné tepelné zisky.

10.9.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Experiment měření koncentrace oxidu uhličitého v ložnici jsem provedl v únoru 2018 během jednoho týdne. Hodnoceny jsou koncentrace v průběhu noci, a to za různých režimů přirozeného větrání. Výsledky ukazují na významný vliv větrání na kvalitu vzduchu. Dokazují, že pouze přirozené větrání těsnými okny v současných developerských bytových novostavbách je nedostatečné.

11.11.2019
prof. Ing. Martin Jiránek, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Článek popisuje všechny podstatné změny v oblasti navrhování a provádění protiradonových opatření, které zavedlo revidované znění ČSN 73 0601 platné od 1.10.2019. Představen je nový způsob volby protiradonového opatření podle typu stavby a nová koncepce navrhování podle návrhových hodnot vstupních parametrů. Detailně je popsána nová metodika navrhování protiradonových izolací, podle které lze na ochranu stavby použít jen takovou izolaci, jejíž radonový odpor je větší než předepsaný minimální radonový odpor.

7.11.2016
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc.

Člověk tráví většinu života v uzavřeném prostředí domů a bytů. Zatímco venku se škodliviny vzdušnou masou ředí, ve vnitřním prostředí se mohou koncentrovat. Toto nebezpečí stoupá po instalaci těsných oken a zateplení fasády. Jednou z významných, život ohrožujících škodlivin je radon v ovzduší.

22.1.2020
redakce

Dotazy k fotovoltaice a akumulaci jsou na veletrhu častější než v předchozích letech. Zároveň je těmto tématům věnována velká část doprovodného programu výstavy Infotherma 2020.

22.2.2018
Battery University, překlad: Petra Šrubařová

Palivový článek je elektrochemické zařízení, ve kterém sloučením vodíku s kyslíkem dochází ke vzniku elektřiny, tepla a vody.

6.11.2016
Ing. Josef Hodboď, redakce

Kotlíkové dotace hýbou trhem tepelné techniky. Vyhlášení druhé vlny se blíží, a proto je vhodné se poučit ze zkušeností získaných během vlny první. O nich hovoří zástupce jednoho z českých výrobců dotovaných kotlů, a to nejen z pohledu výrobce, ale i pohledu eventuálního zájemce o dotaci.

8.1.2020
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Továrna zvaná Magna Energy Storage se dokončuje a první baterie typu HE3DA zde sjela z linky na konci roku 2019. V jaké fázi je stavba, jaké baterie se budou vyrábět a co se s nimi dá dělat?

14.12.2019
Ing. Jan Schindler, redakce

Ceny elektřiny pro domácnosti se zvýšily, cena plynu zůstala stejná nebo mírně klesla. Takové jsou výsledky přecenění, které přichází vždy před koncem roku a po vyhlášení státem regulovaných cen.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama